Ligue 1: Olympique Lyon ograny, największe zwycięstwo AS Monaco w sezonie. Cały mecz Glika, który sprokurował "11"

We wtorek Olympique Lyon nie dał się pokonać w Lidze Mistrzów wielkiej Barcelonie, ale w niedzielę w meczu Ligue 1 musiał uznać wyższość AS Monaco (0:2). Całe spotkanie w barwach wicemistrza Francji rozegrał Kamil Glik, który sprokurował rzut karny.
Tomasz Rosiński
Newspix / ICON SPORT / Na zdjęciu: Kamil Glik

Monaco po powrocie na ławkę trenerską Leonardo Jardima (zastąpił Thierry'ego Henry'ego) zaczęło grać lepiej i w lutym w końcu wydostało się ze strefy spadkowej francuskiej ekstraklasy. Gospodarze co oczywiste nie byli faworytami niedzielnej konfrontacji z ekipą z Lyonu, która zatrzymała we wtorek FC Barcelona w LM (0:0), ale zamierzali postawić rywalowi trudne warunki gry, co im się udało.

Goście niemalże od samego początku rywalizacji mieli problemy, bo już w 12. minucie stracili Fernando Marcala, który musiał opuścić boisko z powodu urazu (zmienił go Ferland Mendy).

Chwilę później gospodarze za sprawą Gelsona Martinsa wyszli na prowadzenie. Fode Ballo-Toure zagrał piłkę na 16. metr od bramki OL, a Portugalczyk uderzył po ziemi nie do obrony.

Niespełna dziewięć minut później było już 2:0 dla miejscowej drużyny. Wówczas fantastyczną, indywidualną akcją popisał się Rony Lopes, który po przechwycie w środku pola przebiegł z piłką około 50 metrów i pokonał Anthony'ego Lopesa.

Korzystny wynik sprawił, że Monaco skupiło się przede wszystkim na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki i długo nie pozwalało przeciwnikowi na zbyt wiele. Dopiero, gdy Kamil Glik w 71. minucie sfaulował od tyłu Moussę Dembele (Polak za to przewinienie otrzymał żółtą kartkę) i sędzia podyktował rzut karny, przyjezdni mieli świetną okazję do strzelenia kontaktowego gola. Jednak Memphis Depay nie wykorzystał "11", bo jego uderzenie obronił Danijel Subasić.

Olympique Lyon już do końca zawodów nie był w stanie poważnie zagrozić bramce AS Monaco i przegrał potyczkę 0:2.

Ligue 1, 26. kolejka:

AS Monaco - Olympique Lyon 2:0 (2:0)
1:0 - Gelson Martins 18'
2:0 - Rony Lopes 27'

*w 71. minucie Memphis Depay (Olympique Lyon) nie wykorzystał rzutu karnego podyktowanego za faul Kamila Glika (AS Monaco) na Moussie Dembele - Danijel Subasić obronił.

***

FC Nantes - Girondins Bordeaux 1:0 (0:0)

*Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

Montpellier HSC - Stade de Reims 2:4 (1:1)

Toulouse FC - SM Caen 1:1 (0:1)

Stade Rennais - Olympique Marsylia 1:1 (1:0)

20 EA Guingamp 38 5 12 21 28:68 27

-> Serie A: Krzysztof Piątek się nie zatrzymuje. Zobacz jego bramkę w meczu AC Milan - Empoli (wideo)