Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Profesor Krzysztof Simon: Powrót imprez masowych jest bezprzedmiotowy i niepotrzebny

- Stopniowe znoszenie obostrzeń jest moim zdaniem dobrym pomysłem. Oby tylko nikt nie wpadł na pomysł wznawiania widowisk z udziałem tysięcy kibiców - przeciwko temu absolutnie protestuję - mówi profesor Krzysztof Simon.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
prof Krzysztof Simon PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: prof. Krzysztof Simon

Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty: W jaki sposób możemy teraz bezpiecznie uprawiać sport?

Profesor Krzysztof Simon, lekarz chorób zakaźnych,internista, hepatolog, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu: Byłem jedną z osób, która optowała przeciwko wprowadzaniu tak idiotycznych zaleceń, jak ograniczenie biegania po parkach, lasach. Rząd na szczęście wycofał się z tego zakazu, już niedługo znów będzie można korzystać z takich miejsc i uprawiać tam aktywności wzmacniające tężyznę fizyczną. Ze zniesieniem tych ograniczeń całkowicie się utożsamiam. Przecież jak ktoś jedzie na rowerze w terenie, w którym jest niewiele ludzi, albo dajmy na to strzela gdzieś samotnie z łuku, nikomu to nie przeszkadza.

Siłownie plenerowe też można by na powrót udostępnić?

Absolutnie, tego się domagałem i nie widziałem powodów, żeby je zamykać. Oczywiście wszyscy musieliby ćwiczyć tam w maskach i koniecznie myć ręce zaraz po skorzystaniu z takiego sprzętu. Jeśli będzie się przestrzegać zasad, takie siłownie nie będą stanowić zagrożenia. Co innego na przykład granie w piłkę - nie ma przyzwolenia na to, żeby kilkanaście osób biegało, kaszlało, wycierało dłonie w rękę, dotykało tych samych piłek. Nawet jak grający nie zachorują, mogą przenieść wirusa na kogoś innego.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Co ze zwykłymi siłowniami i klubami fitness? Skoro wpuszcza się ograniczoną liczbę osób do autobusu czy do sklepu, to czemu nie do siłowni?

Myślę, że stopniowo trzeba dopuszczać do funkcjonowania takich miejsc. Oczywiście wpuszczając do nich mniejszą liczbę osób niż przed zamknięciem. Zobaczymy, co przyniesie pierwszy okres łagodzenia obostrzeń. Moim zdaniem stopniowe ich znoszenie jest dobrym pomysłem, ale trzeba zachować ostrożność, bo nasza służba zdrowia jest na granicy funkcjonowania i jeśli nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań, będziemy mieli taką katastrofę jak we Włoszech czy w Hiszpanii. Nie będziemy mieli dość specjalistycznego personelu, żeby zająć się wszystkimi pacjentami. Często się o tym zapomina.

Słyszał pan o planie "rozmrażania" polskiego sportu zaproponowanego przez panią minister Danutę Dmowską-Andrzejuk? Na początek otwarcie pięciu Centralnych Ośrodków Sportu dla ograniczonej liczby sportowców, tylko jednoosobowe kwatery, duże rozproszenie zawodników na obiekcie, częste dezynfekcje sprzętu.

Jeśli tak by rzeczywiście było i ktoś by tego pilnował, to nie widzę przeciwwskazań. Niemniej trzeba uważnie obserwować efekty rozluźnienia i stopniowo je wprowadzać. Państwo musi w jakiś sposób żyć i to nie podlega dyskusji. Podkreślam jednak raz jeszcze, że nie możemy dopuścić do gwałtownego wzrostu zachorowań, ponieważ jeśli do tego dojdzie, część ludzi nie będzie miała dostępu do służby zdrowia.

A kiedy wróci sport profesjonalny w takim kształcie, jaki znamy sprzed pandemii? Kiedy znów będą odbywać się imprezy masowe z udziałem publiczności?

Do czasu wygaśnięcia epidemii, "przechorowania" koronawirusa przez całe społeczeństwo lub wynalezienia szczepionki i zaszczepienia dużej części populacji, nie widzę możliwości organizowania imprez masowych. Takie imprezy spowodowały katastrofę we Włoszech. Oby tylko nikt nie wpadł na pomysł wznawiania widowisk z udziałem tysięcy kibiców - absolutnie przeciwko temu protestuję. Zawody sportowe w halach lub na stadionach będą musiały odbywać się bez widzów lub z bardzo ograniczoną ich liczbą jeszcze przez długi czas.

Mecze siatkówki czy piłki nożnej, ale bez kibiców, mogą wrócić już niebawem?

