Eliminacje Euro 2020: wymęczone, ale zgodne z planem zwycięstwo Holandii z Białorusią

Reprezentacja Holandii z piątym zwycięstwem w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Tym razem holenderska drużyna uporała się na wyjeździe z Białorusią (2:1), ale ten triumf nie przyszedł jej łatwo.

Tomasz Rosiński
piłkarze reprezentacji Holandii Getty Images / Eric Verhoeven / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Holandii
Holendrzy, którzy wygrali marcową konfrontację tych drużyn 4:0, byli zdecydowanymi faworytami niedzielnej potyczki w Mińsku. Piłkarze Oranje nie mogli pozwolić sobie na stratę punktów, mając na uwadze ich ciekawą walkę o awans na Euro 2020 z Niemcami i Irlandią Północną.

Piłkarze prowadzi przez Ronalda Koemana od startu rywalizacji starali się narzucić swój styl gry, co im się udało. Goście dłużej utrzymywali się przy piłce i cierpliwie czekali na swoją okazję do zdobycia bramki.

Ta nadarzyła się w 32. minucie. Wówczas dokładnie z prawej strony pola karnego dośrodkował Quincy Promes, zaś celnie z kilku metrów główkował Georginio Wijnaldum.

Pomarańczowi chcieli pójść za ciosem, a swój dzień miał Wijnaldum. Pomocnik występujący na co dzień w Liverpool FC popisał się przepięknym uderzeniem z dystansu w prawy, górny róg bramki strzeżonej przez Aleksandra Gutora i było 2:0 dla Holandii. Więcej goli w pierwszej połowie batalii już nie padło.

Po zmianie stron do ataku ruszyli mocno zmobilizowani Białorusini, którzy dopięli swego w 54. minucie meczu, zdobywając bramkę kontaktową. Wtedy to wrzutkę z lewej flanki w wykonaniu Denisa Poljakowa na trafienie zamienił Stanislaw Dragun.

Stracony gol w żaden sposób nie wpłynął na wyżej notowaną holenderską ekipę, która praktycznie nie zagrażała białoruskiej obronie. Ten minimalizm zawodników Oranje mógł się na nich zemścić, lecz rywale byli nieskuteczni i ostateczne Holendrzy zgarnęli cenny komplet punktów do tabeli grupy C.