Puchar Ligi Francuskiej: PSG - Saint-Etienne. Demolka w Paryżu. Faworyt zrobił show

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Xavier Laine / Na zdjęciu: piłkarze PSG
Getty Images / Xavier Laine / Na zdjęciu: piłkarze PSG

Paris Saint-Germain w widowiskowym stylu awansowało do półfinału Pucharu Ligi Francuskiej. Mistrz kraju zdemolował 6:1 AS Saint-Etienne.

Paris Saint-Germain podnosiło Puchar Ligi Francuskiej nieprzerwanie od 2014 do 2018 roku. W poprzednim sezonie stołeczna drużyna straciła trofeum wskutek porażki w ćwierćfinale z Guingamp. Na podobne niepowodzenie nie pozwoliła sobie w tegorocznym starciu o awans do półfinału. Dysponowała atutem własnego boiska, a ze swoim przeciwnikiem niedawno wygrała w Ligue 1, na wyjeździe, 4:0. Tym razem zrobiła to jeszcze efektowniej.

Paryżanie potrzebowali mniej niż dwóch minut na strzelenie gola. Już druga wizyta z piłką w polu karnym przeciwnika skończyła się uderzeniem do siatki. Mauro Icardi oderwał się od obrońców AS Saint-Etienne i przymierzył z ostrego kąta po przytomnym podaniu otwierającym Thomasa Meuniera.

Od 31. minuty Paris Saint-Germain grało jedenastu na dziesięciu, ponieważ Wesley Fofana dostał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę za faul na Angelu Di Marii. Reakcją trenera było wprowadzenie środkowego obrońcy Timothee Kołodziejczaka za pomocnika Assane'a Diousse. Siła uderzeniowa Saint-Etienne dodatkowo zmniejszyła się.

Przewaga liczebna została potwierdzona golem na 2:0 Neymara w 39. minucie. Angel Di Maria uruchomił Brazylijczyka podaniem z głębi pola, a ten technicznie przerzucił piłkę ponad Jessym Moulinem do siatki. Na tym w pierwszej połowie się nie skończyło. W 43. minucie goście sami wpakowali sobie futbolówkę do siatki. Absurdalna, kuriozalna bramka była konsekwencją akcji rozegranej przez Angela Di Marię oraz Kyliana Mbappe. Skoro Saint-Etienne jeszcze pomagało faworytowi w zmienianiu wyniku, zrobiło się aż 3:0 przed przerwą. Wszystko było jasne poza rozmiarem zwycięstwa PSG.

Druga połowa rozpoczęła się tak jak pierwsza od gola Mauro Icardiego, tyle że zmienił się asystent. Tym razem Kylian Mbappe dostarczył piłkę napastnikowi wypożyczonemu z Interu, a ekspresowa akcja bramkowa była efektem dziecinnej straty Yohana Cabaye'a na rzecz Angela Di Marii. Demolka trwała. Za trafienie na 5:0 odpowiadał ponownie autor hat-tricka Icardi oraz asystent Mbappe. Rywale zachowywali się nonsensownie, ponieważ ruszali do przodu jak straceńcy i byli kontrowani.

W 67. minucie Mauro Icardi odwdzięczył się za asysty Kylianowi Mbappe i umożliwił reprezentantowi Francji strzelenie na 6:0. Kluczowe podanie przed tym trafieniem wykonał Angel Di Maria i pewnie w tym momencie mógł być kandydatem na zawodnika meczu, gdyby nie zachowanie w 70. minucie. Po faulu Argentyńczyka we własnym polu karnym Yohan Cabaye "na raty" wykorzystał szansę na strzelenie gola honorowego na 1:6.

Marcin Bułka był na ławce rezerwowych gospodarzy.

Ćwierćfinały Pucharu Ligi Francuskiej:

Paris Saint-Germain - AS Saint-Etienne 6:1 (3:0) 1:0 - Mauro Icardi 2' 2:0 - Neymar 39' 3:0 - Jessy Moulin (sam.) 43' 4:0 - Mauro Icardi 49' 5:0 - Mauro Icardi 57' 6:0 - Kylian Mbappe 67' 6:1 - Yohan Cabaye (k.) 71'

W 71. minucie Yohan Cabaye (ASSE) nie wykorzystał rzutu karnego. Sergio Rico obronił.

PSG: Sergio Rico - Thomas Meunier, Thilo Kehrer, Marquinhos, Juan Bernat - Marco Verratti (72' Leandro Paredes), Idrissa Gueye, Angel Di Maria (81' Julian Draxler) - Kylian Mbappe, Mauro Icardi (72' Edinson Cavani), Neymar

ASSE: Jessy Moulin - Mathieu Debuchy, Wesley Fofana, Loic Perrin, Miguel Trauco - Yohan Cabaye, Mahdi Camara, Assane Diousse (34' Timothee Kołodziejczak) - Franck Honorat, Wahbi Khazri (61' Edmilson Correia), Maxence Rivera (46' Charles Nathan Abi)

Żółte kartki: Camara, Fofana, Debuchy (ASSE)

Czerwona kartka: Wesley Fofana (ASSE) /31' - za drugą żółtą/

Sędzia: Clement Turpin

***

We wtorek wywalczyli awans piłkarze Stade de Reims, którzy przetrwali ponad pół godziny w osłabieniu i lepiej wykonali rzuty karne od zawodników ze Strasburga. Pokonani nie obronili trofeum zdobytego w poprzedniej edycji. Olympique Lyon wcześnie objął prowadzenie i wygrał 3:1 z Brestem. W czterech ćwierćfinałach były trzy czerwone kartki. Lille OSC pokonało 2:0 osłabione Amiens SC.

Stade de Reims - RC Strasbourg Alsace 0:0 k. 4:2

Olympique Lyon - Brest 3:1 (1:0) 1:0 - Moussa Dembele 19' 2:0 - Houssem Aouar 55' 3:0 - Samuel Grandsir 85' 3:1 - Jean Lucas 90'

Lille OSC - Amiens SC 2:0 (0:0) 1:0 - Luiz Araujo 50' 2:0 - Victor Osimhen 58'

Czy Paris Saint-Germain zdobędzie Puchar Ligi Francuskiej?