Disney oraz UEFA połączyły siły i opracowały przełomowy program piłkarski. Celem jest wykorzystanie znanych na całym świecie opowiadań Disneya, by dzięki nim zachęcić dziewczynki do regularnych treningów piłkarskich. To ma rozbudzić w nich zamiłowanie do tej dyscypliny sportu. Program "Playmakers" ruszy w październiku między innymi w Polsce.
W ten wielki projekt zaangażowana jest m.in. Akademia Młoda GieKSa. - Jest to wyjątkowy projekt skierowany do dziewczynek w wieku 5-8 lat, który ma pobudzić środowisko najmłodszych dziewcząt i zachęcić do sportu, a ostatecznie zarazić je piłką nożną - powiedział nam Tomasz Rogalski, wiceprezes katowickiej akademii.
Na czym polega projekt? Program "Playmakers" opiera się na badaniach naukowych pokazujących pozytywną rolę opowiadania historii w zachęcaniu dzieci do uprawiania sportu. Jego celem jest zwiększenie wynoszącego obecnie 16 proc. odsetka dziewcząt, które spełniają minimalne standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie aktywności fizycznej. Dlatego program skierowany jest dla dziewczynek w wieku 5-8 lat, które obecnie nie grają w piłkę nożną. Polska jest jedną z siedmiu krajowych federacji biorących udział w tym projekcie.
ZOBACZ WIDEO: Stadiony powinny być ponownie zamknięte dla kibiców? Ekspert nie pozostawia złudzeń
PZPN wierzy, że program "Playmakers" pozwoli na rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce i w przyszłości da to efekty. - Znalezienie się w gronie pierwszych krajów, które biorą udział w tym paneuropejskim programie, to dla kobiecego futbolu w Polsce duży bodziec do działania i rozwoju. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by więcej dziewczynek zaangażowało się w sport, to musimy zapewnić im ku temu odpowiednie warunki - powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek.
Program "Playmakers" jest inny niż wszystkie. Stosuje innowacyjne podejście i opiera się na kasowym przeboju studia Disney i Pixar "Iniemamocni 2". Trenerzy będą zachęcać uczestniczki do odgrywania ról popularnych postaci, wcielając w życie sceny akcji filmu za pomocą ruchu, pracy zespołowej i wyobraźni. To właśnie ma zmotywować dziewczynki do uprawiania sportu.
W akademii Młoda GieKSa są dumni z obecności w programie. - Otrzymanie od PZPN tego programu jest dużym wyróżnieniem dla naszej akademii. Bardzo się z tego cieszymy. Mamy umowę na trzy lata. Rozpoczynamy w piątek, 23 października. Odbywa to się tak, że około 30 dziewczynek bierze udział w 10 sesjach treningowych. Ma się to odbyć w przeciągu pół roku. Przez rok chcemy zarazić piłką nożną około 60 dziewczynek, przez trzy lata będzie to około 200 dziewczynek - dodał Rogalski.
Jak przekonuje Nina Patalon, koordynator piłki nożnej kobiet w PZPN i trener kadry U-19, jest to jedna z najważniejszych inicjatyw UEFA. - Nie tylko uczestniczki programu, ale także rodzice będą mogli przekonać się, że piłka nożna to wspaniały sport przeznaczony dla każdego - powiedziała.
Czytaj także:
Szykuje się zmiana formatu Euro 2021. UEFA bierze pod uwagę przeniesienie turnieju do jednego kraju
Liga Narodów. Imponujące osiągnięcie Roberta Lewandowskiego. Wiele krajów przekonało się o jego sile