Puchar Narodów Afryki 2019: Wybrzeże Kości Słoniowej za burtą, Algieria w półfinale

Rzuty karne wyłoniły kolejnego półfinalistę Pucharu Narodów Afryki 2019, a została nim reprezentacja Algierii, która wyeliminowała Wybrzeże Kości Słoniowej. O finał Algierczycy zagrają z Nigerią.

Tomasz Rosiński
Sofiane Feghouli PAP/EPA / GAVIN BARKER / Na zdjęciu: Sofiane Feghouli
Iworyjczycy przystępowali do czwartkowej rywalizacji po wygranej 1:0 z kadrą Mali. Natomiast Algierczycy awansowali do 1/4 finału po zdecydowanym zwycięstwie z Gwineą (3:0).

Początkowo obydwie drużyny badały swoje możliwości, a pierwsi odważniej zaatakowali podopieczni Ibrahima Kamary. W 6. minucie groźnie uderzył Max-Alain Gradel, ale piłkę na słupek zdołał sparować Rais M'bolhi. Po chwili nieźle na iworyjską bramkę strzelił Riyad Mahrez, lecz nie zdołał pokonać Sylvaina Gbohouo.

W 20. minucie wynik konfrontacji otworzył Sofiane Feghouli, który przymierzył z około jedenastu metrów po podaniu od Ramy'ego Bensebainiego. Ostatecznie więcej goli w I połowie starcia nie padło.

Tuż po zmianie stron Algierczycy mieli znakomitą okazję do podwyższenia swojego prowadzenia, bo sędzia odgwizdał rzut karny po ewidentnym faulu Gbohouo na Baghdadzie Bounedjahu. Jednakże sam poszkodowany nie wykorzystał "11" (trafił w poprzeczkę).

To zemściło się na algierskiej reprezentacji, gdyż w 62. minucie do remisu płaskim uderzeniem doprowadził Jonathan Kodjia, któremu asystował Wilfried Zaha.

Algieria próbowała odpowiedzieć rywalowi i zapewnić sobie triumf w regulaminowym czasie gry, ale w końcowym rozrachunku doszło do dogrywki. Dodatkowe trzydzieści minut gry także nie wyłoniło zwycięzcy i wszystko miało się rozstrzygnąć w konkursie "jedenastek".

W serii rzutów karnych więcej zimnej krwi zachowali Algierczycy (4:3) i to oni wystąpią w półfinale turnieju, w którym zmierzą się z Nigeryjczykami.