Liga Europy. Wspaniała seria Legii Warszawa - nie straciła gola od ponad 10 godzin!

Legia Warszawa nie straciła gola w rozgrywkach UEFA już od 613 minut - to druga najdłuższa seria polskiego zespołu w europejskich pucharach. Do wyrównania rekordu drużynie Aleksandara Vukovicia brakuje już tylko 31 minut.

Maciej Kmita
Marko Vesović PAP/EPA / Georgia Panagopoulou / Na zdjęciu: Marko Vesović
Rekord pod względem minut bez straty bramki w rozgrywkach UEFA też należy do Legii. Stołeczny zespół ustanowił go w sezonie 2013/2014, kiedy Dusan Kuciak był niepokonany łącznie przez 644 minuty.

Na tę rekordową serię złożyły się mecze III rundy el. Ligi Mistrzów z Celtikiem Glasgow, IV rundy el. Ligi Europy z FK Aktobe i fazy grupowej Ligi Europy z Lokeren, Trabonsporem i Metalistem Charków.

W środowisku trwa spór o tę statystykę, bowiem rewanżowe spotkanie z Celtikiem, które Legia wygrała na boisku 2:0, zostało zweryfikowane jako walkower (0:3) na jej niekorzyść przez występ nieuprawnionego do gry Bartosza Bereszyńskiego. Fakt jest jednak taki, że Kuciak w tym meczu nie dał się pokonać.

Legia nie straciła wtedy bramki w sześciu kolejnych spotkaniach rozgrywek UEFA i to też najdłuższa taka seria polskiego klubu w europejskich pucharach.

Rekordowa seria polskiego klubu bez straty w rozgrywkach UEFA:

Minuty bez straty gola Mecz Wynik Rozgrywki Faza Miejsce
82 minuty Legia - Celtic Glasgow 4:1 Liga Mistrzów III runda el. Warszawa
90 minut Celtic Glasgow - Legia 0:2* Liga Mistrzów III runda el. Edynburg
90 minut FK Aktobe - Legia 0:1 Liga Europy IV runda el. Aktobe
90 minut Legia - FK Aktobe 2:0 Liga Europy IV runda el. Warszawa
90 minut Legia - KSC Lokeren 1:0 Liga Europy faza grupowa Warszawa
90 minut Trabzonspor - Legia 0:1 Liga Europy faza grupowa Trabzon
90 minut Metalist Charków - Legia 0:1 Liga Europy faza grupowa Kijów
22 minuty Legia - Metalist Charków 2:1 Liga Europy faza grupowa Warszawa
644 minuty

* - zweryfikowany jako walkower 3:0

Teraz legioniści nie stracili bramki już przez 613 minut i są o krok od wyrównania tamtych rekordu. Aktualna seria warszawian zaczęła się w rewanżowym meczu III rundy el. Ligi Europy z F91 Dudelange, w którym Arkadiusz Malarz był niepokonany przez 73 minuty, i jest kontynuowana w tym sezonie.

Czytaj również -> Legia zarobiła już ponad milion euro

Radosław Majecki nie skapitulował ani razu w żadnym z sześciu dotychczas rozegranych spotkań kwalifikacji do Ligi Europy: z College Europa FC (0:0, 3:0), KuPS (1:0, 0:0) i Atromitosem Ateny (0:0, 2:0). Młodziutki golkiper Legii jest niepokonany już przez 540 minut - trudno o lepszy początek przygody z rozgrywkami UEFA.

Co ciekawe, Legia jest jedynym uczestnikiem trwających el. Ligi Europy, który startując od I rundy, nie stracił jeszcze ani jednego gola. Poza Legią tylko sześć z 72 zespołów biorących udział w tych rozgrywkach nie straciło bramki, ale przystąpiły one do rywalizacji później od warszawian: Vitoria Guimaraes i AZ Alkmaar w II rundzie, PSV Eindhoven, Royal Antwerp, HNK Rijeka i AEK Ateny w III rundzie.

Czytaj również -> Michał Kołodziejczyk: wzięli co swoje

W IV rundzie eliminacji Ligi Europy Legia zagra ze zwycięzcą dwumeczu Glasgow Rangers - FC Midtjylland. Pierwsze spotkanie 4:2 wygrali Rangersi. Mecze ostatniej rundy kwalifikacji zostaną rozegrane 22 i 29 sierpnia.

Czy Legia Warszawa pobije rekord pod względem minut bez straty gola w rozgrywkach UEFA?