Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Marek Wawrzynowski: PZPN odwrócił głowę, wykorzystali to dresiarze futbolu (felieton)

Legia II Warszawa chce zagrać zaległe spotkanie z Sokołem Ostróda. Miałoby ono rozstrzygnąć, kto ma awansować do II ligi. Tyle, że nie ma z kim grać, bo Sokół w tej chwili nie ma ani zawodników, ani trenera. To wynik zaniedbania PZPN.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
mecz Legionovia - Sokół Ostróda Newspix / DOMINIK BUZE/FOTOPYK / Na zdjęciu: mecz Legionovia - Sokół Ostróda
Sytuacja pozornie jest prosta. W III lidze grupie pierwszej prowadzi Sokół Ostróda, zaś Legia II Warszawa zajmuje 3. miejsce. Między drużynami jest punkt różnicy. Skoro Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o zakończeniu sezonu z powodu pandemii koronawirusa, naturalnym jest, że awansował Sokół.

Na czym więc polega problem? Otóż w rundzie jesiennej rozegrano wszystkie mecze poza jednym, Meczem Sokoła z Legią II w Ostródzie. Zawodnicy z Legii II dostali powołania do kadr narodowych, dlatego klub z Warszawy poprosił o przełożenie meczu. Mecz został przełożony i dlatego drużyny mają jeden mecz mniej niż pozostali. Legia chce grać, Sokół nie. - Proszę pana, takich sytuacji jest pełno w całej Polsce. Związki zakończyły rozgrywki, nie ma nawet pozwolenia na granie spotkań. Ktoś awansował, ktoś nie. I teraz będziemy płakać, bo sprawa dotyczy Legii. Przecież my stosowaliśmy się do zaleceń ministerstwa i nie trenowaliśmy, zawodnicy siedzieli w domach. A ich zawodnicy byli w treningu, bo mają takie możliwości - mówi Jarosław Kotas, dyrektor klubu z Ostródy. - Oni przełożyli mecz na własne życzenie. Przecież mogli przyjechać i zagrać bez kilku piłkarzy.

Jacek Zieliński zauważa, że Sokół miał obowiązek ustawić mecz na pierwszy możliwy termin, ale nie zrobił tego. Ustawił na 1 kwietnia, gdy było oczywiste, że Legia przyjedzie bez pięciu piłkarzy, bo znowu będą powołania na kadry. Ale Kotas mówi, że oni muszą kombinować, bo to mały klub. Zresztą z własnego doświadczenia powiem, że w niższych ligach zawsze mecze z rezerwami ustawiało się tak, żeby nie mogły przyjechać w zbyt mocnym składzie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Rosjanie prowokują Cristiano Ronaldo

Szkoda Legii II. Jest tam grupa fajnych utalentowanych zawodników, którzy mogą coś znaczyć w piłce. - Chcieliśmy, żeby chłopcy sprawdzili się w II lidze. Oczywiście, o ile by awansowali. Na pewno nie chcieliśmy wystawiać pierwszego zespołu w meczu z Ostródą, bo to by nie miało sensu - tłumaczy Jacek Zieliński. Dyrektor akademii Legii zauważa, że Sokół Ostróda to "klub wydmuszka, który wiele do polskiej piłki nie wnosi".

To akurat prawda. Nie wnosi właściwie nic. Rok temu Sokół Ostróda pod koniec sezonu zaczął wystawiać pełno młodych zawodników, nawet bramkarza w ataku, dzięki czemu wygrał klasyfikację Pro Junior System. Dostał za to spore pieniądze, 400 tysięcy złotych i zaczęło się transferowe szaleństwo. Dziś po tych, którzy zarobili na nagrodę z PJS, nie ma śladu, zostali sprowadzeni szybko zawodnicy z całej Polski, dostali zatrudnienie u sponsora, francuskiej firmy wynajmującej jachty, pograli i już ich nie ma.

- Mamy teraz 3 zawodników, może dogadamy się z dwoma, czyli będzie pięciu. To najwyżej ja wyrobię sobie kartę i zagramy w sześciu jeśli nas dopuszczą. Jeśli to ma uratować świat przed pandemią koronawirusa, jesteśmy w stanie się poświęcić – mówi Jarosław Kotas. Dodaje, że klub dodatkowo został bez trenera.

