Fortuna Puchar Polski: mroźny i dramatyczny awans Lecha Poznań! Wicemistrz Polski urwał się ze stryczka

Dramatyczny konkurs rzutów karnych zdecydował o awansie Lecha Poznań do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski. Zespół Dariusza Żurawia był już jedną nogą za burtą, ale zdołał się uratować i wygrał z Radomiakiem Radom 4:3 w konkursie rzutów karnych.

Szymon Mierzyński
Jesper Karlstrom i Leandro Rossi PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Jesper Karlstrom i Leandro Rossi
Dwie jedenastki zmarnowali na początek zawodnicy ze stolicy Wielkopolski, bowiem Mateusz Kochalski obronił strzały Pedro Tiby i Wasyla Krawecia. Potem jednak Mateusz Bodzioch uderzył nad poprzeczką i znacznie nadszarpnął psychologiczną przewagę I-ligowca. Rozstrzygnięcie przyniosła piąta i szósta seria. Gdy Filip Bednarek zatrzymał uderzenie Miłosza Kozaka, lechici wyrównali stan konkursu, a za chwilę prowadzili 4:3, gdy do siatki trafił debiutujący w ich szeregach Nika Kwekweskiri. To był przełom, Radomiak stracił pewność siebie i jego kapitan Mateusz Cichocki nie wytrzymał ciśnienia. Bednarek znów obronił, dzięki czemu poznaniacy zameldowali się w ćwierćfinale.

To był dla "Kolejorza" piekielny ważny mecz. W PKO Ekstraklasie jego szanse na europejskie puchary są już znikome, dlatego rywalizacja o krajowe trofeum jest dla niego kluczowa w walce o uratowanie sezonu. Determinacja podopiecznych Dariusza Żurawia była więc ogromna, co rzucało się w oczy od pierwszych minut. Poznaniacy ruszyli do ataku i zepchnęli rywala niemal w pole karne, a gdy tracili piłkę, natychmiast zakładali pressing.

Przez 20 minut Radomiak nie mógł złapać oddechu i bronił się dość chaotycznie, mimo to poza minimalnie niecelnym strzałem z dystansu Tiby, wielkiego zagrożenia pod jego bramką nie było. Z upływem czasu zespół Dariusza Banasika zdołał nieco uspokoić grę, a przede wszystkim zaczął się odgryzać. Efekt? Lech dwukrotnie najadł się sporo strachu, bo tuż obok słupka uderzali z narożnika boiska Bodzioch, a potem Damian Jakubik.

Nierówne boisko w Sosnowcu i przenikliwy, kilkunastostopniowy mróz nie ułatwiały faworytowi prowadzenia gry, mimo to po przerwie podopieczni Dariusza Żurawia byli już bardziej konkretni w ofensywie. W świetnych sytuacjach wprost w Kochalskiego uderzali z kilku metrów Jan Sykora i Filip Szymczak, fatalny kiks zdarzył się natomiast Daniemu Ramirezowi, któremu wyłożył piłkę aktywny na lewym skrzydle Jakub Kamiński.

"Kolejorz" miał kilka wyśmienitych okazji, których nie potrafił wykorzystać i w 82. minucie mógł zostać boleśnie skarcony. Radomianie mieli rzut wolny, po którym wytworzyło się spore zamieszanie i z bliska w słupek trafił Karol Podliński. Bednarek tylko patrzył, jak centymetry ratują jego drużynę od nieszczęścia.

Radomiak - przy pełnej świadomości większego potencjału przeciwnika - grał bardzo chytrze i sprawił, że ten mecz był dla poznaniaków drogą przez mękę. 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia i konieczna była dogrywka. W niej wreszcie doczekaliśmy się bramek, gdyż obie drużyny zaczęły popełniać błędy. W 102. minucie zrobiło się sensacyjnie. Kwekweskiri zagrał ręką w polu karnym i z jedenastki podcinką do siatki trafił Mateusz Radecki.

Zespół Dariusza Banasika dopiął swego i wydawało się, że dowiezie to skromne prowadzenie do ostatniego gwizdka, bo poznaniacy bili głową w mur. Z uporem maniaka pchali piłkę do przodu, ale nic konkretnego z tego nie wynikało. I co? Z pomocą przyszedł im rywal. To były już ostatnie minuty dogrywki, Podliński nieodpowiedzialnie podciął w polu karnym Michała Skórasia i choć sędzia Artur Aluszyk początkowo puścił grę, to gdy chwilę później pobiegł do monitora, było jasne, że da lechitom szansę na wyrównanie. Nie zmarnował jej Tymoteusz Puchacz i ekipa Dariusza Żurawia odrobiła straty. Opłacało się walczyć, bo konkurs jedenastek to już mentalne przebudzenie wicemistrza Polski i przede wszystkim dwie kluczowe interwencje Bednarka.

Było blisko, ale ostatecznie "Kolejorz" jeszcze nie musi spisywać sezonu 2020/2021 na straty. Jest w ćwierćfinale Fortuna Pucharu Polski i w piątek w samo południe pozna następnego przeciwnika.

Radomiak Radom - Lech Poznań 1:1 (0:0, 0:0, 1:0), rzuty karne 3:4
1:0 - Mateusz Radecki (k.) 102'
1:1 - Tymoteusz Puchacz (k.) 117'