KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

UEFA poszła na wojnę z Superligą, a FIFA... Kibice oczekiwali innego stanowiska

FIFA przedstawiła swoje stanowisko ws. utworzenia Superligi. Światowa federacja jednak wiele osób rozczarowała, bo w jasny sposób nie potępiła planów europejskich gigantów.
Robert Czykiel
Robert Czykiel
logo FIFA WP SportoweFakty / Na zdjęciu: logo FIFA

Superliga wciąż budzi ogromne emocje w środowisku piłkarskim. Florentino Perez (prezes Realu Madryt), który jest jednym z założycieli nowych rozgrywek, próbował wytłumaczyć, że tylko w ten sposób można uratować futbol przed kryzysem. Przeciwnicy jednak twierdzą, że jest to skok na kasę, a cierpieć będą mniejsze kluby.

UEFA planuje podjąć radykalne środki. Członkowie Superligi mają zostać wyrzuceni z europejskich pucharów, a piłkarze mają mieć zakaz gry w swoich reprezentacjach. Teraz głos zabrała FIFA i kibiców spotkało rozczarowanie.

Światowa federacja nie jest tak stanowcza, jak jej europejski odpowiednik. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać m.in. apel o nawiązanie dialogu. Poniżej pełna treść oświadczenia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: takiego gola dawno nie widzieliśmy

"W związku z licznymi prośbami mediów i zgodnie z tym, co zostało już kilkakrotnie powiedziane, FIFA pragnie wyjaśnić, że zdecydowanie opowiada się za solidarnością w piłce nożnej i sprawiedliwym modelem redystrybucji, który może pomóc w rozwoju piłki nożnej jako sportu, zwłaszcza na poziomie światowym, ponieważ rozwój globalnej piłki nożnej jest podstawową misją FIFA.

Naszym zdaniem, i zgodnie z naszym statutem, wszelkie rozgrywki piłkarskie, czy to krajowe, regionalne, czy globalne, powinny zawsze odzwierciedlać podstawowe zasady solidarności, poczucia przynależności, uczciwości i sprawiedliwej redystrybucji finansowej. Co więcej, organy zarządzające piłką nożną powinny wykorzystywać wszystkie legalne sportowe i dyplomatyczne środki, aby zapewnić, że tak pozostanie. Na tym tle FIFA może jedynie wyrazić swoją dezaprobatę dla "zamkniętej ligi europejskiej", wyłamującej się spoza międzynarodowych struktur piłkarskich i nie respektującej wyżej wymienionych zasad.

FIFA zawsze opowiada się za jednością w światowym futbolu i wzywa wszystkie strony zaangażowane w gorącą dyskusję do podjęcia spokojnego, konstruktywnego i zrównoważonego dialogu dla dobra gry oraz w duchu solidarności i fair play. FIFA oczywiście zrobi wszystko, co jest konieczne, aby przyczynić się do zharmonizowanej drogi w ogólnym interesie piłki nożnej".

Internauci są rozczarowani takim stanowiskiem FIFA i mają wątpliwości, czy światowa federacja będzie po stronie UEFA. Co ciekawe, wcześniej także FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych) nie opowiedziało się po żadnej ze stron.

Szef UEFA atakuje Superligę. Cerefin mówi o hańbie >>

Bayern, Borussia i PSG wciąż mogą dołączyć do Superligi. Dostali czas do namysłu >>

Czy FIFA powinna mocniej potępić plan utworzenia Superligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
 • TedZgred Zgłoś komentarz
  FIFA zachowuje spokój i nie pali mostów bo już się zapewne przymierza do kręcenia przy tej okazji lodów. Poza tym, chyba nikt poważny nie wierzy, że pomysł nowych rozgrywek nie był z
  Czytaj całość
  FIFA wcześniej konsultowany przynajmniej w kuluarach. O ile za chwilę się nie okaże, że to w ogóle jest autorski pomysł samej FIFA.
  • zbych22 Zgłoś komentarz
   Piłkarski pępek świata czyli Europa zalewa się łzami i rozdziera szaty z powodu Superligi. Żadna z gadających mądrych głów nie chce dopuścić faktu(albo tego nie pojmuje), że kibice
   Czytaj całość
   MU czy Realu żyją na całym świecie, a kibiców tego pierwszego klubu w Chinach jest pewnie więcej niż w kolebce futbolu. Mocno wątpię w to, że kibice z całego świata podzielają europejskie rozterki i solidaryzują się z krytykami Superligi.
   • zbych22 Zgłoś komentarz
    UEFA to czysta hipokryzja w najgorszym wydaniu. Do tej pory nic nie mieli do komercyjnych meczów towarzyskich w Chinach (MU czy Bayern) i w USA (polowa drużyn z czołówki europejskiej) bo to
    Czytaj całość
    nie naruszało ich kasy i obszarów wpływów. FIFA czasowo powinna zawiesić działalność UEFA w celu uporządkowania tego bajzlu.
    • bella1960 Zgłoś komentarz
     Tym tzw. "klubom sportowym" powinny się przyjrzeć skarbówki, CBA albo inne ABW i obłożyć handel piłkarzami takimi podatkami , żeby im się odechciało. Zwykli lidzie widzą ,
     Czytaj całość
     że to pralnie pieniędzy a rządy przymykają oczy bo kibole zrobią raban. PATOLOGIA gorsza niż rządy pis-u
     • Olo77 Zgłoś komentarz
      a tak z czystej ciekawości: Kiedy niby te rozgrywki miały by się rozgrywać? Bo jak rozumiem te kluby nie chcą rezygnować z Ligii Mistrzów, a chcą poprostu grać dodatkowe rozgrywki,
      Czytaj całość
      więc: kiedy? Czy kluby rezygnują z gry w ligach krajowych? Czy też z LM i LE? Z czysto logicznego powodu muszą z czegoś zrezygnować bo ich piłkarze już teraz non stop są kontuzjowani a jednym z powodów są przeciążenia obecnym sezonem...
      • Wolej_PW Zgłoś komentarz
       Klubowe mistrzostwa świata potrzebują największych marek piłkarskich do promocji i tyle w temacie zaangażowania FIFA w rodzący się konflikt.
       • gp56 Zgłoś komentarz
        Piłkarze na pewno nie będą przeciwko superlidze. Przecież każdy z nich będzie liczył na grę w niej i większe pieniądze.
        • yes Zgłoś komentarz
         Jacyś internauci są rozczarowani stanowiskiem FIFA... Ciekawe jak się to skończy?
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×