- Prezes Boniek powiedział, że zadecyduje Warmińsko Mazurski ZPN, a ten podjął taką a nie inną decyzję. My się dostosowaliśmy i jesteśmy teraz już w trakcie przebudowy - rozkłada ręce Kotas. A więc Legia złożyła odwołanie do komisji PZPN do spraw nagłych. Ale nic to nie da, bo meczu po prostu rozegrać się nie da.

A Kotas ma rację, nawet gdybyśmy tego nie chcieli, nawet jeśli kibice Legii będą wylewać na niego pomyje i życzyć mu najgorszego. Co tu dużo mówić, świat nie jest idealny. Chciałoby się, żeby wszyscy byli fajni i porządni. Ale na świecie są różne typy, cwaniaki, dresiarze, ludzie, których nie chcesz mijać na ulicy po zmroku. Sokół Ostróda to właśnie taki dresiarz futbolu. Nie chcesz takiego w społeczeństwie, wiesz że byłoby ono lepsze bez niego. Ale on jest. I ma takie same prawa jak ty, jego głos waży tyle samo w wyborach. Jedyne, co możemy robić, to zwiększać świadomość, pokazywać dobre przykłady, pokazywać, że takie kluby jak Sokół to margines, zło, edukować, by takich klubów było jak najmniej. Bo klub lokalny ma szkolić, dostarczać zawodników, dawać szansę miejscowym, być ważnym elementem lokalnej społeczności, a nie poligonem doświadczalnym dla różnych dziwnych działaczy.

Podpowiadam - półżartem - Jackowi Zielińskiemu, żeby po prostu wypożyczył swoich piłkarzy do Sokoła, skoro ten i tak szuka. Ale dyrektor Legii daje do zrozumienia, że chce chłopców uczyć gry w piłkę, a nie "lagowania" i wywalania piłki w krzaki.

Ale to tylko złośliwości, bo tak naprawdę to nie Sokół jest tu winny. Sokół jest, jaki jest, nie jest jedynym dresiarzem futbolu, na podobnych zasadach działa wiele klubów na wielu szczeblach, również w PKO Ekstraklasie. Najlepszym czy właściwie najgorszym przykładem jest Korona Kielce. Taki klub, który wygrał Centralną Ligę Juniorów z ogromną przewagą, ale nie dał grać najlepszym juniorom w kraju. Natomiast ściąga na potęgę średniej i niskiej jakości obcokrajowców. I to wszystko przy błogosławieństwie władz miasta. Przykładów takich klubów, które nie są nikomu potrzebne poza garstką kibiców i działaczy, jest pełno. To futbol w starym stylu, futbol w ortalionowym dresie i z wąsem. Możemy patrzeć na to z niechęcią, potępiać, ale nie możemy tego zabronić. Problemem jest postawa PZPN, który dał możliwość rozstrzygnięcia sprawy WMZPN, czyli związkowi, do którego należy jedna ze stron konfliktu. Matka zawsze bardziej kocha własne dziecko.

PZPN po raz kolejny pokazał, dlaczego trudno uważać go za poważny związek. Umył ręce, wystraszył się odpowiedzialności, zostawił do rozstrzygnięcia sprawy okręgowym i związkom regionalnym, przez co doszło do wielu absurdalnych sytuacji.

Na przykład w jednym z okręgów na Mazowszu, dokładnie w radomskiej klasie B, awansowało aż 8 drużyn, choć miały awansować tylko 3. Ale co tam, jak się bawić, to się bawić. W mazowieckiej IV lidze dojdzie do meczów barażowych o awans. Zagrają w niej na przykład zawodnicy Świtu II Nowy Dwór Mazowiecki, którzy przecież nie mogą awansować. A to znaczy, że może wybierać, na kogo wystawić zawodników z pierwszego składu, a na kogo nie. Nie mówię, że dojdzie do handlu punktami, ale regionalny związek stwarza okazję do "ustawki".

