Serie A: Sampdoria rządzi w Genui. Dwóch Polaków walczyło w derbach

Karol Linetty i Bartosz Bereszyński wystąpili w wygranych 2:0 derbach Sampdorii z Genoą. Największy wpływ na wynik miał tradycyjnie Fabio Quagliarella.

radość piłkarzy Sampdorii Genua PAP/EPA / SIMONE ARVEDA / Na zdjęciu: radość piłkarzy Sampdorii Genua
W derbach Genui nie było ani minuty badania sił, piłkarskiego klinczu albo wyczekiwania. Piłkarze przystąpili do ataku, którego efektem był gol Sampdorii na 1:0 w 3. minucie. W środku pola karnego Genoi przyczaił się Gregoire Defrel i wepchnął piłkę do bramki po wstrzeleniu Fabio Quagliarelli. Sytuacja była konsekwencją rzutu rożnego wywalczonego przez Karola Linettego.

W rundzie jesiennej Linetty nie mógł wystąpić w derbach z powodu żółtych kartek. Nie był zadowolony, konfrontacja z Genoą to jedna z najważniejszych w roku. Czas nie sprzyjał wtedy pauzowaniu. W rewanżu Linetty już zagrać mógł, był naładowany energią i prezentował się solidnie. Zadanie utrudniał mu od 30. minuty żółty kartonik. Trener Marco Giampaolo trzymał Polaka na boisku przez blisko godzinę i był to pozytywny czas Linettego, choć bez mocnego akcentu w postaci gola albo asysty.

Obie konfrontacje o panowanie w Genui rozpoczęły się podobnie. W listopadzie Sampdoria wyszła na prowadzenie w 8. minucie, ale nie potrafiła zwyciężyć. Dopadł ją już w pierwszej połowie Krzysztof Piątek i mecz zakończył się remisem 1:1. Blucerchiati mieli wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia i tym razem powiększyć albo utrzymać przewagę. Blisko drugiego gola byli w 28. minucie. Akcja rozpędzona przez Linettego zakończyła się niecelnym strzałem Dennisa Praeta po wrzutce Nicoli Murru.

Pół metra od zdobycia gola był Fabio Quagliarella. Jego podcinka zmierzała między słupki, tyle że piłkę zdążył wybić Davide Biraschi. W 53. minucie wspomniani zawodnicy zamienili się rolami bohatera i antybohatera. Najlepszy napastnik Sampdorii strzelił na 2:0 z rzutu karnego po zagraniu ręką Biraschiego, któremu na dodatek sędzia pokazał czerwoną kartkę.

Quagliarella trafił do bramki po raz 22. w sezonie. Dorzucił gola do wcześniejszej asysty i prowadzi w klasyfikacjach strzelców oraz kanadyjskiej ligi. W rankingu snajperów oderwał się od Krzysztofa Piątka.

Genoa zagrała tym samym duetem w ataku co w bardzo dobrym, poprzednim meczu z Napoli. Sampdoria radziła sobie jednak z Goranem Pandevem i Christianem Kouame, a później ze zmiennikiem Iworyjczyka - Antonio Sanabrią. W dziesięciu podopieczni Cesare Prandelliego nie mieli już wiele do powiedzenia i po raz szósty z rzędu nie poradzili sobie w derbach.

Bartosz Bereszyński grał od 83. minuty zamiast kontuzjowanego Jacopo Sali.

Sampdoria Genua - Genoa CFC 2:0 (1:0)
1:0 - Gregoire Defrel 3'
2:0 - Fabio Quagliarella (k.) 53'

Sampdoria: Emil Audero - Jacopo Sala (83' Bartosz Bereszyński), Joachim Andersen, Omar Colley, Nicola Murru - Dennis Praet, Albin Ekdal, Karol Linetty (58' Jakub Jankto) - Gaston Ramirez - Fabio Quagliarella, Gregoire Defrel (71' Manolo Gabbiadini)

Genoa: Ionut Andrei Radu - Davide Biraschi, Cristian Gabriel Romero, Domenico Criscito - Pedro Pereira, Esteban Rolon (56' Lukas Lerager), Miguel Veloso, Daniel Bessa (77' Andrea Favilli), Darko Lazović - Goran Pandev, Christian Kouame (72' Antonio Sanabria)

Żółte kartki:
 Linetty, Gabbiadini (Sampdoria) oraz Criscito, Pandev, Romero, Veloso, Lerager (Genoa)

Czerwona kartka: Davide Biraschi (Genoa) /52' - za zagranie ręką/

Sędzia: Gianpaolo Calvarese

***

Zmniejszyła się szansa Torino FC na awans do Ligi Mistrzów. Drużyna prowadzona przez Waltera Mazzarriego zremisowała 1:1 ze słabym na wyjazdach Cagliari Calcio. Grała bez swojego kapitana Andrei Belottiego, a jego dubler w ataku Simone Zaza choć strzelił gola, później zaszkodził Torino czerwoną kartką. Krótko po wykluczeniu byłego reprezentanta Włoch w swoim stylu wyrównał Leonardo Pavoletti. Napastnik Cagliari ustalił wynik strzałem głową. Cagliari nie dało sobie strzelić drugiego gola, choć kończyło spotkanie w podwójnym osłabieniu.

Na innych stadionach Bologna FC z Łukaszem Skorupskim w bramce zremisowała bezbramkowo z ACF Fiorentiną. Tak samo jak US Sassuolo z Parmą Calcio 1913.

Torino FC - Cagliari Calcio 1:1 (0:0)
1:0 - Simone Zaza 52'
1:1 - Leonardo Pavoletti 78'

ACF Fiorentina - Bologna FC 0:0

US Sassuolo - Parma Calcio 1913 0:0