Serie A: Napoli zniszczyło Romę w derbach słońca. Piotr Zieliński wrócił w dobrym stylu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Giuseppe Maffia/NurPhoto / Na zdjęciu: Fabian Ruiz
Getty Images / Giuseppe Maffia/NurPhoto / Na zdjęciu: Fabian Ruiz

SSC Napoli było wyraźnie lepsze w derbach słońca i zwyciężyło 4:0 z AS Romą. Symbolicznym wydarzeniem był gol Lorenzo Insigne w hołdzie Diego Maradonie. Piotr Zieliński był wyróżniającym się piłkarzem.

W tym artykule dowiesz się o:

Piotr Zieliński zagrał po raz pierwszy od początku w meczu Serie A po zakażeniu koronawirusem. Gennaro Gattuso ustawił reprezentanta Polski bezpośrednio za napastnikiem Driesem Mertensem na pozycji numer "10". Zieliński pomógł już Azzurrim asystą w poprzednim meczu Ligi Europy z HNK Rijeka i również w niedzielę odpowiadał za nadawanie rumieńców atakom.

Paulo Fonseca nie zaskoczył zestawieniem ofensywy AS Romy. Jego drużyna prezentowała się dobrze w tym sezonie i do derbów słońca przystąpiła z wyższego miejsca w tabeli. Za atakowanie odpowiadali przede wszystkim doświadczeni Edin Dzeko, Henrich Mchirarjan oraz Pedro Rodriguez. Pomagać z drugiej linii mieli Lorenzo Pellegrini oraz Jordan Veretout.

Napoli miało przewagę w posiadaniu piłki w pierwszej połowie, ale do czasu z rozegrań Piotra Zielińskiego i spółki mało wynikało. Było jedno uderzenie, ale niecelne. Oddał je podeszwą Lorenzo Insigne po dośrodkowaniu Mario Ruiego. W 20. minucie zgrabna wymiana podań otworzyła drogę do bramki Polakowi, ale strzelił zbyt delikatnie, zbyt pochopnie i prosto w Antonio Mirante. Zieliński złapał się za głowę, ponieważ już po sekundzie wiedział, że decyzja o strzale z pierwszej piłki nie była najszczęśliwsza.

Napoli zdobyło gola na 1:0 w 31. minucie. Lorenzo Insigne zabrał się za wykonanie rzutu wolnego w pobliżu narożnika pola karnego i zaskoczył chytrym strzałem Antonio Mirante. Wymierzył w ten sposób karę za przewinienie Rogera Ibaneza. Z trafienia cieszył się ze specjalnie przygotowaną koszulką Diego Maradony i oddał hołd legendzie Neapolu, całując jego nazwisko. Trafienie neapolitańczyka w tym meczu było symboliczne.

Kolejne sytuacje podbramkowe wykreował Piotr Zieliński, który rozkręcał się, im dłużej trwało spotkanie. Na przykład w 43. minucie pomocnik gospodarzy wykonał prostopadłe podanie do Driesa Mertensa, a ten nie pokonał technicznym strzałem bramkarza. Dlatego po 45 minutach było tylko 1:0.

AS Roma była zorientowana na przeprowadzanie kontrataków, ale transportowanie piłki z fazy obrony do ataku jej nie wychodziło. Napoli było przygotowane, czujne i hamowało wypady podopiecznych Fonseki. Dwa strzały, zero celnych - to najlepsze podsumowanie postawy rzymian w pierwszej połowie, a po przerwie nie było diametralnej poprawy.

W 49. minucie ponownie Piotr Zieliński, ale nie doczekał się podania zwrotnego od Hirvinga Lozano. Miał o to ogromne pretensje do Meksykanina. Suma tych wszystkich nieporozumień i niedokładności była taka, że reprezentant Polski zszedł z boiska bez gola albo asysty, co absolutnie nie przeszkodziło Napoli w zwycięstwie. W 64. minucie gola na 2:0 strzelił Fabian Ruiz technicznie zza pola karnego, a asystę do bramki dorzucił Lorenzo Insigne. Wygrana Azzurrich była prawie pewna.

W ostatnich 10 minutach podstawowego czasu Napoli już bawiło się z bezradnym przeciwnikiem i podwyższyło wynik na 4:0. Dries Mertens wykonał dobitkę uderzenia Eljifa Elmasa obronionego przez Antonio Mirante, a Matteo Politano ustalił rezultat po akcji indywidualnej.

SSC Napoli - AS Roma 4:0 (1:0) 1:0 - Lorenzo Insigne 31' 2:0 - Fabian Ruiz 64' 3:0 - Dries Mertens 81' 4:0 - Matteo Politano 86'

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kostas Manolas, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Diego Demme (83' Stanislav Lobotka), Fabian Ruiz - Hirving Lozano (67' Matteo Politano), Piotr Zieliński (77' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne - Dries Mertens (83' Andrea Petagna)

Roma: Antonio Mirante - Gianluca Mancini (38' Juan Jesus), Bryan Cristante, Roger Ibanez - Rick Karsdorp, Lorenzo Pellegrini (79' Borja Mayoral), Jordan Veretout (46' Gonzalo Villar), Leonardo Spinazzola - Pedro Rodriguez, Henrich Mchitarjan - Edin Dzeko (71' Carles Perez)

Żółte kartki: Di Lorenzo (Napoli) oraz Ibanez, Cristante (Roma)

20 Parma Calcio 1913 38 3 11 24 39:83 20

Czytaj także: Juventus nie poradził sobie z beniaminkiem. Kamil Glik w skutecznej obronie Czytaj także: Atalanta zostawiła formę na Anfield. Paweł Dawidowicz pomógł podbić Bergamo