Pierwszy awans na mundial w Ameryce Południowej. W piorunującym stylu

Po 11 wygranych i jednym remisie Brazylia awansowała do mistrzostw świata w Katarze. Canarinhos przeszli jak burza eliminacje i mogli cieszyć się po zwycięstwie 1:0 z Kolumbią.

piłkarze reprezentacji Brazylii Getty Images / Alexandre Schneider / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Brazylii
Brazylia straciła punkty w tylko jednym z 12 meczów. Było to akurat w pierwszym starciu z Kolumbią, w którym miała problem z tworzeniem sytuacji podbramkowych i zremisowała 0:0. W rewanżu w Sao Paulo gospodarze przeważali, ale królowie remisów odpierali ich ataki przez 72 minuty. Tym razem jednak piłka znalazła się w bramce Davida Ospiny. O zwycięstwie 1:0 i tym samym awansie Brazylii do MŚ 2022 zdecydowało uderzenie Lucasa Paquety po asyście Neymara.

Chile nie wywiesza białej flagi w walce o mundial. Trzy zwycięstwa z rzędu to aktualnie najdłuższa taka passa w eliminacjach w strefie CONMEBOL. W pozytywnym okresie La Roja dwukrotnie poradzili sobie z Paragwajem, a także zwyciężyli z Wenezuelą, dzięki czemu przynajmniej przez jeden dzień są na miejscu premiowanym awansem. W konfrontacji na wyjeździe z Guaranimi przeważali pod względem posiadania piłki i wygrali 1:0 dzięki bramce samobójczej Anthony'ego Silvy.

Ekwador nie rozczarował w meczu z najgorszą w eliminacjach Wenezuelą i umocnił się na miejscu premiowanym awansem. Co prawda skromnie, ale zwyciężył 1:0 dzięki strzałowi Piero Hincapiego w pierwszej połowie. Wenezuela przez 90 minut nie oddała uderzenia celnego, więc bramkarz Ekwadoru głównie przyglądał się udanym interwencjom zawodników z pola.

Najskuteczniejsza w 13. kolejce jest jak dotąd reprezentacja Peru, która już w pierwszej połowie zapewniła sobie zwycięstwo 3:0 z Boliwią. Pierwszego gola strzelił Gianluca Lapadula, a punktowanie przeciwnika kontynuowali Christian Cueva i Sergio Pena. Boliwia była rewelacją października, odniosła w nim dwa zwycięstwa, ale po opuszczeniu specyficznego terenu w La Paz, miała zdecydowanie mniej do powiedzenia.