Manchester City zdobył Tarczę Wspólnoty! Zdecydowały rzuty karne

Manchester City z pierwszym trofeum w sezonie 2019/2020. Podopieczni Pepa Guardioli zdobyli Tarczę Wspólnoty, pokonując Liverpool w konkursie rzutów karnych. Po 90 minutach było 1:1.

Szymon Mierzyński
piłkarze Manchesteru City Getty Images / Michael Regan / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru City
Najważniejsze wydarzenie w pierwszej połowie rozegrało się w 12. minucie. Pogubiła się wtedy obrona "The Reds" i po zagraniu za jej plecy David Silva bardzo zgrabnie podał do Raheema Sterlinga. Filigranowy skrzydłowy zamykał wszystko dość lekkim strzałem z 5 metrów i Alisson skapitulował, choć wcale nie musiał. Brazylijski bramkarz próbował interweniować nogą, potem ręką, lecz robił to bardzo nieporadnie i piłka wolno wtoczyła się za linię bramkową.

Manchester City był w pierwszej połowie lepszy. Stwarzał korzystniejsze wrażenie i rozgrywał swoje akcje sprawniej na tle ospałego wicemistrza Anglii.

W szeregach Liverpoolu największe zagrożenie stanowił Mohamed Salah. Egipcjanin miał w pierwszej części dwie świetne okazje, ale najpierw - mimo sporej swobody w polu karnym - wyraźnie przestrzelił, a potem z ostrego kąta trafił w słupek.

->Chelsea chce się pozbyć Danny'ego Drinkwatera, ale ofert brak. Problemem wysoka pensja

Obramowanie drżało w tym meczu wyjątkowo często, bo po przerwie obił je jeszcze Sterling (choć był w tej sytuacji na spalonym, więc gol i tak by nie padł), potem z półobrotu w poprzeczkę trafił Virgil van Dijk.

Po przerwie zespół Juergena Kloppa wyglądał już zdecydowanie lepiej niż w pierwszej części i w 78. minucie doprowadzili do wyrównania. To była nietypowa akcja, bo finalizowali ją obrońcy. Van Dijk idealnie dograł do Joela Matipa, zaś ten pokonał Claudio Bravo strzałem głową w sporym tłoku w polu bramkowym.

Końcówka należała zdecydowanie do Liverpoolu, jednak w kilku sytuacjach zabrakło mu skuteczności i zwycięskiego gola już nie zdobył. Konieczna była więc seria rzutów karnych (regulamin starcia o Tarczę Wspólnoty nie przewiduje dogrywki). W nich mistrz Anglii był nieomylny, wykorzystał wszystkie jedenastki i nie dał przeciwnikowi żadnego marginesu błędu. "The Reds" natomiast nie do końca wytrzymali napięcie, bo w drugiej kolejce Georginio Wijnaldum przegrał pojedynek z Bravo.

Manchester City triumfował zatem 5:4 i ma pierwsze trofeum w sezonie 2019/2020.

->Frank Lampard: Callum Hudson-Odoi jeszcze nie podpisał umowy, ale zrobiliśmy duże postępy

Liverpool FC - Manchester City 1:1 (0:1), rzuty karne 4:5
0:1 - Raheem Sterling 12'
1:1 - Joel Matip 78'