Rekordzista w kadrze rywala Polaków. Jego wyczyn przetrwa długie lata

Obrońca reprezentacji Andory Ildefons Lima zapisał się w historii futbolu. Jego wyczyn został zarejestrowany nawet w Księdze rekordów Guinnessa.

Łukasz Witczyk
Ildefons Lima Getty Images / Erwin Spek/Soccrates / Na zdjęciu: Ildefons Lima
Uhonorowaniem w prestiżowej księdze rekordów Ildefons Lima pochwalił się w mediach społecznościowych. "To już oficjalne! Najdłuższa międzynarodowa kariera piłkarska to 23 lata i 350 dni grania dla Andory" - napisał na Twitterze obrońca reprezentacji Andory.

Lima w narodowych barwach rozegrał już 129 meczów i strzelił w nich 11 bramek. 41-latek zadebiutował w andorskiej kadrze 22 czerwca 1997 roku. Wówczas zagrał pełne 90 minut, a Andorczycy przegrali 1:4 z Estonią.

Swój ostatni jak dotąd mecz Lima zagrał natomiast 7 czerwca 2021 roku. Pojawił się na boisku na 4 minuty w zremisowanym 0:0 starciu z Gibraltarem. W marcu tego roku Polska zagrała z Andorą, ale wtedy doświadczony piłkarz nie został powołany do kadry ze względu na konflikt z działaczami.

Spór udało się już rozwiązać i Lima zagrał w czerwcowych meczach towarzyskich. Tym samym zdołał ustanowić nowy rekord.

- Na pewno to coś, co napawa dumą. Andora to młody kraj pod względem piłkarskim, gramy dopiero od 1994 roku. Na początku do kadry szliśmy z marszu, bez przetarcia w reprezentacjach młodzieżowych, bo ich po prostu nie było. Teraz pod tym względem jest lepiej, bo młodsi piłkarze mają okazję zetknąć się z międzynarodową piłką wcześniej, właśnie na młodzieżowym poziomie - mówił w wywiadzie udzielonym w marcu portalowi WP SportoweFakty.