Premier League. Liverpool - Sheffield United. Firmino i Jota uratowali mistrza

Po dwóch meczach bez wygranej Liverpool sięgnął po trzy punkty 2:1 pokonując Sheffield United. Jako pierwsi gola zdobyli goście. Gospodarze potrafili jednak odmienić losy spotkania.
Michał Piegza
Enda Stevens i Mohamed Salah PAP/EPA / Michael Steele / Na zdjęciu: Enda Stevens i Mohamed Salah

Po klęsce z Aston Villą i remisie w derbach z Evertonem Liverpool liczył na powrót na zwycięską ścieżkę. Rywal, Sheffield United, po serii porażek przed tygodniem zdobył pierwszy punkt w sezonie.

Mistrzowie Anglii mogli objąć prowadzenie już w 2. minucie. Sadio Mane uderzył z okolic bocznej linii obok wybiegającego bramkarza. Jednak zbyt słabo i piłkę sprzed linii zdołał wybić obrońca.

W kolejnych minutach goście radzili sobie dużo lepiej i w 13. objęli prowadzenie. Oliver McBurnie został sfaulowany przez Fabinho w okolicach linii pola karnego. Po konsultacji z wozem VAR sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Sander Berge.

Przegrywając gospodarze niewiele robili, aby zmienić swoją sytuację. Starali się to wykorzystać goście. Jednak czujny w bramce był Alisson. Liverpool wyraźniejszą przewagę uzyskał dopiero w końcówce 1. połowy, a na cztery minuty przed przerwą doprowadził do remisu. Po dośrodkowaniu z prawej strony Mane uderzył głową. Bramkarz odbił piłkę, a poprawka z bliska Roberto Firmino znalazła się w siatce.

Po przerwie zaatakowali gospodarze. Jednak to goście mogli ponownie objąć prowadzenie, kiedy w 49. minucie strzał George'a Baldocka po nodze obrońcy przeleciał tuż obok słupka.

Liverpool atakował i wiele wskazywało na to, że gol dla The Reds jest kwestią czasu. W 62. minucie Aarona Ramsdale'a pokonał Mohamed Salah, Egipcjanin był na spalonym. W 64. minucie wątpliwości już nie było. Mane dośrodkował z lewej strony na piąty metr, a Diogo Jota uderzeniem głową pokonał bramkarza.

Prowadząc jedną bramką miejscowi szukali trzeciego gola i spokoju w końcówce. Jednak mistrzom Anglii brakowało dokładności. M.in. w słupek trafił Salah. Goście mogli wyrównać kwadrans przed końcem, kiedy strzał Chriasa Bashama odbił Alisson.

Liverpool wygrał, ale gracze Sheffield United swojego występu nie muszą się wstydzić.

Liverpool FC - Sheffield United 2:1 (1:1)
0:1 - Sander Berge (k.) 13'
1:1 - Roberto Firmino 41'
2:1 - Diogo Jota 64'

Liverpool FC: Alisson - Trent Alexander-Arnold, Fabinho, Joe Gomez, Andrew Robertson - Georginio Wijnaldum, Jordan Henderson - Diogo Jota (83' James Milner), Roberto Firmino (83' Takumi Minamino), Sadio Mane - Mohamed Salah.

Sheffield United: Aaron Ramsdale - Chris Basham, John Egan, Ethan Ampadu - George Baldock, John Lundstram (76' David McGoldrick), Sander Berge, Ben Osborn, Enda Stevens - Oliver McBurnie, Rhian Brewster (54' Oliver Burke).

Żółte kartki: Lundstram, Stevens, Berge (United).

Sędzia: Michael Dean.