Liga Europy: Szachtar Donieck i FC Kopenhaga pierwsi w ćwierćfinałach

Szachtar Donieck wygrał 3:0 z VfL Wolfsburg, a FC Kopenhaga w identycznym wymiarze zwyciężył z Istanbul Basaksehir. Mistrz Ukrainy popisał się zabójczym finiszem, a klub z Danii w dobrym stylu odrobił straty poniesione w Turcji.

piłkarze FC Kopenhaga PAP/EPA / MADS CLAUS RASMUSSEN / Na zdjęciu: piłkarze FC Kopenhaga
W Kijowie i w Kopenhadze zostały dokończone dwumecze, które rozpoczęły się 12 marca. Niewiele później rozgrywki zostały przerwane z powodu epidemii i będących jej konsekwencją ograniczeń w podróżowaniu po Europie. Przerwa trwała 146 dni, więc restart był już mocno wyczekiwany.

Piłkarze wystąpili z nadrukiem "dziękuję" w różnych językach na koszulkach. Adresatami podziękowań byli medycy, którzy zmagają się z epidemią w Europie.

Szachtar Donieck przystąpił do rewanżu z VfL Wolfsburg z zaliczką 2:1 wywalczoną w Niemczech. Próbował ją powiększyć, żeby nie pozostawić wyniku "na styku". Płaskie uderzenie Alana Patricka obronił Koen Casteels, a Marlos trafił po ziemi w słupek. VfL miał już po niespełna dwóch kwadransach sporo szczęścia. Od 67. minuty przedstawicielowi Bundesligi miało być łatwiej, ponieważ Dawit Choczolawa zobaczył czerwoną kartkę, ale niewiele później siły liczebne wyrównały się. W rywalizacji dziesięciu na dziesięciu lepszy był Szachtar, który w końcówce doprowadził do wyniku 3:0 dwoma strzałami Juniora Moraesa i jednym Manora Solomona. To był zabójczy finisz.

FC Kopenhaga potrzebował czterech minut na odrobienie strat poniesionych w marcu w Stambule. W 4. minucie Jonas Wind wygrał pojedynek w polu karnym Basaksehiru i strzelił "szczupakiem" po wrzutce Guilhermo Vareli. Duński zespół już oddał tyle samo uderzeń celnych co przez 90 minut w Turcji i zamierzał pójść za ciosem. W 53. minucie Jonas Wind strzelił na 2:0 z rzutu karnego. Nie dość, że zmylił bramkarza, to jeszcze kopnął piłkę od słupka do siatki. Po uderzeniu Rasmusa Falka na 3:0 w 62. minucie gospodarze byli już spokojni o awans. Zdobywca gola popisał się efektownym rajdem.

W ćwierćfinale Szachtar Donieck zmierzy się z zespołem lepszym w rywalizacji FC Basel z Eintrachtem Frankfurt. Przeciwnikiem FC Kopenhaga będzie najpewniej Manchester United. Od następnej rundy o awansie będzie decydować wynik jednego spotkania na neutralnym terenie w Niemczech.