Premier League: rywale Tottenhamu i Evertonu jak "słonie w składzie porcelany"

Tottenham Hotspur wygrał 1:0 z Fulham FC dzięki bramce samobójczej, a Everton pokonał w identycznym wymiarze West Bromwich Albion. Tym razem decydujący gol padł po zderzeniu bramkarza z obrońcą beniaminka.
 Tottenham Hotspur PAP/EPA / Neil Hall / POOL / Na zdjęciu: Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur rozegrał w poprzednim tygodniu dwa mecze na własnym stadionie i odniósł w nich zwycięstwa 4:0 z Wolfsbergerem AC oraz Burnley FC. Pozostał w Londynie i tym razem zmierzył się na Craven Cottage z walczącym tylko o utrzymanie, ale jednocześnie niepokonanym przez pięć kolejek Fulham FC.

Najważniejszym piłkarzem wspomnianego meczu w Lidze Europy był Dele Alli, który strzelił spektakularnego gola, a przy dwóch asystował. W czwartek Anglik znalazł się w podstawowym składzie i przyczynił się do rozstrzygnięcia meczu. Na zakończenie szybkiego ataku zmylił swoim ruchem Abdula-Nasira Adarabioyo i sprowokował gola samobójczego po płaskim dośrodkowaniu Heunga-Mina Sona. Tottenham prowadził 1:0 i od 19. minuty troszczył się o zachowanie przewagi.

Po przerwie podopieczni Jose Mourinho mieli szczęście, ponieważ dwa groźne strzały obronił Hugo Lloris. Nie pozwolił on na doprowadzenie do remisu Joachimowi Andersenowi i Abdulowi-Nasirowi Adarabioyo. Do bramki gości trafił Josh Maya, ale radość Fulham FC nie potrwała długo. Gol został anulowany z powodu zagrania ręką. Goście zwarli szyki obronne i utrzymali korzystny wynik. Końcówkę mógł uspokoić Harry Kane, ale przegrał pojedynek z bramkarzem Alphonsem Areolą.

Everton grał się o trzecie zwycięstwo z rzędu w West Bromwich. Przedostatnia w tabeli drużyna podjęła przeciwnika z Liverpoolu bez Kamila Grosickiego w kadrze. Polak nie został powołany na ósmy mecz w Premier League z rzędu. Everton jest niepokonany na terenie obecnego beniaminka od 2012 roku i podtrzymał tę passę.

Podopieczni Carlo Ancelottiego potrzebowali więcej czasu niż Tottenham na zdobycie prowadzenia. W 65. minucie Richarlison główkował na 1:0 po dośrodkowaniu Gylfiego Sigurdssona. Bramkarz West Bromwich - Sam Johnstone miał pretensje do defensorów, a oni mieli uwagi do jego interwencji. Gospodarze zderzyli się na przedpolu i ułatwili zadanie Richarlisonowi.

W tabeli Premier League piłkarze Evertonu są na czwartym miejscu premiowanym awansem do Ligi Mistrzów, a Tottenham Hotspur na ósmym. Fulham i West Bromwich Albion pozostają w strefie spadkowej, a czasu na ratowanie się przed opuszczeniem ligi jest coraz mniej.

29. kolejka Premier League:

Fulham FC - Tottenham Hotspur 0:1 (0:1)
0:1 - Abdul-Nasir Adarabioyo (sam.) 19'

West Bromwich Albion - Everton 0:1 (0:0)

20 Sheffield United 31 4 2 25 17:55 14

Czy Tottenham Hotspur awansuje w tym sezonie do europejskich pucharów w Premier League?