Warta Poznań sięga do korzeni. Przypomniała wydarzenia sprzed niemal stu lat

WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Warty Poznań
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Warty Poznań

Warta Poznań pamięta o historii. W niedzielę uczczono 95. rocznicę występu kadry na jej dawnym stadionie przy ul. Rolnej. To obiekt, który służył zielonym przez bardzo długi okres.

Dziś nie ma już śladu po stadionie, z którego warciarze korzystali przez ponad pół wieku - od 1921 roku do drugiej połowy lat 70. W miejscu dawnego boiska jest parking, bloki i właśnie na ścianie jednego z tych budynków zawisła tablica z herbem klubu, grafiką przedstawiającą drewnianą trybunę stadionu oraz garścią informacji na temat historycznego obiektu.

Tablicę odsłonięto w niedzielę w samo południe - dokładnie w 95. rocznicę meczu Polska - Finlandia, w którym kadra zwyciężyła aż 7:1, a trzy gole dla niej strzelił napastnik Warty Poznań, Wawrzyniec Staliński. Przeszedł dzięki temu do historii jako autor pierwszego hat-tricka w dziejach reprezentacji Polski.

Na tablicy wymienione są również inne wydarzenia, takie jak dwa mistrzostwa kraju wywalczone przez piłkarzy zielonych (1929 i 1947), pierwsza w Polsce transmisja radiowa z meczu piłkarskiego (Warta - PSV Eindhoven w 1929 roku, wynik 5:2) i instalacja zegara marki Omega za zwycięstwo zielonych w konkursie na najpopularniejszy klub w kraju. Jest ponadto wzmianka o rekordzie świata w pchnięciu kulą, który w 1927 roku ustanowiła przy Rolnej Halina Konopacka.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: to się nie mieści w głowie! Zobacz, co ten Polak potrafi

- Staramy się w różnych rejonach Poznania upamiętniać zdarzenia, czy nieistniejące już obiekty, tak jak ma to miejsce w przypadku dawnego stadionu Warty Poznań przy ul. Rolnej. Robimy to, by przechodnie, mieszkańcy, czy turyści odwiedzający nasze miasto wiedzieli, z czym te miejsca wiążą się historycznie - mówi Stanisław Michalak, jeden z trzech pomysłodawców projektu, obok Adama Gajdy i Rafała Ajnbachera.

- Tablica powstawała w dużych bólach, prawie osiem miesięcy, ale spotkaliśmy na swojej drodze bardzo dużo ludzi, którzy nam pomagali, m. in. przedstawicieli Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Rolna, czy Warty Poznań - dodaje Adam Gajda.

Zielonych na uroczystości reprezentowali byli zawodnicy, którzy mieli okazję grać na historycznym, pierwszym stadionie Warty Poznań, tj. Andrzej Żurawski i Ryszard Rychlewski, a także Karol Majewski, kiedyś kibic, od wielu lat kierownik pierwszej drużyny.

- Stadion przy ul. Rolnej to dla byłych piłkarzy Warty i sympatyków klubu miejsce kultowe. To tutaj zieloni odnosili swoje największe sukcesy w okresie przedwojennym i krótko po zakończeniu II Wojny Światowej. Pamiętny był szczególnie mecz z 1947 roku z Wisłą Kraków, wygrany 5:2, który zapewnił Warcie drugie w historii mistrzostwo Polski - przypomniał Andrzej Żurawski.

Pamiątkowa tablica wisi na ścianie budynku przy ul. Rolnej 31. Mniej więcej w tym miejscu były usytuowane wejścia na stadion.

Komentarze (0)