Puchar Włoch: kanonada. Atalanta nie uciekła Fiorentinie

Sześć goli padło w pierwszym meczu o awans do finału Pucharu Włoch między ACF Fiorentiną a Atalantą BC. Kanonada zakończyła się remisem 3:3. W końcówce zagrał Arkadiusz Reca.

Federico Chiesa (z lewej) i Jose Palomino (z prawej) PAP/EPA / CLAUDIO GIOVANNINI / Na zdjęciu: Federico Chiesa (z lewej) i Jose Palomino (z prawej)
Walka o awans do finału Pucharu Włoch rozpoczęła się we wtorek w Rzymie. Poziom meczu Lazio z Milanem nie był wysoki i skończył się on bezbramkowym remisem. Można było się tego spodziewać. Kiedy kluby rywalizowały w tej samej rundzie w poprzednim sezonie nie strzeliły gola przez 210 minut. Wobec piłkarzy ACF Fiorentiny oraz Atalanty BC oczekiwania były inne. Viola zdobyła od początku roku do środy 24 bramki, a jej przeciwnik 17. Kibice szykowali się na atrakcyjniejsze widowisko.

Piłkarze nie zawiedli tych oczekiwań. Już przed przerwą padły cztery gole. Na terenie przeciwnika zaatakowała jako pierwsza Atalanta i po 20 minutach prowadziła 2:0. Piłkę do bramki Albana Lafonta skierowali Alejandro Gomez oraz Mario Pasalić. Bohaterem tych akcji był Josip Ilicić, który dwukrotnie asystował. Szczególnie podanie Słoweńca do Argentyńczyka było wysokich lotów.

Fiorentina szybko odpowiedziała i doprowadziła do remisu 2:2. W 33. minucie efektowną akcję indywidualną przeprowadził Federico Chiesa i strzelił szóstego gola w Pucharze Włoch. Następnie Etrita Berishę pokonał Marco Benassi płaskim strzałem z kilkunastu metrów.

W drugiej połowie drużyny wymieniły się jeszcze jednym ciosem. Ponownie na prowadzenie wyszła Atalanta dzięki potężnemu strzałowi z woleja Martena de Roona. Wynik na 3:3 ustalił skuteczny po transferze do Fiorentiny Luis Muriel. Mniej efektywny od Muriela jest w ostatnich tygodniach Duvan Zapata, który w środę gola nie zdobył i w 84. minucie został zmieniony na Arkadiusza Recę. Polak zagrał w drugim spotkaniu Atalanty z rzędu i w doliczonym czasie mógłby mieć pierwszą asystę na włoskich boiskach. Jego kompan główkował w poprzeczkę po dośrodkowaniu Recy.

Rewanż 24 kwietnia w Bergamo. Na drugą część pasjonującej rywalizacji kibice będą musieli więc poczekać blisko dwa miesiące.

ACF Fiorentina - Atalanta BC 3:3 (2:2)
0:1 - Alejandro Gomez 16'
0:2 - Mario Pasalić 19'
1:2 - Federico Chiesa 33'
2:2 - Marco Benassi 36'
2:3 - Marten De Roon 58'
3:3 - Luis Muriel 79'

Fiorentina: Alban Lafont - Federico Ceccherini (80' Vincent Laurini), Nikola Milenković, Vitor Hugo, Cristiano Biraghi - Marco Benassi, Bryan Dabo (76' Giovanni Simeone), Jordan Veretout - Federico Chiesa, Luis Muriel, Gerson (52' Edimilson Fernandes).

Atalanta: Etrit Berisha - Rafael Toloi, Jose Luis Palomino, Gianluca Mancini - Hans Hateboer, Marten de Roon, Mario Pasalić, Timothy Castagne - Alejandro Gomez (87' Musa Barrow) - Josip Ilicić, Duvan Zapata (84' Arkadiusz Reca).

Żółte kartki: Hugo, Biraghi, Laurini (Fiorentina) oraz Mancini, Toloi, Hateboer (Atalanta).