U-21. Estonia - Polska. Kanonada młodzieżówki. Rywale zostali zdemolowani

Wszystko pod kontrolą. Reprezentacja Polski U-21 rządziła niepodzielnie na boisku w estońskim Parnu i odniosła zwycięstwo 6:0 w eliminacjach mistrzostw Europy.

Patryk Klimala Newspix / Radosław Jóźwiak / Na zdjęciu: Patryk Klimala
W listopadzie 2019 roku Polska poniosła porażkę 0:3 z Bułgarią. O niepowodzeniu można było przez blisko 10 miesięcy zapomnieć, ale nie dało się wymazać jego wpływu sytuację w tabeli. Biało-Czerwoni stracili kontakt z liderami Rosjanami i znaleźli się w rankingu poza drużynami premiowanymi awansem z drugich miejsc. Dlatego zwycięstwo w Estonii było obowiązkiem przed zbliżającym się na tym samym zgrupowaniu meczem z Rosją.

Podopieczni Czesława Michniewicza byli odpowiednio zmobilizowani i od początku meczu przystąpili do ataku. Ich rywale wyglądali na przestraszonych i zdezorganizowanych, więc stwarzanie sytuacji podbramkowych przychodziło z łatwością. Raz po raz podnosiła się temperatura w polu karnym Estonii, a gra Polski na tle takiego przeciwnika mogła się podobać.

Po pierwszej połowie Polska prowadziła 3:0 i spokojna o komplet punktów zeszła do szatni. Trzy akcje bramkowe zostały przeprowadzone z wykorzystaniem lewej strony boiska. W 4. minucie Mateusz Bogusz ominął zdezorientowanych rywali i przelobował miękkim strzałem Karla-Rometa Nomma. W 15. minucie Patryk Klimala, a w 34. minucie Jakub Kamiński ośmieszyli gospodarzy swoimi rajdami podsumowanymi celnymi uderzeniami.

Z powodu urazu nie mógł zagrać Kamil Grabara, ale akurat obsada bramki była najmniejszym zmartwieniem selekcjonera. Radosław Majecki również jest już uznanym specjalistą, a po drugie Estonia nie zagrażała Biało-Czerwonym. Ofensywni gospodarze snuli się po boisku, a golkiper AS Monaco po dwóch kwadransach zaordynował sobie rozgrzewkę.

Dobrze funkcjonowały polskie skrzydła. Jakub Kamiński strzelił gola, a Przemysław Płacheta zanotował asystę. W późniejszych akcjach bramkowych wzięli udział boczni obrońcy. W 47. minucie Robert Gumny dobił na 4:0 strzał wprowadzonego z ławki rezerwowych Sebastiana Kowalczyka, a w 58. minucie Tymoteusz Puchacz asystował przy golu na 5:0 Mateusza Bogusza. Pomocnik Leeds United skompletował dublet uderzeniem zza pola karnego i został najskuteczniejszym zawodnikiem meczu.

Konfrontacja zakończyła się wynikiem 6:0, ponieważ jeszcze w 81. minucie Paweł Tomczyk wykorzystał swoją szansę po podaniu Jakuba Kiwiora. Polska zaprezentowała się korzystnie, co jest optymistycznym sygnałem przed kolejnym, trudniejszym meczem z Rosją. O inne wnioski po starciu z takim dostarczycielem punktów jak Estonia trudno.

0:6 - Paweł Tomczyk 81'

Estonia: Karl-Romet Nomm - Martin Kaos, Marko Lipp, Daaniel Maanas, Mairo Miil - Markus Soomets, Mihkel Jarviste (71' Henri Valja) - Artur Uljanov (62' Martin Parn), Markus Poom (82' Sten Reinkort), Karl Rudolf Oigus (71' Joonas Soomre) - Kristjan Kask (62' Mattias Mannilaan).

Polska: Radosław Majecki - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Jakub Kamiński (67' Bartosz Białek), Marcin Listkowski (46' Sebastian Kowalczyk), Bartosz Slisz, Przemysław Płacheta (68' Maciej Rosołek) - Mateusz Bogusz (76' Mateusz Praszelik), Patryk Klimala (77' Paweł Tomczyk).

Żółte kartki: Jarviste, Soomets (Estonia) oraz Kowalczyk, Slisz (Polska).

6. Łotwa 6 3 4:8

Czytaj także: Jerzy Brzęczek: Robert Lewandowski powinien dostać nagrodę dla najlepszego piłkarza świata Czytaj także: Jerzy Brzęczek nie zlekceważy meczów Ligi Narodów

Czy Polska awansuje do młodzieżowych mistrzostw Europy?