Liga Europy: Sevilla FC była o klasę lepsza od AS Roma. Bayer 04 Leverkusen powiększył zaliczkę

Sevilla FC awansowała do ćwierćfinału Ligi Europy dzięki pewnemu zwycięstwu 2:0 z AS Roma. Bayer 04 Leverkusen potwierdził wyższość nad Rangers FC wygraną 1:0, a Adrian Stanilewicz wszedł na boisko z ławki rezerwowych w końcówce meczu.

piłkarze Sevilla FC po golu Sergio Reguilona PAP/EPA / Wolfgang Rattay / POOL / Na zdjęciu: piłkarze Sevilla FC po golu Sergio Reguilona
W dniu losowania rywalizacja Sevilla FC z AS Roma zapowiadała się na jedną z ciekawszych o awans do ćwierćfinału Ligi Europy. Później okazało się, że dojdzie do zderzenia dobrze dysponowanych drużyn, więc oczekiwania wobec pojedynku w Duisburgu były spore. Zespół z Andaluzji jest niepokonany w 18 meczach od 9 lutego, a AS Roma wygrała siedem z ośmiu spotkań na koniec sezonu w Serie A.

Pierwsza połowa została zdominowana przez Sevilla FC, przez co stopniowo malała nadzieja na emocjonujący pojedynek. Piłkarze z Andaluzji zabrali przeciwnikom piłkę i robili z nią co chcieli. Nie minął kwadrans i Pau Lopez zmierzył się z dwoma strzałami celnymi, a trzecie uderzenie Julesa Kounde było w poprzeczkę. Przedstawiciel La Liga budował ataki w dobrym tempie i swobodnie poruszał się między ospałymi rzymianami. Po 45 minutach Sevilla FC miała 60 procent posiadania piłki.

Przewaga Sevilli została potwierdzona dwoma golami. Sergio Reguilon strzelił na 1:0 w 22. minucie po indywidualnym rajdzie. Youssef En-Nesyri uderzył z bliska na 2:0 w 44. minucie po szarży Lucasa Ocamposa. Cała defensywa z Rzymu była ośmieszana, a nieporadnością wyróżniali się Roger Ibanez, Bruno Peres oraz Gianluca Mancini. Było widać brak Chrisa Smallinga, ale absencja jednego zawodnika nie usprawiedliwiała postawy piłkarzy z Włoch.

AS Roma nie odpowiedziała na gole przeciwnika jakimkolwiek strzałem celnym przez godzinę. Od czasu do czasu podrywał się Edin Dzeko, który jednak był osamotniony i skazany na niepowodzenie w konfrontacjach z przeważającymi siłami przeciwnika. Pokazał się raz Nicolo Zaniolo, ale za długo zwlekał z uderzeniem i został zablokowany przez Diego Carlosa.

W drugiej połowie Giallorossi byli aktywniejsi i zaczęli przynajmniej zbliżać się do bramki Bono, ale nie zrobili krzywdy przeciwnikowi z Hiszpanii. Przewaga Sevilla FC była ewidentna i gdyby nie minimalny spalony, w 74. minucie cieszyłaby się z trzeciego gola. Już w doliczonym czasie Ever Banega huknął z rzutu wolnego w poprzeczkę, więc 2:0 i tak było niskim wymiarem kary dla podopiecznych Paulo Fonseki.

Sevilla FC awansowała do turnieju finałowego Ligi Europy i będzie w niej jedynym przedstawicielem La Ligi. Przeciwnikiem zespołu z Andaluzji będzie drużyna lepsza w dwumeczu Wolverhampton Wanderers z Olympiakosem Pireus. Stoi on przed szansą wygrania Ligi Europy po raz szósty w tym wieku.

1/8 finału Ligi Europy:

Sevilla FC - AS Roma 2:0 (2:0)
1:0 - Sergio Reguilon 22'
2:0 - Youssef En-Nesyri 44'

Sevilla: Bono - Jesus Navas, Jules Kounde, Diego Carlos, Sergio Reguilon - Ever Banega, Fernando, Joan Jordan - Lucas Ocampos (90' Franco Vazquez), Youssef En-Nesyri (90' Luuk De Jong), Suso (67' Munir El Haddadi)

Roma: Pau Lopez - Gianluca Mancini, Roger Ibanez, Aleksandar Kolarov (78' Gonzalo Villar) - Bruno Peres, Amadou Diawara (57' Carles Perez), Bryan Cristante, Leonardo Spinazzola - Nicolo Zaniolo (57' Lorenzo Pellegrini), Henrich Mchitarjan - Edin Dzeko

Żółte kartki: Carlos, Jordan (Sevilla) oraz Kolarov, Pellegrini (Roma)

Czerwona kartka: Gianluca Mancini (Roma) /90' - za faul/

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia)

***

Bayer 04 Leverkusen przystąpił do rewanżu z Rangers FC po zwycięstwie 3:1 w Glasgow. Sytuacja Aptekarzy była wygodna, a swoją przewagę nad przeciwnikiem potwierdzili wynikiem 1:0. Adrian Stanilewicz wszedł z ławki rezerwowych na boisko w 87. minucie.

Bayer 04 Leverkusen - Rangers FC 1:0 (0:0)
1:0 - Moussa Diaby 51'

Pierwszy mecz: 3:1. Awans: Bayer 04 Leverkusen

Bayer: Lukas Hradecky - Lars Bender (68' Aleksandar Dragović), Edmond Tapsoba, Sven Bender (77' Jonathan Tah), Daley Sinkgraven - Charles Aranguiz, Exequiel Palacios (87' Adrian Stanilewicz) - Florian Wirtz (68' Julian Baumgartlinger), Kai Havertz, Moussa Diaby (68' Leon Bailey) - Kevin Volland

Rangers: Allan McGregor - James Tavernier (77' Nathan Patterson), Connor Goldson, Filip Helander, Borna Barisić - Joe Aribo, Ryan Jack, Brandon Barker (60' Ianis Hagi) - Steven Davis (66' Scott Arfield), Ryan Kent (66' Jordan Jones) - Alfredo Morelos (77' Greg Stewart)

Żółte kartki: Aranguiz, Sinkgraven, Tah (Bayer) oraz Barker, Hagi (Rangers)

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia)

Czy Sevilla FC wygra trwającą edycję Ligi Europy?