Liga Europy: Inter Mediolan w półfinale, Bayer Leverkusen za burtą

Inter Mediolan awansował do półfinału Ligi Europy. Zespół z Włoch pokonał w Duesseldorfie Bayer 04 Leverkusen 2:1. Rywalem Interu w półfinale będzie Szachtar Donieck lub FC Basel.

Michał Piegza
piłkarze Interu Mediolan PAP/EPA / Martin Meissner / Na zdjęciu: piłkarze Interu Mediolan
Polskie zespoły już rozpracowują pierwszych rywali w nowej edycji Ligi Europy. Tymczasem kończymy edycję 2019/2020. W poniedziałek odbyły się dwa pierwsze ćwierćfinały. Mecz Interu z Bayerem rozegrano w Duesseldorfie. O awansie do półfinału decydował tylko jeden mecz.

Włoskiej drużynie wystarczył kwadrans, aby objąć prowadzenie. Wówczas z piłką przed bramką znalazł się Romelu Lukaku. Obrońca zdołał wybić futbolówkę na szesnasty metr. Tam jednak dopadł do niej Nicolo Barella, który precyzyjnym uderzeniem przy słupku pokonał bramkarza.

Pięć minut później autor premierowego trafienia miał kolejną okazję na gola. Został jednak zablokowany. Kilkadziesiąt sekund później padła druga bramka. Kolejne mocne dogranie przed bramkę Bayeru. Piłkę przejął Romelu Lukaku, napastnik padając zdołał trącić futbolówkę i ta obok bramkarza wpadła do siatki.

Graczy z Leverkusen dość szybka strata dwóch goli nie podłamała. W 24. minucie Kai Havertz rozegrał piłkę z Kevinem Vollandem i w sytuacji sam na sam mocnym strzałem pokonał Samira Handanovicia.

Po kolejnych dwóch minutach wydawało się, że Inter ponownie podwyższy prowadzenie. Ręką zagrał Daley Sinkgravena i sędzia podyktował rzut karny. Jednak po konsultacji z VAR-em zmienił swoją decyzję.

Cztery minuty po przerwie okazję do zdobycia gola wykreowali sobie gracze Interu. Strzał Roberto Gagliardiniego nie znalazł jednak drogi do bramki. Pięć minut później po raz kolejny szczęścia próbował aktywny w meczu pomocnik, jednak został zablokowany.

Bayer starał się atakować, ale miał problemy ze stwarzaniem sobie szans. Takową w 61. minucie miał Kerem Demirbay, świetnie w bramce zachował się jednak Handanović. W odpowiedzi w 66. minucie strzał Alexisa Sancheza obronił Lukas Hradecky. Dziesięć minut później bramkarz Bayeru ponownie musiał się wykazać broniąc strzał Victora Mosesa.

W doliczonym czasie sędzia po raz kolejny podyktował rzut karny dla Interu, jednak ponownie go anulował. W nerwowej końcówce żaden gol już nie padł i drużyna z Mediolanu mogła cieszyć się z awansu do półfinału Ligi Europy. W nim zagra się z lepszym z meczu Szachtara Donieck z FC Basel.

Inter Mediolan - Bayer 04 Leverkusen 2:1 (2:1)
1:0 - Nicolo Barella 15'
2:0 - Romelu Lukaku 21'
2:1 - Kai Havertz 24'

Inter Mediolan: Handanovic - Bastoni (84' Skriniar), de Vrij, Godin - D'Ambrosio (59' Moses), Barella, Brozović, Gagliardini (64' Eriksen), Young - Lukaku, Martinez (59' Sanchez).

Bayer 04 Leverkusen: Hradecky - L. Bender (85' Bellarabi), Tah, Tapsoba, Sinkgraven (68' Wendell)- Palacios (59' Bailey), Baumgartlinger (68' Amiri) - Havertz, Demirbay, Diaby - Volland (85' Alario).

Żółte kartki: D'Ambrosio, Eriksen, Barella (Inter) oraz Sinkgraven, Bender, Tapsoba (Bayer).

Sędzia: Carlos Del Cerro (Hiszpania).