KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Klubom zaangażowanym w Superligę nic nie grozi? Jest poważny głos w sprawie

Wszystko wskazuje na to, że trzech największych "buntowników" w walce o Superligę uniknie kary. Tematem zajęło się Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości, a sprawa trafiła też do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Florentino Perez Getty Images / EUROPA PRESS/J. Hellin / Na zdjęciu: Florentino Perez

Tak szybko jak Superliga została ogłoszona, tak jeszcze szybciej podano informację o upadku tego projektu. Przynajmniej na chwilę obecną.

Przypomnijmy. Najpotężniejsze piłkarskie kluby w Europie chciały założyć prywatną ligę. Na czele "buntu" stanęli przedstawiciele Juventusu FC, FC Barcelony czy Realu Madryt. I za to miały grozić im poważne konsekwencje.

Po tym, jak 12 z 15 klubów założycielskich zdecydowało się jednak odpuścić temat, wspomniana wcześniej trójka do samego końca mocno stała przy swoim i nadal była bardzo zaangażowana w projekt.

ZOBACZ WIDEO: Arkadiusz Milik zmieni klub po Euro? "Jest to klub, który rozpala trochę emocji"

To tylko rozzłościło piłkarskie władze, czyli FIFA i UEFA. Te zastanawiały się jakie sankcje mogą wyciągnąć wobec klubów, co byłoby dla nich najbardziej dotkliwą karą. Jednym z pomysłów było wykluczenie z europejskich pucharów.

Wydaje się jednak, że FIFA i UEFA mają związane ręce. Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości - które ma władzę nad obydwoma organami - orzekło bowiem, że kluby w żaden sposób ukarane być nie mogą.

Jaka była argumentacja? Dotarło do niej hiszpańskie radio "Cadena SER", które  poinformowało, że FIFA i UEFA "ograniczają innowacje, uniemożliwiają inne formaty rozgrywek, eliminują konkurencję i ograniczają wybór konsumenta, przeciwstawiając się alternatywom dla własnych rozgrywek."

Sprawa trafiła nawet do Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym zadano pytanie czy UEFA i FIFA mają monopol na piłkarskie rozgrywki. Dziennikarze hiszpańskiego "AS" zwrócili się do UEFA o komentarz w sprawie, ale rzecznik odpowiedział krótko, że w tej sprawie żadnych komentarzy nie będzie...

Zobacz także:
Powrót kluczowych graczy i ogromna strata reprezentacji
"Unikalna formacja taktyczna". Anglicy zakpili z reprezentacji Polski

Oglądaj Serie A NA ŻYWO w WP Pilot!

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×