Totolotek Puchar Polski. Cracovia - Lechia Gdańsk. Zlatan Alomerović - pucharowy talizman

Zlatan Alomerović nie ma w Lechii łatwego życia - w końcu jest zmiennikiem najlepszego bramkarza PKO Ekstraklasy. Puchar Polski należy jednak do niego i jest prawdziwym talizmanem biało-zielonych - z nim w bramce gdańszczanie wygrali wszystko.

Michał Gałęzewski
Zlatan Alomerović WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: Zlatan Alomerović
Zlatan Alomerović jest zawodnikiem Lechii od 2018 roku, ale dotąd rozegrał dla niej w lidze tylko 16 spotkań. Numerem jeden w bramce biało-zielonych jest Dusan Kuciak - najlepszy golkiper minionego sezonu PKO Ekstraklasy. Więcej TUTAJ.

28-latek błyszczy za to w Pucharze Polski i jest talizmanem Lechii. Z nim między słupkami zespół Piotra Stokowca wygrał wszystkie 9 pucharowych spotkań, włącznie z ubiegłorocznym finałem. Alomerović nie stracił koncentracji nawet w meczu I rundy tej edycji z Gryfem Wejherowo (3:2), podczas którego... został ostrzelany przez kibiców rywali z rakietnicy. Więcej TUTAJ.

- Poleciało to na wysokości mojego biodra, pół metra ode mnie! Dobrze że odskoczyłem, bo nie wiem co by się mogło zdarzyć. Widziałem, jak 2-3 rakiety poszły do góry, ale ta która leciała we mnie, to wprost niemożliwe - mówił nam. Pocisk wylądował tuż obok niego, ale po 20-minutowej przerwie sędzia nakazał grać dalej. Alomerović nie zszedł z linii i Lechia awansowała do kolejnej rundy.

Wypatrzony przez BVB

Ostrzał z rakietnicy go nie wystraszył być może ze względu na traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Miał kilka lat, gdy wybuchła wojna na Bałkanach. - Moja miejscowość co prawda nie została zniszczona, ale gdy pierwsze bomby zaczęły spadać na Belgrad, moja rodzina zdecydowała się wyemigrować do Niemiec - mówił.

Nie jest wychowankiem Borussii Dortmund, ale w BVB spędził najważniejsze lata piłkarskiej edukacji. Gdy miał 15 lat, wpadł w oko skautom tego klubu, ale mało brakowało, by duża szansa przeszła mu koło nosa.

- Mieliśmy mecz i skaut Borussii podszedł do moich rodziców. Powiedział im: "Obserwujemy państwa syna i chcemy zaprosić go na testy. Proszę o podanie numeru telefonu". Mój ojciec totalnie się zestresował, gdy to usłyszał i podał zły numer! - opowiadał WP SportoweFakty.

- Zorientował się dopiero po 30 minutach i zaczął szukać skauta Borussii, który był po drugiej stronie stadionu. Gdy tata opowiedział mi tę historię w samochodzie, gdy wracaliśmy do domu, myślałem że go zabiję! Nie wierzyłem, że mógł w takiej sytuacji pomylić numery - śmiał się.

Bohater z Poznania

W pierwszej drużynie Borussii nie zadebiutował. Po grze w rezerwach odszedł do 1.FC Kaiserslautern (2015/16), potem wylądował w Koronie Kielce (2017/18), a następnie w Lechii. Jest zmiennikiem Kuciaka, choć w większości klubów PKO Ekstraklasy byłby numerem jeden.

- Nie sposób się nie zgodzić, obaj pokazują dużą klasę. Zlatan w ostatnim czasie - mimo małej liczby meczów - pokazuje, że jest w dobrej dyspozycji i mogę pochwalić Jarka Bako za dobre przygotowanie obu bramkarzy. Solidnie wyglądają i zgodzę się, że w prawie każdej drużynie PKO Ekstraklasy mógłby być jedynką - mówi trener Stokowiec.

To głównie dzięki niemu Lechia zagra w piątkowym finale Pucharu Polski. Był bohaterem konkursu rzutów karnych w półfinałowym spotkaniu z Lechem Poznań, broniąc strzały Jakuba Modera i Daniego Ramireza. - Można obronić i dwa karne, i pięć, ale byliśmy blisko porażki. To było trochę szczęście, czucie, ale i psychologia - mówił.

Występ przeciwko Lechowi był jego pierwszym po czterech miesiącach przerwy. By przed finałem był w odpowiednim rytmie, stanął w bramce też w ostatnim ligowym meczu ze Śląskiem Wrocław (2:1). Finał Pucharu Polski Cracovia - Lechia w piątek o godz. 20:00.