Męczarnie w Dublinie. Portugalczycy o krok od awansu na mundial

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Aidan Crawley / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
PAP/EPA / Aidan Crawley / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo

Reprezentacja Portugalii tylko zremisowała w Dublinie z Irlandią 0:0 w meczu el. mistrzostw świata 2022. Goście męczyli się praktycznie przez całe 90 minut, a w końcówce musieli drżeć nawet o jeden punkt.

Jeśli to miał być spokojny wieczór dla reprezentacji Portugalii, to ewidentnie coś poszło nie tak. Zespół prowadzony przez Fernando Santosa bardzo się w Dublinie męczył i ostatecznie wywalczył tylko jeden punkt, choć można było odnieść wrażenie, że goście i tak byli usatysfakcjonowani takim obrotem spraw.

Z jednej strony taka postawa Portugalczyków mogła zaskakiwać, ale z drugiej niekoniecznie. Dla nich najistotniejsze było to, że nie przegrali, dzięki czemu wyprzedzili w tabeli reprezentację Serbii, z którą zagrają w niedzielę bezpośrednie spotkanie o awans do mistrzostw świata z pierwszego miejsca.

Początek czwartkowego starcia w Dublinie wcale nie wskazywał, że to może tak wyglądać. Wprawdzie Irlandia początkowo została zepchnięta do głębokiej defensywy, jednak z przewagi Portugalii nic nie wynikało. Z minuty na minutę gospodarze czuli się na boisku coraz pewniej. Jakby uwierzyli w to, że nie stoją na straconej pozycji. I rzeczywiście, to oni tworzyli bardziej klarowne sytuacje, wykorzystując bierność obrońców rywali. Brakowało im jednak precyzji, jak choćby przy strzale głową Chiedozie Ogbene (minimalnie nad poprzeczką).

Po przerwie obraz gry wiele się nie zmienił. Portugalczycy w dalszym ciągu bili głową w mur, choć udało im się wykreować trzy ciekawe sytuacje. Najpierw Cristiano Ronaldo strzelił minimalnie obok słupka po dobrym dośrodkowaniu Andre Silvy, następnie zawodnik Manchesteru United uderzył obok bramki z narożnika pola karnego, a w doliczonym czasie gry jego mocny strzał z ostrego kąta obronił Gavin Bazunu.

Sytuacja gości skomplikowała się w 82. minucie, gdy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Pepe. Tak doświadczony zawodnik został wyrzucony z boiska za uderzenie przeciwnika łokciem w twarz. Decyzję sędziego trudno kwestionować, choć sam zawodnik ewidentnie się z nią nie zgadzał.

Grający z przewagą jednego zawodnika Irlandczycy przycisnęli w końcówce, mieli parę szans po dośrodkowaniach z bocznych sektorów boiska, jednak nie byli w stanie wcisnąć gola dającego im wygraną. To znaczy, zdobyli bramkę w doliczonym czasie, lecz nie została ona uznana ze względu na bardzo miękki faul na Rui Patricio.

Irlandia - Portugalia 0:0

Irlandia: Gavin Bazunu - Seamus Coleman, Shane Duffy, John Egan - Matt Doherty, Josh Cullen, Jeff Hendrick, Enda Stevens - Chiedozie Ogbene (90+1' William Keane), Callum Robinson, Jamie McGrath (61' Adam Idah).

Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo, Pepe, Danilo, Diogo Dalot - Joao Palhinha, Matheus Nunes (57' Joao Moutinho), Bruno Fernandes (75' Renato Sanches) - Cristiano Ronaldo, Andre Silva (75' Joao Felix), Goncalo Guedes (56' Rafael Leao, 83' Jose Fonte).

Żółte kartki: Ogbene, Coleman, Doherty (Irlandia) oraz Danilo, Pepe (Portugalia).

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania).