Generał Stanisław Maczek bohaterem w Bredzie. Na jeden dzień zmieniono nazwę stadionu

Twitter / NACnl / Na zdjęciu: baner Stanisław Maczek Stadion, który zawisnął przed stadionem NAC Bredy
Twitter / NACnl / Na zdjęciu: baner Stanisław Maczek Stadion, który zawisnął przed stadionem NAC Bredy

"Dzieki" - pisze holenderski klub NAC Breda i specjalnie na jeden dzień zmienia nazwę swojego obiektu na "Stanisław Maczek Stadion". Tak Holendrzy dziękują polskiemu wojsku w 75. rocznicę wyzwolenia Bredy i innych miast.

W tym artykule dowiesz się o:

W październiku 1944 roku 1. Polska Dywizja Pancerna pod wodzą Stanisława Maczka wyzwoliła kilka holenderskich miast. Jednym z nich była Breda, gdzie 29 października organizowane są obchody 75. rocznicy dokonania polskiego wojska. Uroczystości uświetnili swoją obecnością król Holandii Wilhelm-Aleksander oraz prezydent Polski, Andrzej Duda.

Breda świętuje także na sportowo. We wtorek o godzinie 20:45 odbędzie się mecz Pucharu Holandii pomiędzy NAC Breda i FC Emmen. Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta działacze postanowili na jeden dzień zmienić nazwę swojego domowego obiektu. 29 października będzie on nosił nazwę "Stanisław Maczek Stadion".

"29 października 1944 roku miasto Breda zostało oficjalnie wyzwolone przez wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dzięki jego podejściu, w którym użyto nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się wiele charakterystycznych elementów miasta. Dlatego chcemy wyrazić naszą wdzięczność tym, którzy oddali życie i je ryzykowali za wyzwolenie naszego miasta" - poinformował klub na swojej stronie internetowej.

ZOBACZ WIDEO: Serie A. Arkadiusz Milik znowu strzela! Napoli nadal zawodzi [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Symbolicznego rozpoczęcia meczu dokonają krewni dwóch polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach. W ten sposób klub i jego kibice chcą oddać hołd polskim żołnierzom i generałowi Maczkowi, który pochowany jest właśnie na polskim cmentarzu w Bredzie.

Generał Stanisław Maczek zmarł 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu. Miał 102 lata. Jego ostatnią wolną było pochowanie wraz ze swoimi żołnierzami. Na wniosek mieszkańców Bredy był honorowym obywatelem Holandii. Ci wdzięczni byli mu za to, że wyzwolił miasto bez strat w ludności cywilnej.

Zobacz także:
Bayern Monachium potrzebuje zmian. Janusz Michalik: Jose Mourinho to idealny kandydat
Serie A. Najstarszy syn Cristiano Ronaldo robi furorę w dziecięcym zespole Juventusu

Komentarze (2)
avatar
Przemek Zyskowski
29.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Generale Maczku Dziękujemy że wyzwoliłeś to Miasto w czasie Operacji D-Day Żołnierze Maczka i obecni przed meczem Odśpiewają Hymn Polski i Holandii w 75 rocznice wyzwolenia z Czytaj całość