PKO Ekstraklasa: ambitny pościg Rakowa Częstochowa. Wisła Płock ma czego żałować

Pozostało kilkanaście minut do końca podstawowego czasu i Raków Częstochowa miał dwubramkową stratę do Wisły Płock. Podopieczni Marka Papszuna walczyli do końca i doprowadzili do remisu 2:2.

zawodnik Wisły Płock Dawid Kocyła (z lewej) i Ben Lederman (z prawej) z Rakowa Częstochowa PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: zawodnik Wisły Płock Dawid Kocyła (z lewej) i Ben Lederman (z prawej) z Rakowa Częstochowa
W rundzie jesiennej w Bełchatowie szalał Raków Częstochowa. Klub z województwa śląskiego w mediach społecznościowych wspominał zwycięstwo 3:0 z Wisłą Płock odniesione w pierwszej fazie sezonu. Starał się zmobilizować podopiecznych Marka Papszuna do równie efektownego występu w rewanżu. Raków grał w Płocku o przybliżenie się w tabeli do pierwszej Legii Warszawa oraz drugiej Pogoni Szczecin, ale miał większe problemy z zespołem z Płocka.

Raków mógł wcześnie objąć prowadzenie. Szansa na pokonanie Krzysztofa Kamińskiego otworzyła się w 10. minucie po dograniu z rzutu wolnego. Piłka poleciała do Andrzeja Niewulisa, który oderwał się od obrońców Wisły, ale nie zdołał przymierzyć z dogodnej pozycji do bramki.

Kandydat do awansu do europejskich pucharów stwarzał duże niebezpieczeństwo po stałych fragmentach gry. W 23. minucie trudno było uwierzyć w to, że futbolówka nie znalazła się w bramce. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Marcina Cebuli wepchnąć jej z bliska do siatki nie zdołali Vladislavs Gutkovskis oraz Fran Tudor. Sytuacja przyda się w razie reaktywowania kompilacji z cyklu "piłkarskie jaja".

Wisła miała problem z kreowaniem gry i odpowiedzeniem na sytuacje podbramkowe Rakowa. Próby zostały podjęte w kwadransie poprzedzającym przerwę. Mateusz Szwoch nie przymierzył zza pola karnego, a Alan Uryga posłał piłkę prosto do koszyczka Dominika Holca po wrzutce z rzutu wolnego. Bramkarz Rakowa został sprawdzony dopiero w 41. minucie, kiedy to uratował Raków po strzale z bliska Kristiana Vallo.

Nie spisywali się dobrze napastnicy obu drużyn. Po przerwie teoretycznie łatwiej miało być Patrykowi Tuszyńskiemu niż Vladislavsowi Gutkovskisowi, ponieważ Wisła zaczęła grać ze sprzyjającym wiatrem. Jak na zawołanie, w 56. minucie Tuszyński oddał uderzenie głową na 1:0 dla Nafciarzy po perfekcyjnej wrzutce Mateusza Szwocha. Nie zdołała powstrzymać go cała grupka będących w pobliżu częstochowian.

Przypomniał o sobie Ivi Lopez, który po przerwie miał dwie szanse na pokonanie Krzysztofa Kamińskiego. Mocna próba Hiszpana z rzutu wolnego została zatrzymana przez bramkarza, a poprawka sparowana plecami Alana Urygi na poprzeczkę. Ivi Lopez miał czego żałować, ponieważ Wisła szła za ciosem i powiększyła prowadzenie na 2:0 w 70. minucie. Rafał Wolski przelobował Dominika Holca z pomocą rykoszetu.

Ivi Lopez zabrał się jeszcze raz do atakowania i to on został najważniejszym zawodnikiem ostatniego fragmentu meczu. W nim Raków zdążył przeprowadzić ambitny pościg i doprowadzić do remisu 2:2. W 72. minucie Ivi Lopez mierzył z rzutu wolnego, a dobitkę jego uderzenia wykonał Kamil Piątkowski. W 81. minucie sam południowiec strzelił z rzutu karnego podyktowanego za przewinienie Krzysztofa Kamińskiego na Franie Tudorze.

Wisła Płock - Raków Częstochowa 2:2 (0:0)
1:0 - Patryk Tuszyński 56'
2:0 - Rafał Wolski 70'
2:1 - Kamil Piątkowski 72'
2:2 - Ivi Lopez (k.) 81'

Wisła: Krzysztof Kamiński - Kristian Vallo, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Angel Garcia - Damian Rasak (80' Dusan Lagator), Filip Lesniak - Mateusz Szwoch, Hubert Adamczyk (63' Rafał Wolski), Dawid Kocyła (80' Mateusz Lewandowski) - Patryk Tuszyński (87' Torgil Gjertsen)

Raków: Dominik Holec - Kamil Piątkowski, Andrzej Niewulis, Jarosław Jach (73' Petr Schwarz) - Fran Tudor, Igor Sapała, Ben Lederman, Patryk Kun - Ivi Lopez (87' Daniel Szelągowski), Marcin Cebula (73' David Tijanić) - Vladislavs Gutkovskis (87' Jakub Arak)

Żółte kartki: Uryga, Rzeźniczak, Wolski (Wisła) oraz Lederman (Raków)