Reaktywacja Napoli. Trudna noc Łukasza Skorupskiego

- Zasługujemy na zajmowanie pierwszego miejsca w tabeli - mówił w poprzednim tygodniu Luciano Spalletti, a jego piłkarze przemówili na boisku. Napoli wygrało 3:0 z Bologną FC i jest liderem Serie A. Zagrali Piotr Zieliński oraz Łukasz Skorupski.

Łukasz Skorupski (z prawej) i Victor Osimhen PAP/EPA / CIRO FUSCO / Na zdjęciu: Łukasz Skorupski (z prawej) i Victor Osimhen
Luciano Spalletti nie mógł kierować zespołem z ławki. Trener Napoli był zdyskwalifikowany za zachowanie w "derbach Słońca". Azzurri stracili w konfrontacji z AS Romą pierwsze punkty w sezonie, w ponurym meczu zremisowali bezbramkowo. W ten sposób nie ustanowili rekordu klubu, jakim byłoby otwarcie rozgrywek serią dziewięciu wygranych. Pozostało im w czwartek wrócić do zwyciężania i odzyskać pierwsze miejsce w tabeli. Zadanie zostało wykonane w dobrym stylu.

W nieco ponad kwadrans Łukasz Skorupski obronił dwa strzały celne. Już zanosiło się na trudny wieczór dla trzeciego bramkarza z Polski, który w rundzie jesiennej wystąpił na Stadio Diego Armando Maradona. Jego poprzednikami byli Wojciech Szczęsny z Juventusu FC i Cezary Miszta z Legii Warszawa, którzy stracili odpowiednio dwie i trzy bramki.

Także Skorupski nie zachował czystego konta i musiał wcześnie pogodzić się z tym. W 18. minucie Fabian Ruiz oddał potężne uderzenie zza linii pola karnego do siatki. Było co podziwiać, ponieważ zgadzała się energia, jak i dokładność strzału. Klub w mediach społecznościowych porównał go do odpalenia rakiety. Krótka akcja bramkowa rozpoczęła się od odebrania piłki Bologni na obrzeżach jej pola karnego. Asystował Eljif Elmas, który zastępował w podstawowym składzie Piotra Zielińskiego.

Napoli prowadziło 1:0 i dopiero rozpoczęło bombardowanie bramki Skorupskiego. Bologna miała problem z odebraniem impetu gospodarzom, którzy grali wyraźnie rozdrażnieni po niepowodzeniu w Rzymie. Dopiero w 30. minucie była pierwsza interwencja bramkarza Napoli, ale nie po strzale celnym, a po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

W 41. minucie Lorenzo Insigne strzelił z rzutu karnego na 2:0. Piłka prześlizgnęła się po palcach Skorupskiego do siatki, a skuteczna interwencja Polaka była blisko. Jedenastka została podyktowana za zagranie ręką Gary'ego Medela w starciu z Victorem Osimhenem. Gracze z Bologni nie mogli pogodzić się z decyzją sędziego i poza Medelem, również Lorenzo De Silvestri wdał się w awanturę.

Ekipa z Neapolu nie zwolniła po przerwie. Łukasz Skorupski musiał zapobiec kolejnemu nieszczęściu interwencją na przedpolu tak, żeby Hirving Lozano nie zakończył strzałem kombinacji Lorenzo Insigne oraz Eljifa Elmasa. Trudno było nadążyć za prowadzącymi atak za atakiem gospodarzami. To był jednokierunkowy mecz.

W 62. minucie kolejny rzut karny dla Napoli za faul Ibrahimy Mbaye na Victorze Osimhenie. Ponownie za wykonanie jedenastki zabrał się Lorenzo Insigne i strzelił na 3:0. Łukasz Skorupski rzucał się w odpowiednim kierunku, ale Włoch kopał z chirurgiczną dokładnością. Przy takim wyniku i jednostronnym meczu było pozamiatane.

Za autora dubletu Lorenzo Insigne wszedł w 65. minucie Piotr Zieliński. Można było powiedzieć, że pojawił się "na gotowe". Napoli było do końca stroną dominującą, ale gościom jakoś udało się nie powiększyć strat. Wynik 3:0 nie był dla nich nawet surową karą.

SSC Napoli - Bologna FC 3:0 (2:0)
1:0 - Fabian Ruiz 18'
2:0 - Lorenzo Insigne (k.) 41'
3:0 - Lorenzo Insigne (k.) 62'

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui (87' Faouzi Ghoulam) - Andre-Franck Zambo Anguissa (75' Diego Demme), Fabian Ruiz, Eljif Elmas (75' Dries Mertens) - Hirving Lozano (66' Matteo Politano), Victor Osimhen, Lorenzo Insigne (65' Piotr Zieliński)

Bologna: Łukasz Skorupski - Ibrahima Mbaye (62' Andreas Skov Olsen), Gary Medel, Arthur Theate - Lorenzo De Silvestri, Nicolas Dominguez (76' Luis Binks), Mattias Svanberg, Aaron Hickey (81' Mitchell Dijks) - Riccardo Orsolini, Emanuel Vignato (75' Nicola Sansone) - Musa Barrow (81' Sygney van Hooijdonk)

Żółte kartki: Anguissa (Napoli) oraz Medel (Bologna)

Sędzia: Marco Serra