Puchar Narodów Afryki 2019: sensacja! Debiutujący Madagaskar już w ćwierćfinale!

Reprezentacja Madagaskaru zadziwia piłkarski świat! Kopciuszek jest już w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki, a awans do najlepszej ósemki wywalczył dzięki wygranej w rzutach karnych z Demokratyczną Republiką Konga! Po 120 minutach było 2:2.

Szymon Mierzyński
Lalaina Henintsoa Enjanahary (Madagaskar) i Jacques Maghoma (DR Konga) PAP/EPA / MUZI NTOMBELA / Na zdjęciu: Lalaina Henintsoa Enjanahary (Madagaskar) i Jacques Maghoma (DR Konga)
Madagaskar debiutuje w imprezie, ale już wcześniej udowodnił, że absolutnie nie można go lekceważyć. Fazie grupową przeszedł bez porażki i zdobył siedem punktów, mając za rywali Nigerię, Gwineę oraz Burundi.

W starciu z faworyzowaną Demokratyczną Republiką Konga (oba zespoły dzieli w rankingu FIFA aż 59 lokat) ekipa Nicolasa Dupuisa też pokazała się z dobrej strony i prowadziła już w 9. minucie po zjawiskowym strzale z dystansu Ibrahima Amady - piłka poleciała w samo okienko.

Przeciwnik znalazł się pod ścianą, mimo to odpowiedział dość szybko i po centrze Glody'ego Ngondy skutecznie główkował Cedric Bakambu. Po przerwie jednak znów zrobiło się sensacyjnie. Szczupakiem do siatki trafił Faneva Andriatsima i dopiero główka Chancela Mbemby w 90. minucie pozwoliła Kongijczykom doprowadzić do dogrywki.

->Copa America 2019: Argentyna wygrała "mały finał", Lionel Messi z czerwoną kartką

Dodatkowe 30 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia i o wszystkim zdecydowały rzuty karne. W nich zdecydowanie więcej zimnej krwi wykazali reprezentanci Madagaskaru, którzy wykorzystali wszystkie próby. Po drugiej stronie mylili się zaś Marcel Tisserand i Yannick Bolasie. Efekt? 4:2.

Sensacja stała się faktem i debiutant jest już w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą poniedziałkowego meczu Ghana - Tunezja (początek o godz. 21.00).