Fortuna I liga: Miedź Legnica lepsza w derbach. Wysokie wygrane GKS-ów

Miedź Legnica zwyciężyła 2:1 z Chrobrym Głogów, choć pierwsza straciła gola. GKS Bełchatów i GKS Tychy ograli wysoko swoich przeciwników.

piłkarze Miedzi Legnica Newspix / Sebastian Borowski / Na zdjęciu: piłkarze Miedzi Legnica
Po rocznej przerwie Miedź Legnica ponownie rozegrała ligowe spotkanie z Chrobrym Głogów. Była to 53. edycja tych derbów Dolnego Śląska. Miedzianka odniosła wyczekiwane przez lata zwycięstwo z regionalnym wrogiem na swoim terenie. Nie było o nie łatwo, ponieważ na prowadzenie wyszedł Chrobry. Legniczanie wyrównali dzięki strzałowi Marquinhosa, a decydującego gola na 2:1 strzelili w 86. minucie. Najważniejsze zagranie w derbach wykonał Roko Mislov. Miedź z siedmioma punktami jest na miejscu premiowanym awansem przynajmniej do niedzieli, a przygoda trenera Ivana Djurdjevicia z Chrobrym rozpoczęła się trzema porażkami.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza zmierzył się z Zagłębiem Sosnowiec. Trener gospodarzy Piotr Mandrysz był w przeszłości zarówno piłkarzem, jak i szkoleniowcem Trójkolorowych. Mandrysz po raz trzeci w tym sezonie miał powody do zadowolenia. Tym razem w prestiżowym dla niego meczu Bruk-Bet wygrał 2:0 dzięki bramkom Martina Mikovicia i Piotra Wlazły. Pomarańczowi są liderami z kompletem dziewięciu punktów, sześć goli strzelili, przez 270 minut nie stracili bramki. Z kolei Zagłębie nadal musi starać się o premierowe zwycięstwo po spadku z PKO Ekstraklasy i gruntownej przebudowie.

Piłkarze GKS-u Tychy oraz Odry Opole walczyli o pierwsze zwycięstwo w sezonie. Drużyna Ryszarda Tarasiewicza przystąpiła do starcia po dwóch porażkach, a podopieczni Mariusza Rumaka ugrali wcześniej punkt z sześciu możliwych. Poprawił sobie samopoczucie GKS, który wygrał aż 4:1. Podobnie jak we wspomnianych derbach Dolnego Śląska pierwszego gola strzelili goście, ale tylko rozsierdzili przeciwnika.

W Bełchatowie doszło do pierwszego w sezonie pojedynku beniaminków. GKS podjął Radomiaka Radom i zanotował identyczny wynik jak dwa tygodnie temu w tym samym miejscu, kiedy gościł Stomil Olsztyn. Do stanu 3:0 doprowadzili Przemysław Zdybowicz, Bartosz Biel i Dawid Kocyła. Brunatni mają na razie najlepsze w lidze statystyki na swoim terenie. Z kolei Radomiak poniósł pierwszą porażkę od czasu awansu.

Kluby z województwa małopolskiego spotkały się w Niepołomicach. Puszcza podjęła Sandecję Nowy Sącz, która co prawda zakończyła poprzedni sezon na wyższym miejscu niż regionalny rywal, ale nowe rozgrywki rozpoczęła od dwóch porażek. Tym razem Sandecja nie pozwoliła sobie na niepowodzenie i wygrała 2:1. Ponownie do bramki przymierzył Jose Embalo, nowy napastnik Puszczy, a gole dla lepszego zespołu strzelili doskonale znani w Nowym Sączu snajper Maciej Korzym i stoper Michal Piter-Bucko.