Działacze związkowi odpowiadają, że to nieprawda, bo napisze się pismo do PZPN i w razie czego na pewno uda się awansować. I pada przykład Pelikana Łowicz, który ma drużynę w III lidze i rezerwy w IV. Jakoś tak wyszło i nikt nie zwrócił uwagi. A że niezgodnie z zasadami to już inna historia. Tak jakby złodziej ukradł rower i ktoś powiedział: "Ok, skoro jest już na twoim podwórku, to go sobie zatrzymaj".

Tak to działa w polskiej piłce. Się napisze, się załatwi, się awansuje. Musimy pamiętać, że jesteśmy w specyficznym okresie, gdy szykują się wybory na prezesów regionalnych związków. Dlatego dochodzi do dziwnych sytuacji spowodowanych zwykłym handlem głosami. PZPN oddając sprawy w ręce lokalnych bonzów ośmieszył polską piłkę na wszystkich poziomach.

ZOBACZ Szymon Mierzyński: PZPN chciał być jak król Salomon

ZOBACZ Inne teksty autora

Czy to dobrze, że regionalne związki rozstrzygają sporne sytuacje?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • Jarecki59 Zgłoś komentarz
  PZPN nie podejmuje już żadnych decyzji, bo już jedną podjął. Za rok w II lidze 19 zespołów rozegra 36 meczy w 38 kolejkach (bo jeden pauzuje). Jak już to iść za ciosem i dać awans
  Czytaj całość
  drugim drużynom z pozostałych grup, będzie sprawiedliwe. Rozszerzyć ligę do 2 grup na jeden sezon. Wpuścić więcej drużyn do III ligi, bo przez brak spadków w ligach od III w dół, w IV lidze jest straszny tłok. Tylko, czy PZPN dostrzega problem? Dla centrali te niskie ligi nie istnieją. Tylko, że to w tych niskich pojawiają się talenty...
  • Piłka Nozna Zgłoś komentarz
   I jeszcze jedno - jeżeli organizator rozgrywek uznał sezon za zakończony i tabelę za ostateczną, to dresiarzem futbolu nie jest ten, co wygrał, ale ten, kto próbuje z pozycji siły i
   Czytaj całość
   koneksji podważać rozstrzygnięcie. W tym świetle do drużyny dresiarzy futbolu zaliczam także autora tego pożal się Boże "artykułu".
   • Piłka Nozna Zgłoś komentarz
    Dura lex, sed lex. Jeżeli mamy przepisy, które mówią o tym, co i jak ma być załatwione, to tak ma właśnie być. W obliczu przepisów wszystkie kluby są równe - to tak dla przypomnienia
    Czytaj całość
    panu Wawrzynowskiemu. A skoro tak bardzo boli pana Wawrzynowskiego postawa Sokoła, to może odwróćmy sytuację: czy Legia zagrałaby takie spotkanie, gdyby to ona ostała uznana za zwycięzcę ligi, a Sokół chciał grać? Nie wydaje mi się..
    • Piter 12 Zgłoś komentarz
     Przecieź Legia mogła uzupełnić skład z I zespołu zagrać mecz a nie beczeć jak się mleko rozlało.
     • kibicu z Gdańska Zgłoś komentarz
      Wiele bardzo jednostronnych i negatywnych określeń pana autora poniżających klub z Ostródy. Do tego domysły o handlowaniu wynikami przez drużynę z Nowego Dworu..Słabiuteńkie to, bardzo
      Czytaj całość
      słabe bo dopomina się otwarcia zamkniętego sezonu - według autora na boisku taka potężna Legia nie potrafiła odjechać takiemu "nic"?..A w sprawie uchwały organizatora rozgrywek - Mazowieckiego ZPN to on znając sytuację w tabeli, zaległy mecz Legii II itd. to uznał on w uchwale sezon 2019/2020 za zakończony czy nie?
      • nitro8 Zgłoś komentarz
       życzę temu pseudoredaktorowi pozwo od Sokoła, za ten stek bredni i pomówien
       • Piotr Gielda Zgłoś komentarz
        Boli warszawkę, ma boleć!!! Przestańcie już warczeć i tyle
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×