Były selekcjoner kadry, który prowadził ją samodzielnie w latach 1970-1976, został uhonorowany za liczne sukcesy, jakie osiągał w latach 70.
Oficjalna uroczystość, w której uczestniczył m. in. premier rządu RP Mateusz Morawiecki, odbyła się w niedzielę o godz. 14.00 przy głównym wejściu do zachodniej części obiektu. Tuż po jej zakończeniu - na godz. 15.00 - zaplanowano pokazowy mecz kadry Jerzego Engela (tej, która pojechała na mundial w 2002 roku do Korei Południowej) z polskimi parlamentarzystami.
Kazimierz Górski to były piłkarz i trener m. in. Legii Warszawa. W kadrze pełnił funkcję asystenta, aż w 1970 roku został jej pierwszym selekcjonerem. Cztery lata później sięgnął z nią po 3. miejsce na mundialu. Miał też ogromne sukcesy na igrzyskach olimpijskich. W 1972 roku w Monachium wywalczył złoto, a po kolejnych czterech latach, na imprezie w Montrealu, dotarł z drużyną do finału.
Kazimierz Górski oficjalnie patronem PGE Narodowego! pic.twitter.com/pYSP03mlSR
— PGE Narodowy (@PGENarodowy) October 10, 2021
- Był człowiekiem ogromnych ambicji. W trudnych latach dawał Polakom nadzieję na odzyskanie naszej wielkości, bo był prawdziwym patriotą i człowiekiem urodzonym do zwycięstw. Bardzo się cieszę, że ten stadion będzie nosił imię Kazimierza Górskiego. PGE Narodowy to twierdza polskich kibiców - tutaj Polska od 7 lat nie przegrała żadnego meczu - powiedział premier Morawiecki.
UEFA nagrodziła Górskiego swoim najwyższym odznaczeniem - Rubinowym Orderem Zasługi.
W przeszłości, a dokładnie w 2004 roku, legendarny trener został już uhonorowany w podobny sposób. Jego imieniem nazwano stadion Wisły w Płocku (obecnie w przebudowie).
PGE Narodowy powstawał w latach 2008-2011, a oficjalnie został otwarty 29 stycznia 2012 roku. Miesiąc później odbyło się na nim pierwsze spotkanie reprezentacji Polski. Była nim towarzyska potyczka z Portugalią (0:0).
⚽️ Odsłonięcie tablicy pamięci Kazimierza Górskiego na @PGENarodowy. pic.twitter.com/B9tYvT7lf1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 10, 2021
W tym samym roku Narodowy był jedną z czterech polskich aren Euro 2012 (inne to stadiony w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku). To na nim Biało-Czerwoni rozegrali grupowe potyczki z Grecją (1:1) i Rosją (1:1). W sumie odbyło się tam pięć turniejowych starć.
Od momentu powstania PGE Narodowy jest domowym obiektem kadry podczas niemal wszystkich meczów o stawkę. Na trybunach może tam zasiadać 58 580 osób.
Czytaj także:
"Ale będzie dobrze?" Pytał w karetce 15 razy. Prawda była dramatyczna
To może być rewolucja! Kryptowaluty wkraczają do świata sportu, szlak przeciera Lionel Messi
ZOBACZ WIDEO: Polski Związek Piłki Nożnej z nowymi pomysłami? "Przedstawimy je panu premierowi"