Liga Europy: AC Milan wrócił z dalekiej podróży. Tottenham Hotspur w szalonej wymianie ciosów

AC Milan pokonał Celtic FC 4:2, choć po niespełna kwadransie miał dwubramkową stratę do przeciwnika. Tottenham Hotspur stracił prowadzenie w czasie doliczonym do meczu z LASK-iem, ale remisem 3:3 również zapewnił sobie awans w grupie Ligi Europy.

Jens Petter Hauge i Brahim Diaz PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Jens Petter Hauge i Brahim Diaz
AC Milan mierzył się z Celtikiem bez kontuzjowanego Zlatana Ibrahimovicia, ale ze Stefano Piolim na ławce. Szkoleniowiec zakończył kwarantannę spowodowaną koronawirusem. Drużyna ze Szkocji rozczarowała we wcześniejszych meczach Ligi Europy, ale to nie skłoniło jej menedżera do wystawienia Patryka Klimali w podstawowym składzie. Jego decyzje co do zestawienia ataku broniły się, ponieważ Celtic po niespełna kwadransie prowadził 2:0 w Mediolanie.

Przypominał się rozegrany w listopadzie mecz Milanu z Hellasem Werona w którym poniósł dwubramkową stratę w podobnych okolicznościach i dogonił przeciwnika dopiero w doliczonym czasie. Tym razem zrobiło się 2:2 już w 26. minucie, a pościg przeprowadzili Hakan Calhanoglu i Samuel Castillejo. Rossoneri byli zbudowani swoją reakcją na wczesne niepowodzenia, gol Jensa Hauge w 50. minucie dał im prowadzenie, a wynik na 4:2 ustalił Brahim Diaz. Wygrana Milanu w połączeniu ze zwycięstwem 2:1 Lille OSC ze Spartą Praga dała awans włosko-francuskiemu duetowi. Klimala był zmiennikiem w 86. minucie.

Tottenham Hotspur poleciał po awans do Austrii, a jego przeciwnikiem był LASK. Jose Mourinho wystawił w ofensywie Heung-Min Sona, Lucasa Mourę oraz Garetha Bale'a. Dla Walijczyka występ w Linzu był powrotem do Ligi Europy po latach nieobecności. W barwach Realu Madryt występował wyłącznie w Lidze Mistrzów. Bale strzelił gola na 1:1 z rzutu karnego, a Koreańczyk na 2:1. Spurs, tak samo jak AC Milan, odwrócili wynik, ale nie zwyciężyli. LASK w doliczonym czasie trafił na 3:3.

Inna angielska drużyna Leicester City wybrała się na Ukrainę i w meczu z Zorią Ługańsk miała problem z umieszczeniem piłki w bramce przeciwnika. Nie minęła godzina i jej trener przeprowadził cztery zmiany. Przełomu one nie przyniosły i mecz zakończył się zwycięstwem 1:0 Zorii. Na ławce Leicester był Jakub Stolarczyk.

Villarreal CF potrzebował minimum remisu w meczu na wyjeździe z Sivassporem, żeby po raz ósmy w historii przejść z powodzeniem przez fazę grupową Ligi Europy. Jednego gola brakowało zespołowi z Hiszpanii do ustanowienia rekordu liczby bramek w rozgrywkach. Strzelił go w 75. minucie Samuel Chukwueze z podania Jaume Costy. Villarreal nie pozwolił odebrać sobie prowadzenia 1:0.

Munas Dabbur był w podstawowym składzie TSG 1899 Hoffenheim, a przedstawiciel Bundesligi mierzył się na belgradzkiej Marakanie z Crveną Zvezdą. Gracz zespołu z Niemiec poluje na 19. gola w Lidze Europy, żeby zostać najlepszym strzelcem w jej historii. Dabbur, w przeciwieństwie do wspomnianego Villarrealu, swojego celu w czwartek nie osiągnął, a mecz w Serbii zakończył się wynikiem 0:0.

4:2 - Brahim Diaz 82'

Lille OSC - Sparta Praga 2:1 (0:0) 0:1 - Ladislav Krejci 71' 1:1 - Buruk Yilmaz 80' 2:1 - Buruk Yilmaz 84'

Liga Europy, gr. H 2020/2021

1 AC Milan 6 4 1 1 12:7 13
2 Lille OSC 6 3 2 1 14:8 11
3 Sparta Praga 6 2 0 4 10:12 6
4 Celtic Glasgow 6 1 1 4 10:19 4

Grupa I:

Karabach Agdam - Maccabi Tel Awiw 1:1 (1:1)

3:3 - Mamadou Karamako 90'

Royal Antwerp FC - Ludogorec Razgrad 3:1 (1:0) 1:0 - Martin Hongla 20' 1:1 - Kirył Despodow 53' 2:1 - Ritchie De Laet 72' 3:1 - Manuel Benson 87'

0:1 - Dario Vizinger 22'

Feyenoord Rotterdam - Dinamo Zagrzeb 0:2 (0:1) 0:1 - Bruno Petković (k.) 45' 0:2 - Lovro Majer 52'