Liga Europy: Ludogorec Razgrad awansował. Zamieszki w Belgii i powrót Football 1991 Dudelange do fazy grupowej

Ludogorec Razgrad zremisował 2:2 z NK Maribor. Taki wynik dał awans do fazy grupowej Ligi Europy klubowi Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka. Z kłopotami dokończono mecz w Brukseli. Football 1991 Dudelange przeżyje kolejną pucharową jesień.

Jakub Świerczok Newspix / Norbert Barczyk / PressFocus / Na zdjęciu: Jakub Świerczok
Ludogorec Razgrad poleciał do Mariboru po bezbramkowym meczu na własnym stadionie. Tydzień temu mistrz Bułgarii nie potrafił udokumentować golem miażdżącej przewagi, a trzy z jego ostatnich pięciu spotkań zakończyły się wynikiem 0:0. Ludogorcowi udało się we właściwym momencie poprawić skuteczność. Po 26 minutach rewanżu prowadził 2:0. Gole Marcelinho oraz Claudiu Keseru z rzutu karnego sprawiły, że sytuacja klubu Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka była dobra. Nie można było jednak powiedzieć, że awansował spokojnie. Po przerwie goście stracili dwa gole i musieli do ostatnich sekund drżeć o swój remis 2:2 premiujący awansem. W 85. minucie wszedł na boisko Świerczok i pomógł w utrzymaniu wyniku. Góralski był poza kadrą.

Długo trzeba było czekać na przełom w rywalizacji Vitorii Guimaraes z FCSB Bukareszt. Pierwszy mecz w stolicy Rumunii zakończył się bezbramkowym remisem. W 53. minucie rewanżu Edmond Tapsoba strzelił gola z rzutu karnego dla Vitorii. Wynik 1:0 utrzymał się do końca. Mający problem w ofensywie FCSB nie odpowiedział i odpadł. Poza jego kadrą był Łukasz Gikiewicz.

Do małych zamieszek doszło w Belgii. Royal Antwerp FC przegrał 1:4 z AZ Alkmaar, a wszystkie gole stracił grając w dziewięciu. Jeden z zawodników został wykluczony za radość poza boiskiem po zdobyciu bramki. Wściekli na sędziego i sytuację fani przerwali mecz w Brukseli w drugiej części dogrywki. Wskakiwali na płot, obrzucili przedmiotami bieżnię, wcześniej odpalili pirotechnikę. Sytuację uspokajali piłkarze Royala i sędziemu udało się dokończyć rewanż. Awansował klub z Holandii.

Po kompromitacji Utrechtu w rywalizacji z HSK Zrinski Mostar pozostali przedstawiciele Eredivisie stanęli na wysokości zadania. Feyenoord Rotterdam wygrał po 3:0 oba spotkania z Hapoelem Beer Szewa, natomiast PSV Eindhoven strzelił aż siedem goli w dwumeczu z Apollonem Limassol.

Po raz drugi z rzędu w fazie grupowej wystąpi Football 1991 Dudelange. W poprzednim sezonie luksemburska drużyna debiutowała na tym etapie i rywalizowała z Milanem, Realem Betis oraz Olympiakosem Pireus. W czwartek Dudelange zwyciężyło w konkursie rzutów karnych z Araratem Erywań.

Hitowo zapowiadały się dwumecze Wolverhampton Wanderers z Torino FC, a także Eintrachtu Frankfurt z RC Strasbourg Alsace. Angielska drużyna potwierdziła wyższość nad zespołem Waltera Mazzarriego. Po wygranej 3:2 w Piemoncie zwyciężyła 2:1 u siebie. Wilki były faworytami i pozostają w rozgrywkach. Toro nie udał się powrót po latach do pucharów. Trochę więcej dramaturgii było we francusko-niemieckiej rozgrywce. Półfinalista poprzedniej edycji Ligi Europy odrobił stratę 0:1 ze Strasburga, zwyciężył 3:0 w rewanżu mimo tego, że Ante Rebić już w pierwszej połowie zobaczył czerwoną kartkę.

Ricardo Sa Pinto poprowadził piłkarzy SC Braga do zwycięstwa w dwumeczu ze Spartakiem Moskwa. Portugalska drużyna pokonała przeciwnika zarówno na własnym stadionie, jak i na wyjeździe. Mecz w Moskwie zakończył się wynikiem 2:1, a oba gole strzelił krótko przez przerwą Ricardo Horta. Jednego z nich po podaniu Andre Horty.