PKO Ekstraklasa: Pogoń Szczecin - Legia Warszawa. Piłkarski zakalec

Legia Warszawa prezentowała się odrobinę lepiej niż Pogoń, ale rozstrzygnąć pojedynku nie pozwolił jej Dante Stipica. Skończyło się remisem 0:0 i najlepiej o tym meczu zapomnieć.

Michał Karbownik i Benedikt Zech PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Michał Karbownik i Benedikt Zech
Takiego sezonu jak poprzedni nie było ani jednego w historii. Pogoń Szczecin odniosła komplet trzech zwycięstw z Legią Warszawa, a dwa z nich przy Łazienkowskiej. Nie było w PKO Ekstraklasie klubu, który zdobył kosztem mistrza Polski tyle punktów. W ostatecznym rozrachunku nie przeszkodziło to Legii, nie pozwoliło Pogoni na żaden sukces, ale w pamięci pozostanie na długo.

W sobotę Legia przerwała passę Pogoni, a kierował nią Czesław Michniewicz. Ten szkoleniowiec w przeszłości prowadził Portowców i zafiniszował z nimi na szóstym miejscu w PKO Ekstraklasie. Michniewicz zna silne oraz słabe strony przynajmniej kilku podopiecznych Kosty Runjaicia. Trenerowi oraz grającym Legionistom można było wystawić wysoką notę z neutralizacji Pogoni. Gorzej było z kreacją.

Akurat Luka Zahović jest jeszcze napastnikiem nierozpoznanym przez trenerów w Polsce. Słoweniec grał po raz drugi w PKO Ekstraklasie i miał szansę na pierwszego gola w 3. minucie. Syn legendarnego Zlatko spudłował po płaskim dośrodkowaniu Davida Steca. Sytuacja podbramkowa Pogoni była efektem rozegrania rzutu wolnego przez Damiana Dąbrowskiego oraz Michała Kucharczyka.

Następne dwie szanse na gola miała Legia, która doszła do głosu. Podobnie niezrozumiałym pudłem jak Luka Zahović zapisał się w historii meczu Walerian Gwilia po podaniu Josipa Juranovicia. W bramkę przymierzył Tomas Pekhart po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w 20. minucie, tyle że kunsztem wykazał się Dante Stipica. Chorwat sparował piłkę, mógł liczyć na asekurację Luki Zahovicia i pozostało bezbramkowo.

20 minut pojedynku było obiecujące. Drużyny sprawnie przechodziły z fazy obronnej do ataku, żywo poruszały się po boisku i miały wspomniane sytuacje podbramkowe. Później do końca pierwszej połowy nie wydarzyło się już nic ciekawego. Piłkarze guzdrali się z powrotem na boisko po przerwie, trwało to blisko 20 minut, więc najwyraźniej mieli do porozmawiania ze szkoleniowcami.

Kosta Runjaić blefował na konferencji prasowej przed meczem, kiedy zapowiadał rozgrywanie piłki przez Pogoń. To Legia dostała futbolówkę, a że jej atak pozycyjny niewiele wnosił, to nie było czego podziwiać przez długi okres. Trzecia i ostatnia sytuacja podbramkowa Legii była w 55. minucie. Kilkanaście metrów przed bramką Pogoni był Tomas Pekhart, ale jego uderzenie zostało obronione przez Dantego Stipicę. Chorwat wyrastał na bohatera wieczoru.

Artur Boruc był bezrobotny w przeciwieństwie do Dantego Stipicy. Od czasu do czasu popracował po dośrodkowaniu, wziął udział w rozegraniu albo pokrzyczał na swoich obrońców, ale z żadnym skomplikowanym strzałem się nie zmierzył. Na nic więcej niż remis 0:0 Pogoń na pewno nie zapracowała, a Legia? Miała przewagę we wszystkich istotnych statystykach, ale wielkiej partii też nie zagrała.

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 0:0

Pogoń: Dante Stipica – David Stec, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Damian Dąbrowski - Michał Kucharczyk (69' Kamil Drygas), Kacper Smoliński (75' Santeri Hostikka), Alexander Gorgon (69' Kacper Kozłowski), Sebastian Kowalczyk (90' Tomas Podstawski) - Luka Zahović (75' Adrian Benedyczak)

Legia: Artur Boruc – Josip Juranović, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenović - Walerian Gwilia, Bartosz Slisz, Michał Karbownik (70' Domagoj Antolić) - Paweł Wszołek, Tomas Pekhart, Joel Valencia (64' Maciej Rosołek)

Żółte kartki: Lewczuk, Mladenović (Legia)

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 6 7 17 29:60 25

Czy Legia Warszawa będzie po rundzie jesiennej na wyższym miejscu niż Pogoń Szczecin?