Puchar Włoch: runda pod dyktando faworytów. Duvan Zapata strzela jak w transie

Duvan Zapata strzelił gola, a przy drugim asystował w wygranym 2:0 meczu Atalanty BC z Cagliari Calcio. Do ćwierćfinału Pucharu Włoch awansowała w poniedziałek również AS Roma.

piłkarze AS Roma Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: piłkarze AS Roma
Duvan Zapata był najbardziej wysuniętym piłkarzem Atalanty BC. Za dostarczanie podań Kolumbijczykowi odpowiadali ustawieni za jego plecami Alejandro Gomez oraz Josip Ilicić. Tak skonstruowana przez Gian Piero Gasperiniego ofensywa grała żwawo, ale sposobu na pokonanie Alessio Cragno długo nie mogła znaleźć. Żaden z pięciu celnych strzałów w pierwszej połowie nie zaskoczył bramkarza Cagliari Calcio.

Po przerwie Atalanta kontynuowała szturm, a że Cagliari Calcio nie pozostawało bierne, spotkanie było dynamiczne, a bezbramkowy wynik zaskakujący.

Przełom nastąpił w 88. minucie. Zapata próbował, próbował, aż trafił do siatki. Najlepszy napastnik Atalanty główkował z bliska pod poprzeczkę po wrzutce Timothy'ego Castagne'a. Zapata strzelił minimum gola w siedmiu ostatnich spotkaniach. W tym okresie jest obok Arkadiusza Milika najbardziej błyskotliwym napastnikiem w Italii. Tak samo zresztą jak reprezentant Polski ma w sumie 11 bramek zdobytych na krajowym podwórku w sezonie i identycznie jak Milik zakończył swój ostatni występ z trafieniem oraz asystą na koncie. W doliczonym czasie Zapata podał piłkę Mario Pasaliciowi, który ustalił wynik na 2:0.

W następnej rundzie Atalanta zagra z Juventusem.

Arkadiusz Reca spędził 90 minut na ławce rezerwowych Atalanty.

1/8 finału Pucharu Włoch:

Cagliari Calcio - Atalanta BC 0:2 (0:0)
0:1 - Duvan Zapata 88'
0:2 - Mario Pasalić 90'

Cagliari: Alessio Cragno - Darijo Srna, Filippo Romagna, Luca Ceppitelli, Paolo Farago - Artur Ionita (76' Valter Birsa), Luca Cigarini (76' Filip Bradarić), Nicolo Barella - Joao Pedro - Simone Padoin, Leonardo Pavoletti (67' Diego Farias)

Atalanta: Pierluigi Gollini – Rafael Toloi, Jose Luis Palomino, Berat Djimsiti - Timothy Castagne, Matteo Pessina, Remo Freuler, Hans Hateboer - Alejandro Gomez (90' Mario Pasalić), Josip Ilicić - Duvan Zapata

Żółte kartki: Cigarini, Farago (Cagliari) oraz Freuler, Toloi, Djimsiti (Atalanta)

Sędzia: Marco Piccinini

***

W meczach o awans do ćwierćfinałów Pucharu Włoch nie doszło do niespodzianki. Osiem rozstawionych w losowaniu klubów za jednym zamachem wyrzuciło z rozgrywek drużyny, które przebijały się przez wcześniejsze rundy w minionym roku. Na deser AS Roma pokonała 4:0 pogromcę klubu Krzysztofa Piątka - ACD Virtus Entella. Także kopciuszek trafiał do bramki Giallorossich, ale za każdym razem ze spalonego i nie strzelił nawet honorowego gola na Stadio Olimpico.

AS Roma - ACD Virtus Entella 4:0 (2:0)
1:0 - Patrik Schick 1'
2:0 - Ivan Marcano 45'
3:0 - Patrik Schick 47'
4:0 - Javier Pastore 75'

Roma: Robin Olsen - Rick Karsdorp, Federico Fazio, Juan Jesus (9' Ivan Marcano), Aleksandar Kolarov - Bryan Cristante, Lorenzo Pellegrini (82' Alessio Riccardi) - Javier Pastore, Cengiz Under (76' Nicolo Zaniolo), Diego Perotti - Patrik Schick

Virtus: Andrea Paroni - Francesco Belli, Michele Pellizzer, Riccardo Baroni, Gabriel Cleur - Mirko Eramo, Andrea Paolucci (70' Francesco Ardizzone), Luca Nizzetto - Krisztian Adorjan (46' Simone Icardi) - Dany Mota Carvalho, Salvatore Caturano (46' Matteo Mancosu)

Żółte kartki: Marcano (Roma) oraz Eramo, Baroni (Virtus)