Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Alpinizm. Denis Urubko nie uznaje zimowego wejścia Polaków na Broad Peak. Na swoją wyprawę weźmie miss Finlandii

Denis Urubko zapowiada, że chce uczestniczyć w pierwszej wyprawie, która zimą zdobędzie Broad Peak. Tym samym znany wspinacz kwestionuje wejście Polaków sprzed sześciu lat.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
Denis Urubko w studiu WP WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP

5 marca 2013 r. ekipa Krzysztofa Wielickiego zdobyła Broad Peak. Na szczyt weszli Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Dwaj ostatni nie zdołali wrócić i zostali uznani za zmarłych. W świecie alpinizmu wyprawę uznaje się za pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Inne zdanie ma jednak Denis Urubko .

- Czym innym jest zima kalendarzowa, a czym innym meteorologiczna (...) Marzec w najwyższych górach to już wiosna. Dlatego za pierwsze zimowe wejścia uważam te, które są dokonywane między 1 grudnia a końcem lutego - podkreślił Rosjanin w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Urubko zamierza zdobyć Broad Peak w tym sezonie. - Jeśli ktoś z nas w okresie, który panu zakreśliłem, stanie na Broad Peaku, będzie w moim odczuciu autorem pierwszego prawdziwie zimowego wejścia. Kimś, kto przejdzie do historii - dodał 46-latek.

ZOBACZ WIDEO Skoki narciarskie. PZN nie zapłacił ani złotówki za nowe buty. "Na badania jest specjalny grant"

W wyprawie Urubce będzie towarzyszyć m.in. Kanadyjczyk Don Bowie i... miss Finlandii z 2013 roku - Lotta Hintsa. - Jest przyjaciółką Dona i spotkałem ją w lipcu pod Gaszerbrumem II. Ona i Don towarzyszyli mi przez część drogi na wierzchołek i podczas zejścia. Lotta jest piękną kobietą, miłą, pozytywną, ale zapewniam, że oprócz tego bardzo dobrze się wspina - podkreślił wspinacz.

Urubko już wcześniej mówił, że jeśli starczy sił, po Broad Peak jego wyprawa postara się stanąć również zdobyć zimą K2 (więcej TUTAJ).

Czytaj teżPrawie dwa lata po śmierci Mackiewicza doczekali się nagrody. Ratownicy z Nanga Parbat

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×