El. ME U-21. Serbia - Polska. Porażka po słabej grze

Reprezentacja Polski do lat 21 przegrała w meczu el. do ME z Serbią 0:1. Biało-czerwoni zagrali słabe spotkanie i nieco skomplikowali swoją sytuację w grupie.

Sebastian Kordek
Mateusz Bogusz walczy o piłkę Getty Images / Srdjan Stevanovic / Na zdjęciu: Mateusz Bogusz walczy o piłkę
Polacy do starcia z Serbami przystępowali z bardzo dobrej pozycji. Podopieczni Czesława Michniewicza zajmowali w swojej grupie drugie miejsce z dorobkiem szesnastu punktów. Do liderującej Rosji tracili tylko "oczko" i mieli o jeden mecz rozegrany mniej. Awans do przyszłorocznych mistrzostwo Europy mieli więc na wyciągnięcie ręki. Wystarczy skupiać się na sobie, a awans będzie nasz. Pierwszy krok Polacy wykonać mieli z niewalczącą już o nic Serbią, którą wcześniej pokonaliśmy 1:0.

Niestety to gospodarze o wiele lepiej weszli w to spotkanie. Kamil Grabara już w 11. minucie musiał wyjmować piłkę z siatki po fatalnym zachowaniu Tymoteusza Puchacza. Defensor Lecha Poznań katastrofalnie wybijał piłkę sprzed bramki po wrzutce z lewej strony. Na piątym metrze dopadł do niej Veljko Nikolić i huknął nie do obrony.

Następne minuty pierwszej połowy nie przynosiły zmiany wyniku. Polacy grali niemrawo i mieli problemy ze sforsowaniem defensywy rywala. Próbował Paweł Tomczyk, ale bez żadnego zagrożenia. Z rzutu wolnego zrehabilitować chciał sie Puchacz, jednak i jego strzał bez problemu zatrzymał Djordje Petrović. W ofensywie nasza reprezentacja wyglądała naprawdę kiepsko i bardziej zanosiło się na stratę drugiego gola, niż na wyrównanie. Jak choćby po fatalnym wybiciu Grabary, kiedy koledzy musieli ratować mu skórę.

Po przerwie obraz gry długimi minutami się nie zmieniał. Biało-czerwoni nadal nie potrafili sprawnie atakować Serbów, a ci spokojnie rozgrywali piłkę. Czesław Michniewicz próbował ratować się zmianami i nieco ożywienia wnieśli Bartosz Białek i Maciej Rosołek. To właśnie ten pierwszy mógł wyrównać, ale po zagraniu Roberta Gumnego nie zdołał trafić w futbolówkę na linii bramkowej...

W końcówce meczu dwie szanse miał jeszcze inny ze zmienników - Daniel Ściślak. Najpierw pomocnik Górnika Zabrze po składnej akcji całego zespołu oddał strzał z kilku metrów. Petrović popisał się jednak dużym refleksem. Po chwili nasz zawodnik huknął z ok. 16 metrów, a ofiarnie piłkę głową wybił Nemanja Micević.

Polacy po słabej grze przegrali z Serbią 0:1 i nieco skomplikowali swoją niezłą sytuację w grupie. Wobec wygranej Rosjan z Estonią (4:0) nasi tracą do lidera cztery punkty i mają zaległy mecz. Trzeba jednak oglądać się za siebie, bowiem Bułgarzy pokonali Łotwę 1:0 i tracą do biało-czerwonych dwa "oczka". A w perspektywie wtorkowy mecz Polski z Bułgarią właśnie, która w pierwszym meczu rozbiła nas 3:0. W Gdyni trzeba zagrać zdecydowanie lepiej, by na ostatniej prostej nie wypuścić awansu z rąk.

Serbia - Polska 1:0 (1:0)
1:0 - Veljko Nikolić 11'

Serbia: Djordje Petrović - Strahinja Eraković, Nemanja Micević, Svetozar Marković, Dimitrije Kamenović (90+4' Zlatan Sehović), Njegos Petrović, Ivan Ilić (67' Mirko Topić), Veljko Nikolić (90+4' Jovan Lukić), Żeljko Gavrić (84' Filip Stuparević), Filip Stevanović (84' Radivoj Bosić), Slobodan Tedić.

Polska: Kamil Grabara - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Tomasz Makowski (46' Dennis Jastrzembski), Bartosz Slisz, Mateusz Bogusz (73' Dawid Kurminowski) - Marcin Listkowski (77' Daniel Ściślak), Paweł Tomczyk (60' Bartosz Białek), Jakub Kamiński (60' Maciej Rosołek).

Żółte kartki: Eraković, Marković, Kamenović (Serbia) oraz Gumny, Slisz, Rosołek (Polska).

Sędzia: Bram Van Driessche (Belgia).