KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polscy piłkarze królami rzutów rożnych

Jeśli chodzi o stałe fragmenty gry, jesteśmy w czołówce europejskiej - mówi Maciej Kędziorek, były drugi trener Rakowa i specjalista od rzutów wolnych i rożnych. Polacy podczas eliminacji EURO 2020, jedna bramkę na trzy strzelali po rzutach rożnych.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Maciej Rybus Newspix / PIOTR KUCZA / Na zdjęciu: Maciej Rybus
- Zarówno za Adama Nawałki, jak i obecnie byliśmy świetni. Myślę, że jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o stałe fragmenty gry - mówi w rozmowie z nami Maciej Kędziorek, do niedawna drugi trener Rakowa Częstochowa. Był on tam odpowiedzialny m.in. właśnie za stałe fragmenty gry, a Raków uczynił z nich zabójczą broń. W 3,5 sezonu drużyna zdobyła z rzutów wolnych i rożnych aż 77 bramek, ponad połowę.

- To element, którego można się nauczyć, powtórzyć, przewidzieć pewne zachowania rywala. W piłce jest wiele czynników nieprzewidywalnych, nawet jeśli jesteś dobrze przygotowany, tu masz znacznie większą szansę - zaznacza Kędziorek. Jak mówi, Włosi mają nawet specjalnych trenerów od stałych fragmentów. Podczas ostatnich Eliminacji Euro 2020 to właśnie reprezentacja Włoch strzeliła najwięcej goli z wolnych i rożnych, w sumie aż 13. Polacy zdobyli w ten sposób 7 goli, co może oznaczać, że po prostu mieli mniej okazji. Ale za to w "klasyfikacji rzutów rożnych" zajęliśmy już drugie miejsce. Okazuje się, że w ten sposób w eliminacjach zdobyliśmy aż 6 bramek, a więc jedną trzecią.

ZOBACZ: Wielki futbol zamyka drzwi przed polskim piłkarzem

- Dzieje się tak, bo mamy dobrych wykonawców, jak choćby Lewandowski, Glik, Krychowiak - zaznacza Maciej Kędziorek.

ZOBACZ WIDEO: Transfery. Milik i Piątek zmienią kluby już zimą? Są poważni chętni na polskich napastników
Gole ze Stałych fragmentów gry w eliminacjach EURO 2020

Bramki z SFG Procent całości
Włochy 13 35
Cypr 11 73
Hiszpania 10 32
Francja 10 40
Anglia 10 27
Turcja 8 44
Rosja 8 24
Polska 7 39
Czechy 7 54
(...)
Belgia 6 15
Niemcy 5 17
Holandia 5 21

Warto tu zauważyć pewną tendencję - im zespół lepszy, tym mniej jest tych goli ze stałych fragmentów gry. Statystyka jest nieco myląca, bo czołowe drużyny strzelały gole z rzutów karnych: Włosi - 5, Anglia i Hiszpania - po 4. Polacy aż 6 goli zdobyli z rzutów rożnych. Z kolei podczas ostatniego mundialu strzeliliśmy oba nasze gole po dośrodkowaniach z rzutów wolnych.

Najwięcej goli z rzutów rożnych w eliminacjach EURO 2020

Gole z rożnych Procent całości
Cypr 7 46,7
Polska 6 33,3
Hiszpania 6 19,3
Włochy 6 16,2
Turcja 4 22,2
Szwajcaria 4 21,05
Francja 4 16
Rosja 4 12,1

Prawda jest taka, że nie wolno lekceważyć stałych fragmentów, bo to jeden z ważnych elementów gry. Zresztą za królów SFG uchodzą piłkarze Liverpool FC, którym przecież nie można odmówić widowiskowej gry. Jest to światowy trend. Podczas ostatnich mistrzostw świata w fazie grupowej 54 procent goli padło po stałych fragmentach gry. A w całym mundialu aż 42 procent. A jak było na wcześniejszych mistrzostwach? Zobaczmy: 1994 - 33 proc., 1998 - 36 proc., 2002 - 29 proc., 2006 - 37,4 proc., 2010 - 24 proc., 2014 - 27 proc.

Gorzej, gdy tych goli jest zbyt wiele w stosunku do całości...

ZOBACZ: Polski piłkarz ma problem z techniką i rozumieniem gry

Czy bramka ze stałego fragmentu gry cieszy tak samo jak bramka po pięknej akcji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×