Mistrzostwa świata U-20: siedem goli w Tychach, Argentyna po ciekawym meczu rozprawiła się z RPA

Argentyńczycy, chociaż męczyli się z rywalem w pierwszej połowie meczu, to od pewnego zwycięstwa z Republiką Południowej Afryki (5:2) rozpoczęli zmagania w mistrzostwach świata U-20 w Polsce.

Tomasz Rosiński
zawodnik Argentyny Ezequiel Barco (z lewej) i Siphesihle Mkhize (z prawej) z RPA PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: zawodnik Argentyny Ezequiel Barco (z lewej) i Siphesihle Mkhize (z prawej) z RPA
Argentyńczycy byli zdecydowanymi faworytami sobotniej konfrontacji i od pierwszego gwizdka słowackiego sędziego mocno ruszyli do przodu. Nie minęło 240 sekund, a było 1:0 dla Albicelestes. Dokładnie z rzutu rożnego dośrodkował Cristian Ferreira, zaś celnie główkował Fausto Vera.

Argentyńska drużyna nie zamierzała zwalniać tempa, co chwila gościła pod polem karnym rywala i jej kolejne trafienie podczas tej potyczki wydawało się kwestią czasu.

Jednakże Afrykanie w 23. minucie zaskoczyli przeciwnika, doprowadzając do remisu. Wówczas Promise Mkhuma wykonywał rzut wolny, a piłkę głową do siatki skierował Keenan Phillips.

Od tego momentu Republika Południowej Afryki złapała wiatr w żagle, uwierzyła we własne możliwości i zaczęła atakować odważniej. Aktywni byli Luvuyo Phewa i Lyle Foster, którzy sprawiali sporo problemów defensywie kadry Argentyny. Ostatecznie więcej goli przed przerwą już nie padło.

Od startu drugiej odsłony zawodów zdecydowanie lepiej od RPA prezentowali się Argentyńczycy, którzy z czasem dopięli swego. Faulowany był Cristian Ferreira i sędzia odgwizdał rzut karny, wcześniej sprawdzając tę sytuację w systemie VAR. W 63. minucie pewnie "jedenastkę" wykorzystał Ezequiel Barco.

Afrykańska ekipa nie dość, że straciła gola, to jeszcze murawę z powodu czerwonej kartki otrzymanej za bezmyślny faul musiał opuścić Phillips. Od tego momentu Albicelestes dzielili oraz rządzili na boisku, a trzeci cios zadali za sprawą Barco, który popisał się przepięknym uderzeniem z powietrza.

Napór ze strony podopiecznych Fernando Batisty nie malał. Szarżował na lewym skrzydle Adolfo Gaich, który w 78. minucie przeprowadził znakomitą, indywidualną akcję. Argentyńczyk wyłożył piłkę jak na tacy Julianowi Alvarezowi, a ten pokonał Khulekaniego Kubhekę.

Pech nie opuszczał RPA, gdyż z powodu kontuzji musiał zejść golkiper Kubheka, zaś jego miejsce zajął Glen Baadjies. Afrykanerzy dość niespodziewanie wykorzystali rozluźnienie w szeregach Argentyny i w 85. minucie po "11" wykonanej przez Lyle'a Fostera zmniejszyli straty.

Ostatnie słowo należało jednak do kadry z Ameryki Południowej, natomiast wynik spotkania na 5:2 już w doliczonym czasie gry ustalił Gaich, któremu asystował Patricio Perez.

W swoim kolejnym meczu (28 maja) podczas mundialu w Polsce Argentyna zmierzy się z trudnym przeciwnikiem - Portugalią, a RPA powalczy z Koreą Południową.