KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PKO Ekstraklasa. Wisła Kraków nie zostanie na lodzie. Sponsorzy wspierają klub mimo przestoju

Jeśli prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, to Wisła Kraków nie musi martwić się o przyszłość. Po kibicach, piłkarzach i trenerach wsparcie Białej Gwieździe w czasie epidemii okazali sponsorzy, którzy nie zamierzają zostawiać klubu na lodzie.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
od lewej: Maciej Sadlok, Jakub Błaszczykowski, Paweł Brożek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: od lewej: Maciej Sadlok, Jakub Błaszczykowski, Paweł Brożek
Klub z Reymonta 22 już na początku roku szacował, że do końca sezonu może mu braknąć ok. 5 mln zł, dlatego 13 marca zdecydował się na drugą w historii equity crowdfundigową emisję akcji. Rok temu, w czasie romantycznej walki o przetrwanie klubu, taka inicjatywa spotkała się z odzewem, który przeszedł najśmielsze oczekiwania. 40 000 akcji o łącznej wartości 4 mln zł rozeszło się w dobę - to polski rekord tego typu przedsięwzięcia. Więcej TUTAJ.

W tym roku zbieranie kapitału idzie wolniej, bo miesiąc po rozpoczęciu emisji kibice wykupili połowę akcji (za 2,16 mln zł), ale biorąc pod uwagę okoliczności, to i tak bardzo dobry wynik. Wisła liczy na to, że uda jej się zrealizować cel i zebrać zakładane 4,28 mln zł, dlatego przedłużyła emisję o dwa miesiące. W tym czasie klub powinien być już oficjalnie w rękach Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego, co powinno zachęcić do kupna akcji tych nieprzekonanych.

Odpowiedzialność za Wisłę poczuli też piłkarze i trenerzy, którzy przystąpili do programu oszczędnościowego i zrezygnowali z 50 proc. wynagrodzenia. Ma to pomóc ograniczyć negatywne finansowe skutki zawieszenia rozgrywek ligowych z powodu epidemii koronawirusa. Więcej TUTAJ. Wisła jest bowiem jednym z nielicznych klubów PKO Ekstraklasy, dla których zysk z dnia meczowego stanowi istotne źródło przychodów. Białej Gwieździe przepadły już cztery spotkania z pełnymi trybunami,  co oznacza bezpowrotny przepadek ok. 3 mln zł - 10 proc. rocznego budżetu.

ZOBACZ WIDEO: Jak piłka nożna będzie wyglądać po epidemii koronawirusa? "To bardzo poważnie zachwieje klubami"

Klubu w potrzebie nie zostawią jednak sponsorzy. Jak pochwaliła się Wisła, żaden ze sponsorów czy partnerów nie wypowiedział umowy. "Społeczność zgromadzona wokół Wisły Kraków po raz kolejny pokazuje siłę i jedność. (...) Całe grono sponsorów i partnerów biznesowych, zadeklarowało pomoc i utrzymanie dotychczasowej współpracy także w trakcie sytuacji kryzysowej panującej obecnie w Polsce i w Europie" - czytamy w komunikacie Białej Gwiazdy, w którym padają nazwy 33 podmiotów.

"W niektórych przypadkach - co naturalne - konieczne będzie wydłużenie lub renegocjowanie bieżących umów w zależności od indywidualnej sytuacji partnerów i branż ich działalności, jako że wiele sektorów gospodarki dotykają obecnie problemy, a w ich rozwiązaniu może pomóc właśnie działanie w ramach wiślackiej wspólnoty" - tłumaczy Wisła.

Nie wszystkie kluby PKO Ekstraklasy mogą liczyć na takie wsparcie. Po drugiej stronie Błoń, jak ujawnił nam Janusz Filipiak, sponsorzy wstrzymali wykonywanie umów. - Sponsorzy przestali nam płacić. Nie chcę ich wymieniać z nazwy, bo to zrobili praktycznie wszyscy bez wyjątku. Można to zrozumieć, bo jeśli nie gramy, to ich nie reklamujemy, czyli nie realizujemy umów - mówił właściciel i prezes Cracovii. Więcej TUTAJ.

Czy Wisła Kraków przetrwa kryzys wywołany epidemią koronawirusa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • Czarny Książe Zgłoś komentarz
  Coś się tutaj jak zwykle nie zgadza. Przed sezonem zostało sprzedane kilkadziesiąt tysięcy karnetów na cała rundę wiec skąd nagła te straty z dnia meczowego? Raczej oszczędności na
  Czytaj całość
  ochronie, sprzątaniu, itd. Te artykuły są nieprzemyślane i mam wrażenie ze pisane aby pisać ...
  • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
   Artykuł o Wiśle, a tu "z lodówki" wyskakuje klaun majdan. Czekam na Napoleona z oddziału....
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×