Yaw Yeboah skradł show i w pojedynkę rozmontował zespół Zagłębia

Piłkarze Wisły Kraków zagrali świetny mecz, wykorzystali błędy Zagłębia Lubin i odnieśli bardzo pewne zwycięstwo 3:0. Prawdziwy koncert grał Yaw Yeboah, przez którego przechodziła niemal każda akcja gospodarzy.

Tomasz Galiński
piłkarze Wisły Kraków PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków
Mówi się, że mecze wygrywa drużyna, a nie indywidualności, natomiast trudno sobie wyobrazić, jaki byłby wynik tego meczu, gdyby nie Yaw Yeboah. Ghańczyk zanotował jeden z najlepszych indywidualnych występów tej kolejki, a wszystko okrasił golem z rzutu karnego. Wiślacy zagrali bardzo dobre spotkanie i w cztery minuty posłali zespół Zagłębia Lubin na deski. Po pół godzinie było już 2:0, a swoje premierowe trafienie dla Wisły zaliczył debiutujący Jan Kliment.

Yeboah grał prawdziwy koncert, stemplował praktycznie każdą akcję Wisły. Wyprowadzał kontry, efektownie dryblował, ze spokojem wykorzystał rzut karny, a w dodatku to po jego akcji z prawej strony padła druga bramka. Był to występ niemal idealny, choć trzeba przyznać, że skrzydłowy Wisły zmarnował też przynajmniej dwie dobre okazje. Kibice Wisły mogą się jednak martwić, ponieważ Yeboah w drugiej połowie musiał opuścić boisko z powodu kontuzji.

A skoro o marnowaniu okazji mowa, to coś powinien o tym wiedzieć Filip Starzyński. W 5. minucie sędzia Piotr Lasyk podyktował dość wątpliwy rzut karny dla Zagłębia. Zdaniem arbitra Konrad Gruszkowski nadepnął w "szesnastce" Adama Ratajczyka., choć powtórki telewizyjne pokazały, że niekoniecznie tak musiało być. Niemniej, wspomniany Starzyński strzelił z jedenastu metrów jedynie w słupek. Jak wyliczył portal Ekstrastats, był to 41. rzut karny wykonywany przez Starzyńskiego w PKO Ekstraklasie i dopiero pierwszy nietrafiony. Pozostałe to 38 bramek i dwie obrony bramkarzy.

W meczu dwóch debiutujących trenerów lepszy okazał się Adrian Gula. Wisła grała ładnie dla oka, często na jeden lub dwa kontakty, miała pomysł na to spotkanie i odniosła w pełni zasłużone zwycięstwo. Z kolei Dariusz Żuraw będzie miał o czym myśleć, bo jednak Zagłębie nie pokazało w Krakowie niczego szczególnego. Oczywiście, przyjezdni stworzyli parę sytuacji, poza wspomnianym rzutem karnym był jeszcze strzał w poprzeczkę w wykonaniu Lorenco Simicia, jednak było to zbyt mało, by myśleć o zdobyciu choćby jednego punktu w Krakowie.

Wynik ustalił na dziesięć minut przed końcem kolejny debiutant w zespole Wisły - Mateusz Młyński, który wręcz zabawił się z defensywą Zagłębia. Trafienie to oznacza, że Wisła jest liderem tabeli po pierwszej kolejce.

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 3:0 (2:0)
1:0 Yaw Yeboah (k.) 25'
2:0 Jan Kliment 29'
3:0 Mateusz Młyński 81'

Wisła: Mateusz Lis - Konrad Gruszkowski, Michal Frydrych, Maciej Sadlok, Matej Hanousek - Yaw Yeboah (68' Mateusz Młyński), Georgij Żukow, Aschraf El Mahdioui (89' Felicio Brown Forbes), Michal Skvarka (83' Dor Hugi), Piotr Starzyński (46' Stefan Savić) - Jan Kliment (89' Nikola Kuveljić).

Zagłębie: Dominik Hładun - Kacper Chodyna, Lorenco Simić, Ian Soler,  Mateusz Bartolewski (85' Sasa Balić) - Patryk Szysz, Jiewgienij Baszkirow, Łukasz Łakomy (46' Łukasz Poręba), Filip Starzyński (85' Daniel Dudziński), Adam Ratajczyk (62' Sasa Żivec) - Karol Podliński (62' Erik Daniel).

Żółte kartki: El Mahdioui, Sadlok, Żukow, Młyński (Wisła) oraz Soler (Zagłębie).

18 Górnik Łęczna 34 6 10 18 29:60 28

Ilkay Durmus po debiucie w Lechii. "Jestem połowicznie zadowolony"
Liga Mistrzów. Kolejne osłabienie Legii Warszawa? Czesław Michniewicz przekazał niepokojące informacje

Czy Wisła Kraków będzie liderem również po drugiej kolejce?