Tak. Jak zawodnicy będą grali w maskach ochronnych - w piłkę nożną może być trudno, ale w siatkówkę można - to niech grają. Nie widzę żadnych przeciwwskazań. Pytanie tylko, czy nie zostaną złamane przepisy, bo nawet bez kibiców taki mecz oznacza zebranie się w jednym miejscu dużej grupy osób - zawodników obu drużyn, rezerwowych, lekarzy klubowych, trenerów, sędziów. Jeśli jednak będzie to zgodne z wprowadzonymi przepisami o koncentracji osób na danej powierzchni, ja bym zezwolił na rozgrywanie takich spotkań. Natomiast jeśli chodzi o powrót widowisk z udziałem publiczności w najbliższym czasie - nie widzę takiej możliwości. Ze względu na bezpieczeństwo kraju i interes społeczny.

Jonas Schmidt-Chanasit, niemiecki wirusolog, już pod koniec marca wieszczył koniec profesjonalnej piłki nożnej w 2020 roku. Miał rację?

Jeśli chodzi o mecze piłki nożnej, które z trybun oglądają tłumy wiwatujących i pijących piwo facetów, to tak - na to absolutnie nie ma zgody. Natomiast mecze bez kibiców, ale transmitowane w telewizji, mogą wrócić.

Na jak długo kibice sportowi muszą uzbroić się w cierpliwość? Kiedy znowu będą mogli iść na stadion czy na halę?

Tak jak już mówiłem - kiedy jako społeczeństwo "przechorujemy" wirusa lub otrzymamy skuteczną szczepionkę. Albo jeżeli wirus straci swoją agresywność i przestanie być śmiertelny, stanie się chorobą przeziębieniową i nikt nie będzie na niego umierał - tak było z SARS-em. Nie sądzę jednak, żeby imprezy sportowe z udziałem tysięcy kibiców wróciły w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Na halę czy na stadion w tym roku raczej nie wrócimy - uważam, że to bezprzedmiotowe i niepotrzebne. No chyba że wcześniej stanie się jedna z trzech wymienionych przeze mnie rzeczy - będzie szczepionka, wirus straci agresywność, albo "przechoruje" go większość społeczeństwa, a więc ta dominująca część populacji, która nie umrze nabierze odporności - zapewne na jakieś 2-3 lata - a co za tym idzie dojdzie do zahamowanie dalszej transmisji SARSCo2.

