PKO Ekstraklasa. Zagłębie - Warta: główka Bohara na miarę wygranej w końcówce

Zagłębie Lubin w drugim meczu sezonu odniosło drugie zwycięstwo. Miedziowi 1:0 pokonali beniaminka PKO Ekstraklasy, po golu zdobytym w 88. minucie przez Damjana Bohara.

Michał Piegza
Bartosz Kieliba i Sasa Zivec PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Bartosz Kieliba i Sasa Zivec
Zagłębie sezon rozpoczęło od szczęśliwego zwycięstwa z Lechem. W 2. serii lubinianie ponownie grali na własnym stadionie. Z kolejnym zespołem z Poznania, beniaminkiem Wartą, która na inaugurację przegrała z Lechią Gdańsk.

Pierwsza połowa nie rozpieszczała. Gości wyraźnie remis satysfakcjonował i nie kwapili się do ataku. Pomysłu na rozmontowanie defensywy Warty nie mieli grający w jednostajnym tempie lubinianie.

W 1. odsłonie Zagłębie miało dwie okazje do zdobycia gola. W 8. minucie Damjan Bohar wycofał piłkę do Łukasza Poręby, ten jednak z ok. 18 metrów uderzył słabo i niecelnie. Klarowniejszą okazję miał w 35. minucie Sasa Zivec. Filip Starzyński zagrał do Słoweńca, ten w sytuacji sam na sam uderzył mocno, ale trafił w poprzeczkę.

Po zmianie stron Miedziowi starali się szybciej poruszać po boisku. W 49. minucie z ok. 16 metrów uderzał Starzyński. "Figo" skiksował, piłka odbiła się jeszcze od obrońcy i ponad bramką wyszła na rzut rożny. Chwilę później Starzyński strzelił z rzutu wolnego z ok. 18 metrów, ale dwa metry ponad poprzeczką.

Na kolejną dobrą okazję bramkową kibice musieli czekać do 66. minuty. Wówczas sprzed pola karnego pod poprzeczkę uderzył Jewgienij Baszkirow. Adrian Lis zdołał wybić piłkę na rzut rożny. Pięć minut później z rzutu wolnego z lewej strony pola karnego uderzył Starzyński, Lis odbił piłkę przed siebie. Z siedmiu metrów dobijał Dominik Jończy, ale wprost w bramkarza.

W końcówce, kiedy na boisku było już więcej miejsca, swoją szansę starała się znaleźć także Warta. Kilka razy groźnie zdobiło się w polu karnym Zagłębia, ale brakowało uderzeń. W 85. minucie swoją szansę mieli gospodarze. Jednak uderzenie sprzed pola karnego Zivca końcami palców na róg wybił Lis.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, gola zdobyło Zagłębie. W 88. minucie z prawej strony dośrodkował Kacper Chodyna, a nadbiegający Bohar z okolic narożnika pola bramkowego trafił głową do bramki. Na odpowiedź Warta nie miała już czasu.

KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań 1:0 (0:0)
1:0 - Damjan Bohar 88'

Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Jakub Wójcicki (65' Kacper Chodyna), Dominik Jończy, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Łukasz Poręba, Jewgienij Baszkirow - Sasa Zivec (59' Patryk Szysz), Filip Starzyński (77' Jakub Żubrowski), Damjan Bohar - Samuel Mraz.

Warta Poznań: Adrian Lis - Jakub Kuzdra, Bartosz Kieliba, Aleks Ławniczak, Jakub Kiełb - Mariusz Rybicki, Łukasz Trałka, Mateusz Kupczak (90' Adrian Laskowski), Michał Jakóbowski - Robert Janicki (56' Mateusz Czyżycki) - Mateusz Kuzimski (72' Gracjan Jaroch).

Żółte kartki: Wójcicki, Jończy, Żubrowski (Zagłębie) oraz Kuzimski (Warta).

Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk).