Serie A: Łukasz Skorupski kontra Fabio Quagliarella. Ważne mecze o puchary

Fabio Quagliarella strzelił swój pierwszy dublet w sezonie Łukaszowi Skorupskiemu. W sobotę rewanż ich klubów Bologni FC i Sampdorii Genua. Do istotnych pojedynków drużyn z góry tabeli dojdzie w Mediolanie oraz w Neapolu.

Łukasz Skorupski Getty Images / Alessandro Sabattini / Na zdjęciu: Łukasz Skorupski
Łukasz Skorupski jest coraz bliżej przekroczenia granicy 3000 minut spędzonych na boisku w tym sezonie. Jest jednym z ośmiu niezniszczalnych piłkarzy w lidze, czyli tych, którzy zagrali od początku do końca we wszystkich meczach. Siedmiu z nich to bramkarze. Z tej grupy najwięcej spotkań na zero z tyłu - 15 rozegrał Samir Handanović. Emil Audero zachował czyste konto 11 razy, a Thomas Strakosha 10. Skorupski dziewięć, ale w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych nie walczy ze swoim klubem o awans do europejskich pucharów, a o utrzymanie.

Bologna FC ma dwa punkty przewagi nad otwierającym strefę spadkową Empoli FC. Od 28 stycznia drużyna trenuje pod wodzą Sinisy Mihajlovicia i zdobyła od tego dnia 17 z możliwych 33 punktów. To 52 procent. Dla porównania za kadencji Filippo Inzaghiego współczynnik wynosił 22 procent. Do momentu zmiany szkoleniowca Bologna uzbierała 14 punktów z możliwych 63 punktów. Wymienienie Włocha na Serba przyniosła pozytywny efekt, ale drużyna Skorupskiego nadal nie może być spokojna o pozostanie w elicie.

Skorupski nie skapitulował od czasu fatalnego pierwszego kwadransa w przegranym 1:4 meczu z Atalantą. Jego passa trwa 255 minut. Dużo to i mało. Do rekordu tego sezonu w calcio daleko, ale swój prywatny Polak ustanowił. Poprzednio w grudniu nie wyciągał piłki z bramki przez 220 minut. Obecna passa może jeszcze potrwać. W sobotę Bologna zagra na własnym stadionie z Sampdorią Genua.

W tym sezonie nie widać ogromnej dysproporcji między wynikami klubu Bartosza Bereszyńskiego i Karola Linettego u siebie i na wyjazdach. Sampdoria zdobyła w roli gospodarza 29 punktów, a jako gość 19 "oczek". Różnica wynosi dziesięć, a w poprzednich rozgrywkach były to 22 punkty. Drużyna Marco Giampaolo potrzebuje zwycięstwa w Bolonii, żeby pozostać blisko lokat premiowanych awansem do europejskich pucharów. Jest dziewiąta w tabeli i traci cztery "oczka" do siódmego Lazio. Tydzień temu wygrała 2:0 w derbach Genui.

W konfrontacji z lokalnym wrogiem Fabio Quagliarella strzelił gola, a przy drugim asystował. Reprezentant Włoch prowadzi w rankingu strzelców i klasyfikacji kanadyjskiej ligi. Liczby najlepszego napastnika Sampdorii to 22 gole oraz osiem asyst. Quagliarella zdobył więcej niż jedną bramkę w czterech meczach swojego klubu w tym sezonie. Pierwszy dublet "wpakował" Skorupskiemu. Sampdoria wygrała z Bologną 4:1, a Quagliarella ustalił wynik po podaniu Karola Linettego. W sobotę rewanż na Stadio Renato Dall'Ara.

Juventus odłożył w czasie ósmą z rzędu koronację na mistrza Włoch. Tydzień temu totalnie przemeblowana drużyna Massimiliano Allegriego przegrała 1:2 ze SPAL-em. W kolejnym meczu z ACF Fiorentiną nie ma już powodu do oszczędzania sił podstawowych piłkarzy. Bianconerich nie ma już ani w Lidze Mistrzów, ani w Pucharze Włoch. Można spodziewać się pierwszego występu Cristiano Ronaldo w lidze od 3 marca. Jego konkurenci w rankingach indywidualnych mieli blisko półtora miesiąca, żeby uciec Portugalczykowi. Daleko się nie oddalili, więc Ronaldo może jeszcze wywalczyć coś dla siebie na pocieszenie po niepowodzeniu Juventusu w pucharach.

Dwa mecze zamykające 33. kolejkę będą pojedynkami klubów zajmujących miejsca premiowane udziałem w europejskich pucharach. Inter Mediolan podejmie AS Romę, a SSC Napoli zmierzy się z Atalantą BC. Luciano Spalletti poprowadzi Nerazzurrich w konfrontacji ze swoim byłym klubem z Rzymu. Atalanta nie strzeliła gola równie długo jak wspomniany Skorupski go nie stracił, czyli przez 255 minut. Przed poniedziałkową wizytą na Stadio San Paolo nie powinna mieć kompleksów, ale jednocześnie musi rozsądnie zarządzać energią. W czwartek rozegra jeszcze ważniejszy mecz w półfinale Pucharu Włoch, a jej przeciwnik Fiorentina będzie mieć 25 godzin więcej na przygotowania.