Wielki w klubie, wielki w kadrze - osiągnięcia Roberta Lewandowskiego zwalają z nóg

WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Robert Lewandowski został pierwszym w historii Polakiem, który wygrał klasyfikację Złotego Buta. To jednak tylko jedno z wielu jego osiągnięć. Lista trofeów i rekordów wygląda imponująco!

We wtorek "Lewy" oficjalnie odebrał nagrodę za zdobycie 41 goli w sezonie 2020/2021. Ten wynik dał mu 82 pkt., bowiem w pięciu najsilniejszych ligach w Europie (w tym Bundeslidze, w której występuje właśnie Polak) każde trafienie jest mnożone przez dwa.

Snajper Bayernu Monachium zdetronizował Ciro Immobile, który triumfował w tej klasyfikacji w edycji 2019/2020. Jemu wystarczyło wówczas 36 goli w Serie A w barwach Lazio Rzym.

Pobicie rekordu Gerda Muellera kluczowe

Wspięcie się na sam szczyt było możliwe dzięki pobiciu przez Roberta Lewandowskiego rekordu Gerda Muellera. Mowa oczywiście o 41 bramkach w jednym sezonie Bundesligi. To jedna więcej niż w edycji 1971/1972 zdobył właśnie legendarny Niemiec.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nawet Lewandowski czasem się myli. Tak przegrał z Muellerem!

Mueller też miał kiedyś wielkie chwile w klasyfikacji Złotego Buta. Wygrywał ją dwukrotnie - w latach 1970 i właśnie 1972. Polak nie tylko więc pobił jego rekord, ale też powtórzył jego osiągnięcie w innej rywalizacji.

Jednak to wciąż nie koniec! Teraz nasz reprezentant śrubuje serię domowych ligowych spotkań z co najmniej jednym golem. Pokonując w sobotę bramkarza VfL Bochum (Bawarczycy zwyciężyli ostatecznie aż 7:0), Lewandowski zaliczył trzynaste takie spotkanie, tym samym przebił wyniki Juppa Heynckesa i Gerda Muellera, którzy mieli ich dwanaście.

Trofeów nie da się zliczyć

Powiedzieć, że Robert Lewandowski jest utytułowany, to nic nie powiedzieć! Doświadczony napastnik wywalczył ze swoimi klubami 25 trofeów. Przeżywał triumfy w walce o mistrzostwo kraju, krajowy puchar (zarówno w Polsce, jak i w Niemczech), sięgał też po każde możliwe trofeum międzynarodowe (z Ligą Mistrzów i Klubowymi Mistrzostwami Świata włącznie).

Oprócz pomagania drużynie, dbał o własną gablotę. Sześciokrotnie był królem strzelców Bundesligi, pięć razy wywalczył taki tytuł w Pucharze Niemiec, zdobywał go również w polskiej ekstraklasie oraz eliminacjach mistrzostw świata i Europy, gdy grał w kadrze.

Te dobre występy owocowały tytułami dla najlepszego piłkarza roku zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie. Złoty But tylko powiększył kolekcję. "Lewemu" brakuje jedynie Złotej Piłki, do której był pewniakiem w 2020 roku, lecz ze względu na wybuch epidemii COVID-19, plebiscyt odwołano.

Jeszcze jeden cel

Polak już jest legendą Bayernu, lecz jeśli pobije jeszcze jeden rekord, na koniec kariery nie będzie mógł czuć jakiegokolwiek niedosytu. Obecnie 33-latek walczy o tytuł króla strzelców wszech czasów Bundesligi.

Aktualnie ma na koncie 284 trafienia, zaś Gerd Mueller - 365. "Lewemu" brakuje zatem 81 goli, by dogonić byłego snajpera Bayernu i 82, by ustanowić nowy rekord. Najbliższa okazja do wykonania następnego kroku już w piątek o godz. 20.30, gdy mistrz Niemiec zmierzy się na wyjeździe z zamykającym tabelę beniaminkiem SpVgg Greuther Fuerth.

Wielki w klubie, wielki w kadrze

W Niemczech Polak osiągnął już właściwie wszystko, a oprócz trofeów, po jakie sięgał z klubem, ma też całą listę wyczynów indywidualnych. Najbardziej spektakularny miał miejsce 22 września 2015 roku, gdy w domowym starciu z VfL Wolfsburg (5:1) "Lewy" zdobył pięć bramek w ciągu zaledwie dziewięciu minut.

To był najszybszy hat-trick w historii niemieckiej ekstraklasy (czterominutowy), najszybszy czteropak (sześciominutowy) i najszybszy pięciopak (dziewięciominutowy).

Na klasie 33-latka ogromnie zyskuje reprezentacja Polski. Tu też zapisał się już w annałach. Rozegrał w narodowych barwach rekordowe 125 meczów i zdobył 72 bramki.

Pod względem liczby występów drugi jest Jakub Błaszczykowski (108). Większa różnica dzieli snajpera Bayernu Monachium od drugiego na liście najskuteczniejszych kadrowiczów. Tę pozycję zajmuje Włodzimierz Lubański, który w latach 1963-1980 zdobył 48 goli.

Osiągnięcia indywidualne Roberta Lewandowskiego:

OsiągnięcieLiczba
król strzelców polskiej ekstraklasy 1
król strzelców Bundesligi 6
król strzelców Pucharu Niemiec 5
król strzelców Ligi Mistrzów 1
król strzelców eliminacji Euro 1
król strzelców eliminacji MŚ 1
Złoty But 1
Piłkarz Roku FIFA 1
Piłkarz Roku UEFA 1
Piłkarz sezonu Bundesligi 2

Trofea klubowe Roberta Lewandowskiego:

KlubTrofeumLata
Lech Poznań mistrzostwo Polski 2010
Puchar Polski 2009
Superpuchar Polski 2009
Borussia Dortmund mistrzostwo Niemiec 2011, 2012
Puchar Niemiec 2012
Superpuchar Niemiec 2013
Bayern Monachium mistrzostwo Niemiec 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021
Puchar Niemiec 2016, 2019, 2020
Superpuchar Niemiec 2016, 2017, 2018, 2020, 2021
Liga Mistrzów 2020
Superpuchar UEFA 2020
Klubowe Mistrzostwa Świata 2020

Czytaj także:
Ranking FIFA: jest awans Polski!
Robert Lewandowski w jedenastce kolejki Ligi Mistrzów! Świetna nota Polaka

Źródło artykułu: