Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Michel Platini wcale nie został aresztowany. Nowe kulisy zatrzymania

Michel Platini został zatrzymany, a nie aresztowany. Co więcej, francuska prasa donosi, że policja wcale nie zamierza postawić mu zarzutów, a jedynie przesłuchać w charakterze świadka.
Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Michel Platini PAP/EPA / EPA/SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: Michel Platini

Kulisy zatrzymania Michela Platiniego zdradza "Le Monde". Zdaniem gazety zatrzymanie 3-krotnego zdobywcy Złotej Piłki ma charakter jedynie "techniczny". To zgoła odmienna sytuacja niż wcześniejsze informacje, które mówiły o "aresztowaniu". 

Chodzi dokładnie o konfrontację różniących się zeznań Platiniego i Sophie Dion, która była doradczynią prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego do spraw sportu. Francuska policja prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności przyznania Rosji i Katarowi mistrzostw świata 2018 i 2022. Mowa o "domniemanej aktywnej i pasywnej korupcji dotyczącej osób niepełniących funkcji publicznych".

Przesłuchiwany był także Claude Gueant, kolejny współpracownik byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, ale on nie został zatrzymany. "Le Monde" twierdzi, że Platiniemu nie będą postawione żadne zarzuty. Ma być jedynie świadkiem.

ZOBACZ WIDEO: Wkurzony Robert Kubica. Wtedy przeklina po włosku

Śledztwo ws. przyznania Rosji i Katarowi mistrzostw świata trwa od 2016 roku. Sprawą zajmowano się już w USA i Szwajcarii, ale i Francuzi badają swój wątek. Z 22 członków Komitetu Wykonawczego, który decydował o przyznaniu mundialu 2018 i 2020, aż 12 zostało już zdymisjonowanych, zawieszonych, lub dostało ostrzeżenia od FIFA.

Platini głośno mówił o tym, że zagłosował na Katar. Był w tej sprawie już nawet przesłuchiwany - w 2017 roku, ale śledczy doszukali się rozbieżności w zeznaniach. Chodzi o słynny już obiad w 2010 roku, dwa tygodnie przed głosowaniem, w Pałacu Elizejskim. Wzięli w nim udział: Platini, Dion, Gueant, a ze strony katarskiej obecny emir Tamim Ben Hamad Al Thani, szejk Hamad Ben Jassem, czyli ówczesny premier i minister spraw zagranicznych emiratu, a także prezydent Sarkozy. Teraz chcą wyjaśnić rozbieżności pomiędzy zeznaniami świadków.

Michel Platini w 2007 roku został wybrany na prezydenta UEFA. Funkcję piastował przez osiem lat, ale jego kariera w międzynarodowych strukturach została zakończona po tym, jak 21 grudnia 2015 został zawieszony przez FIFA na 8 lat za przyjęcie znaczących środków finansowych od innego działacza FIFA Seppa Blattera.

Rozpoczęto dochodzenie, ale w maju 2018 roku Platini został oczyszczony z zarzutów przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Sprawa dotyczyła przelewu w wysokości dwóch milionów franków (1,82 mln euro) z 2011 roku, który Platini otrzymał od Blattera. Obaj utrzymywali, że było to wynagrodzenie za pracę, wykonywaną przez Francuza na rzecz światowej federacji 10 lat wcześniej, a umowa była ustna.
Komisja Etyki FIFA uznała te tłumaczenia za mało przekonujące i orzekła, że dopuścili się przekroczenia norm etycznych i zdyskwalifikowała ich na osiem lat. Później karę zmniejszono do sześciu lat.

Platini to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Jego największe sukcesy to mistrzostwo Europy z 1984 roku, trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1986 roku. Był trzykrotnym królem strzelców Serie A, a także mistrzostw Europy. Trzykrotnie zdobywał też Złotą Piłkę.

Zobacz także: Michel Platini aresztowany. Światowe media o aferze korupcyjnej

Zobacz takżeMichel Platini przeciwnikiem VAR. Francuz nawołuje piłkarzy do buntu

Zobacz wideo: najlepsze gole Platiniego dla Juventusu

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×