Fortuna I liga: Warta Poznań oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała ze zwycięstwem i awansem w tabeli

Kolejne zmiany na miejscach premiowanych awansem do PKO Ekstraklasy. Piłkarze Warty Poznań i Podbeskidzia Bielsko-Biała wygrali na własnym stadionie i zajmują najwyższe miejsca w tabeli Fortuna I ligi.

piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała East News / Krzysztof Dzierzawa / Na zdjęciu: piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała
Po sobotniej porażce Radomiaka z Miedzią Legnica przed Wartą Poznań otworzyła się szansa odzyskania samodzielnego prowadzenia w tabeli. Zieloni podjęli Chojniczankę, która nie wygrała od pięciu kolejek i jest w strefie spadkowej. Warta wykonała swoje zadanie. Już po pierwszej połowie prowadziła 2:0, a jej przeciwnik miał problem z zagrożeniem bramce Adriana Lisa. Druga połowa nie przyniosła przełomu. Jednego z goli strzelił Michał Jakóbowski, który w przeszłości był skrzydłowym Chojniczanki.

Podbeskidzie Bielsko-Biała umocniło się na podium w tabeli. Górale są wiceliderami po zwycięstwie 3:1 z Sandecją Nowy Sącz. Podopieczni Krzysztof Brede wygrywają większość meczów na własnym stadionie, a ich rywale wracają na tarczy z większości wyjazdów. Sandecja co prawda prowadziła, ale trafienie Macieja Korzyma było dla niej miłym złego początkiem. Podbeskidzie odwróciło wynik, a ustalił go Karol Danielak, który zdobył w tym sezonie już osiem bramek.

W Niepołomicach drużyny walczyły ze swoimi słabościami. Puszcza to najgorzej punktująca na własnym stadionie ekipa w lidze, a GKS Bełchatów nie wygrał wcześniej żadnego spotkania na wyjeździe. Przełamali się Brunatni, którzy w listopadzie doczekali się wesołego powrotu do Bełchatowa z kompletem punktów. Do zwycięstwa 4:1 poprowadził ich Mateusz Marzec. Wicelider klasyfikacji strzelców dobił do granicy 10 goli w sezonie. Bramkarz niepołomiczan Karol Niemczycki zatrzymał dwa uderzenia z rzutów karnych, ale to nie uratowało Puszczy przed wysoką porażką.

W dobrej formie strzeleckiej jest Maciej Mańka, którego gol dał zwycięstwo 1:0 GKS-owi Tychy w meczu ze Stomilem Olsztyn. W bramkostrzelnym zespole z Górnego Śląska nie ma aktualnie skuteczniejszego zawodnika od defensora Mańki. Po cztery gole strzelili od początku sezonu również Łukasz Grzeszczyk, Mateusz Piątkowski oraz Wojciech Szumilas.

Wigry Suwałki mierzyły się z Chrobrym Głogów w meczu ważnym dla sytuacji na dole tabeli. Podopieczni Ivana Djurdjevicia byli najlepszymi pierwszoligowcami października i nawet nie stracili w tym miesiącu gola. Na początek listopada Michał Szromnik skapitulował. Bramkarz Chrobrego wyciągnął piłkę z siatki po strzale Joela Huertasa z rzutu karnego. Odpowiedział także z jedenastki Michał Ilków-Gołąb. Po remisie 1:1 Chrobry pozostaje nad strefą spadkową i zachowuje dwa punkty przewagi nad przedostatnimi Wigrami.

Piłkarze Stali Mielec zapowiadali, że wygrana 2:0 z Pogonią Szczecin w Totolotek Pucharze Polski będzie dla nich przełomowa i od tego momentu zaczną "iść w górę". Remis 1:1 z Zagłębiem Sosnowiec nie jest satysfakcjonującym wynikiem dla zespołu z Podkarpacia, ale i tak jest lepszy niż w poprzednich dwóch przegranych meczach ligowych. Ponadto Stal straciła gola jako pierwsza i dopiero w 80. minucie Josip Soljić doprowadził do remisu. Stal podzieliła się punktami dopiero po raz drugi w sezonie.