Były bramkarz reprezentacji Polski, a dziś wzięty ekspert telewizyjny, Maciej Szczęsny, został zatrzymany przez policję o godzinie 4.05 nad ranem na Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Okazało się, że prowadził samochód, będąc pod wpływem alkoholu. Sam zapewnia, że był przekonany, że jest trzeźwy.
Marek Wawrzynowski, WP SportoweFakty: Dlaczego wsiadł pan do samochodu pod wpływem alkoholu?
Maciej Szczęsny: Musiałem jechać w kierunku lotniska. Nie miałem absolutnie świadomości, że mogę być pod wpływem. Gdybym miał choć cień podejrzeń, na pewno bym nie wsiadł.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny gol na Ukrainie. Jak to wpadło?!
Podobno miał pan 0,6 w organizmie, gdzie 0,2 oznacza przekroczenie dopuszczalnej granicy.
Gdybym miał promil, to na pewno bym o tym wiedział. Teoretycznie dwie godziny po wypiciu jednego piwa mógłbym już spokojnie jechać. I tak to obliczyłem. Piłem sobie piwko późno w nocy, ale jeszcze przed północą poszedłem spać. Zostałem zatrzymany około 4 nad ranem.
Wzbudzał pan może jakieś podejrzenia?
Nie, to była rutynowa kontrola. Naprawdę normalnie jechałem i byłem pewien, że wszystko jest ok. Bez żadnych oporów dmuchnąłem w alkomat i byłem bardziej niż zdziwiony.
Ale to nie jest usprawiedliwienie.
Nie mam zamiaru się usprawiedliwiać i udawać, że wszystko jest ok. To była straszna głupota. Jestem tym załamany, zażenowany, jest mi strasznie wstyd. Byłem na komisariacie Warszawa Włochy, złożyłem obszerne wyjaśnienia, nie próbowałem i nie mam zamiaru się usprawiedliwiać. Mogę tylko raz jeszcze podkreślić, że jako zapalony motocyklista i podróżnik nigdy nie spodziewałbym się, że coś takiego zmontuję. Nie wsiadłbym do samochodu, mając podejrzenie, że mogę znajdować się pod wpływem alkoholu.
***
Maciej Szczęsny przez całą karierę (1984-2002) związany był z polskimi klubami. Sięgał po mistrzostwo kraju z aż czterema różnymi zespołami. Pierwsze tytuły świętował z Legią Warszawa (1994, 1995), a kolejne z Widzewem Łódź (1997), Polonią Warszawa (2000) oraz Wisłą Kraków (2001).
Ma na swoim koncie siedem występów w barwach reprezentacji Polski. Zadebiutował w zespole Biało-Czerwonych 13 marca 1991 roku przy okazji meczu z Finlandią (1:1). Wziął udział w jednym spotkaniu o punkty - kiedy w el. Euro 1996 Polska mierzyła się w Zabrzu ze Słowacją (5:0).
Po zakończeniu kariery piłkarskiej krótko zajmował się szkoleniem bramkarzy, m.in. w Wiśle Kraków i Amice Wronki. Aktualnie pracuje jako komentator i ekspert Telewizji Polskiej.