Zobacz także:
Koronawirus. Trudna sytuacja finansowa polskich klubów. Wznowienie rozgrywek rozwiąże sporo problemów
Koronawirus. Wszyscy zawodnicy będą badani przed meczami PKO Ekstraklasy? "Już teraz piłkarze są monitorowani"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy w 2020 roku będą organizowane sportowe imprezy masowe z udziałem publiczności?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (30):
 • k73 Zgłoś komentarz
  Wystarczy prześledzić historię obu faz: wiosennej i jesiennej - grypy hiszpanki z 1918 roku, żeby zrozumieć, jaką głupotą będzie wypuszczenie latem ludzi bez kontroli. A obecny wirus na
  Czytaj całość
  9 genów ma 8 wspólnych z tamtym...
  • Tom. Zgłoś komentarz
   Już na szczepieniach na świńską grypę tysiące ludzi stało się kalekami a paru zbiło kokosy, miejmy nadzieję że ten błąd nie powtórzy się na masową skalę z koronawirusem i
   Czytaj całość
   rzekomymi "uzdrawiającymi szczepionkami". Ludziom propaganda i strach zćwiartowała zwoje mózgowe...
   • kist Zgłoś komentarz
    Na starość facet odleciał.
    • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
     Apeluję do Simona - celebryty w białej sukience o fokusowanie się na pracy, za którą otrzymuje wynagrodzenie i udzielanie pomocy chorym oraz o ograniczenie perorowania w mediach -
     Czytaj całość
     "walterówce", "szechterówce" no i światowym portaliku zwanym wpCIKIEM. Łapie medyk czy za szybko?
     • Modafi Zgłoś komentarz
      @steffen: No nie wiem. Te wszystkie Twoje przypuszczenia może miałyby sens, ale tylko w przypadku, gdyby wszystkie kraje świata nie podejmowałoby żadnych działań powstrzymujących
      Czytaj całość
      rozprzestrzenianiu się tego dziadostwa. Dosłownie żadnych zakazów, żadnych obostrzeżeń, niech sobie ten wirus szaleje bez żadnych przeszkód i problemów. Poczekać rok i dopiero po tym czasie porównywac wszelakie statystyki zgonów poprzednich lat z rokiem obecnym. Musisz wziąść pod uwagę fakt, że na powikłania po zwykłej grypie na świecie umiera kilkaset tys ludzi (chociaż tu strzeliłem, bo musiałbym dokładnie sprawdzić ile) ale w tym przypadku poszczególne kraje nie stosowały i nie stosują żadnych środków zaradczych powstrzymujących roznoszenie się tego wirusa, w przeciwieństwie do tego co mamy obecnie.
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
       Niektóre zakazy jakie są nałożone przez rząd są absurdem jak stwierdził profesor zgadzam się z nim .Tylko profesor tych absurdów wymienił parę jest kilka. Temat meczy też profesor
       Czytaj całość
       ma słuszność Sami zawodnicy mogą się pozarażać którzy biegają po murawie wystarczy jeden pozostali już są pretendentami do awansu na pacjenta do szpitala Lepiej nie patrzeć na kogoś co ktoś robi,Poniżej jeden fan napisał że w Szwecji nic sobie nie robią Ciekawi mnie co by napisał fan jak by się znalazł w takiej sytuacji pod respiratorem i był intubowany,Owszem żużel nie ma bycia bez frekwencji .Stadiony są dość obszerne ,N,P, można było by zrobić tak jak w autobusach miejskich ,Każdy prezes zna pojemność stadionu miejsc siedzących to 1/4 pojemności obiektu można było by umieścić fanów siedzieli by w maseczkach przymusowo jeden od drugiego 5 m.Takie jest moje zdanie .Zawodnik jedzie w kombinezonie bezpośredniego styku nie ma zakażenia kropelkowego nie ma za każdym zjazdem z toru przejeżdżał bramkę odkażania,Takie jest moje zdanie każdy może mieć inne rząd jeszcze inne.
       • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
        Do cenzorów SF, którzy z taką wytrwałością usuwają niewygodne dla redakcji komentarze. Może zamiast tego zacznijcie wycinać wszystkie bluzgi, osobiste niecenzuralne aluzje i wpisy z
        Czytaj całość
        błędami ortograficznymi. Interpunkcja - pół biedy ale brak znajomości pisowni polskich słów to obciach.
        • Kung Lao Zgłoś komentarz
         Zadziwia mnie Szwecja. Gospodarka u nich hula wszystko pootwierane i 14 tysi zachorowań w tym 1300 zgonów. Liczba zachorowań do dnia poprzedniego maleje. W Polsce w 2019 r ogólnie zmarło
         Czytaj całość
         ok. 450 tysięcy ludzi. W 2020 na corona wirusa zmarło w Polsce 350 osób przez całą epidemie będzie z tysiąc pewnie a statyści szacują, że w Polsce w 2020 umrze około 470 tysięcy obywateli( na inne choroby, wypadki,samobójstwa itp.) Nie wiem czy ten wirus to ściema czy nie.
         • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
          Czytam bzdury wypisywane tutaj w komentarzach przez płaskoziemców i antyszczepionkowców i ze zdziwieniem stwierdzam, że nie spodziewałem się takiego zalewu głupoty na tym forum. Naprawdę
          Czytaj całość
          nie trzeba mieć dyplomu wyższej uczelni, aby zrozumieć jakim zagrożeniem jest ta pandemia i czym wirus SARS różni się od zwykłej grypy.
          • Franek Dolas Zgłoś komentarz
           Państwowy Zakład Higieny - w Polsce rocznie umiera ok 365tys ludzi , dziennie 1080 osób. Najczęściej na choroby układu krążenia , nowotwory i wypadki. Ile z tego to tzw choroby
           Czytaj całość
           współistniejące? Żeby nie było to są oficjalne dane.
           • gkm grrudziadz Zgłoś komentarz
            Światowe wyniki zgonów na zwykłą grypę za rok 2018 podane we francuskich mediach wynoszą ok 850 tysięcy zgonów a obecnie w granicy 100-110 tysięcy więc do tamtego wyniku zwykłej
            Czytaj całość
            grypy jeszcze nam daleko
            • Modafi Zgłoś komentarz
             @Bog Honor Ojczyzna We Włoszech podali liczbę zgonów liczoną na przestrzeni 5 lat. Odnotowano 20 procentowy wzrost zgonów w marcu i początku kwietnia 2020 w porównaniu do poprzednich
             Czytaj całość
             pięciu lat analogicznych miesięcy. W niektórych rejonach wzrost zgonów przekroczył 200 %. Powinno dać Ci to do myślenia żebyś przestał pisać bzdury.
             • Bog Honor Ojczyzna Zgłoś komentarz
              Mamy obecnie w mediach cenzurę gorszą niż za Urbana. Przejrzyjcie statystyki, nie ma większej śmiertelności niż w ubiegłych latach. Chcą szczepić wszystkich niebezpieczną szczepionką
              Czytaj całość
              no covis-19, która może wywołać poważne choroby gdy ponad 80% populacji przechodzi wirusa bezobjawowo. Noe możemy na takie rzeczy pozwolić.
              Zobacz więcej komentarzy (17)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×