Fortuna Puchar Polski: pewny awans ŁKS-u do 1/8 finału. Unia Janikowo bez szans

W pierwszej połowie ustawili sobie spotkanie, a w drugiej tylko pilnowali przewagi. Piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego pokonali na wyjeździe trzecioligową Unię Janikowo 2:0 w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Gole zdobyli Kelechukwu i Corral.

Krzysztof Sędzicki
Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti i Pirulo Materiały prasowe / Łukasz Grochala / Cyfrasport / Na zdjęciu: Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti i Pirulo
Był to pierwszy mecz ełkaesiaków po przerwie wymuszonej zakażeniami koronawirusem w zespole. Biało-czerwono-biali wrócili do treningów w poniedziałek, choć cały czas na zajęciach nie mogło stawić się sześciu graczy, którzy uzyskali pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2.

- To był czas, który w zupełności nam wystarczy do tego, żeby wrócić z powrotem w ten właściwy rytm treningowy. Wiadomo, że przebywaliśmy na kwarantannie, ale to nie było bierne. Zawodnicy aktywnie ten czas spędzali w domu, mając dokładnie rozpisane i sprawdzane jednostki treningowe, które w pełni realizowali. Dlatego łatwiej im było po prostu wrócić do zajęć, już tych normalnych boiskowych - zapowiadał na konferencji prasowej przed meczem trener łodzian Wojciech Stawowy.

Co ciekawe, nie był to pierwszy w historii mecz pomiędzy tymi zespołami. Unia i ŁKS spotkały się ze sobą dokładnie w tej samej fazie Fortuna Pucharu Polski piętnaście lat temu, także w Janikowie. Wówczas po 120 minutach gry padł remis 1:1, a w serii rzutów karnych lepsi okazali się łodzianie 5:4. Teraz takie rozstrzygnięcie należałoby traktować w kategoriach sporej niespodzianki, bowiem drużyna z Łodzi to lider Fortuna I Ligi, zaś janikowianie są dopiero dziesiątą ekipą grupy 2. III ligi.

Od początku spotkania goście zaznaczyli wyraźną przewagę na boisku. Przez pierwsze pół godziny bramkarz Łódzkiego Klubu Sportowego Dawid Arndt był właściwie bezrobotny, czego nie można powiedzieć o jego vis-a-vis, Gracjanie Fabiszewskim. Ten w pierwszej połowie musiał dwa razy wyjmować piłkę z siatki. Najpierw w 25. minucie, gdy prostopadłe podanie od Antonio Domingueza otrzymał Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti i trafił do pustej bramki.

Drugiego gola ŁKS zdobył trzy minuty później. Grający na prawym skrzydle Kamil Dankowski zagrał w pole karne do Samu Corrala, a Hiszpan pewnym uderzeniem podwyższył prowadzenie. W pierwszej części gry gospodarze zdołali odpowiedzieć dwoma niecelnymi strzałami Bartosza Machaja i Przemysława Kędziory.

Po zmianie stron Unia starała się rzucić wszystko na jedną kartę i za wszelką cenę zdobyć choćby gola kontaktowego. Gospodarze szukali stałych fragmentów i z nich próbowali zagrażać łódzkiej bramce, ale - jak się później okazało - nieskutecznie. Z drugiej strony boiska na uwagę zasłużył strzał w słupek Piotra Gryszkiewicza. Młodzieżowiec ŁKS-u zmienił w przerwie Dragoljuba Srnicia.

Trzecioligowcowi z Janikowa nie można było odmówić chęci. Patryk Urbański i Gracjan Goździk niemal do samego końca walczyli o bramkę, lecz bezskutecznie. Oba zespoły w końcówce miały jeszcze po jednej doskonałej sytuacji. W 82. minucie Przemysław Sajdak zmarnował sytuację sam na sam posyłając piłkę obok słupka, zaś na minutę przed końcem dośrodkowanie Hartwicha z prawej strony miało szansę zamknąć trzech jego kolegów z Unii, lecz żaden z nich nie sięgnął piłki.

ŁKS pewnie awansował do 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski, czyli jest już w tej fazie na której zakończył udział w tych rozgrywkach przed rokiem. Kolejne pucharowe emocje z udziałem biało-czerwono-białych dopiero w przyszłym roku kalendarzowym, bo mecze tej rundy odbędą się dopiero w lutym.

Unia Janikowo - ŁKS Łódź 0:2 (0:2)
0:1 - Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti 25'
0:2 - Samu Corral 28'

Unia: Gracjan Fabiszewski - Damian Garstka (58' Filip Hartwich), Piotr Jakubowski, Patryk Urbański, Ernest Hulisz (59' Miłosz Dziurzyński) - Tomasz Kowalczuk, Dawid Radomski, Michał Wrześniewski - Przemysław Kędziora, Gracjan Goździk, Bartosz Machaj

ŁKS: Dawid Arndt - Kamil Dankowski, Carlos Moros Gracia, Maksymilian Rozwandowicz (46' Daniel Celea), Jan Sobociński (74' Jowin Radziński) - Dragoljub Srnić (46' Piotr Gryszkiewicz), Jakub Tosik - Antonio Dominguez, Pirulo, Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti (78' Przemysław Sajdak) - Samu Corral (78' Łukasz Sekulski)

Sędziował: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

Żółte kartki: Machaj (Unia)