Jakub Moder uratował zespół. Trzecioligowiec zaskoczył

Jakub Moder strzelił pierwszego gola, a przy drugim asystował. Bez wejścia na boisko Polaka trudno wyobrazić sobie zwycięstwo 2:1 Brighton and Hove Albion z West Bromwich Albion. Do dużej niespodzianki doszło w Newcastle.

Jakub Moder Getty Images / Shaun Botterill / Na zdjęciu: Jakub Moder
Po pożegnaniu z Premier League West Bromwich Albion stara się o powrót do angielskiej elity, a mecz z Brighton and Hove Albion w Pucharze Anglii był dla niego egzaminem.

Na początku ekipa z The Championship spędzała więcej czasu na połowie przeciwnika. Brighton próbowało poukładać grę pod nieobecność w jedenastce Modera, a także Adama Lallany, Tariqa Lampteya i Adama Webstera. Przyczajeni goście stworzyli paradoksalnie lepsze sytuacje podbramkowe w pierwszej połowie. Danny Welbeck przegrał w sytuacji sam na sam z bramkarzem WBA. Tuż przed przerwą dwie szanse na gola zmarnował jeszcze Neal Maupay.

W 47. minucie gracze WBA ruszyli ze znakomitym kontratakiem. Karlan Grant nie dał się dogonić grupie rywali, a jego podania nie wypadało zmarnować Callumowi Robinsonowi. Gospodarze zdobyli prowadzenie 1:0. Brighton z trudem zbierało się do odrabiania strat, nie pomogło osłabienie przeciwnika, a dopiero wejście Modera w 76. minucie.

W 81. minucie Polak strzelił wyczekiwanego gola na 1:1 dla Brighton. Z drugiej linii wbiegł w pole karne, urwał się broniącym gospodarzom i oddał mocne uderzenie prosto do bramki. Trafienie Modera było na miarę doprowadzenia do dogrywki, a w niej Neal Maupay strzelił decydującego gola na 2:1 dla Brighton. Tym razem bohater popołudnia - Moder asystował. Pomocnik od początku sezonu zdobył dwie bramki, a przy czterech asystował.

Do największej niespodzianki popołudnia doszło w St. James' Park. Newcastle United ma mocarstwowe plany, ale na razie musi martwić się o utrzymanie w Premier League, a z Pucharu Anglii odpadło po meczu z trzecioligowym Cambridge United. Od 57. minuty gospodarze przegrywali 0:1 wskutek strzału Joe'a Ironside'a, a przeprowadzone przez nich zmiany nie uratowały przed porażką. Świetnie w bramce Cambridge spisał się Dimitar Mitow.

Leicester City prowadziło po niespełna siedmiu minutach meczu z Watford FC. Youri Tielemens był skutecznym egzekutorem rzutu karnego. Podopieczni Brendana Rodgersa poszli za ciosem i zwyciężyli 4:1. Przyjezdni próbowali poprawić wynik, ale za każdym razem nadziewali się na odpowiedź Lisów.

Barnsley FC poradził sobie z czwartoligowym Barrow AFC bez angażowania Michała Helika. W 23. minucie inny obrońca Mads Andersen zdobył przewagę dla zespołu z The Championship, a gol na 2:0 padł już w rywalizacji jedenastu na dziesięciu po czerwonej kartce dla Thomasa Beadlinga. W tym momencie trudno było spodziewać się, że Barnsley FC zapewni sobie awans dopiero golem na 5:4 w dogrywce. Wcześniej doszło do szalonej wymiany ciosów.

1/32 finału Pucharu Anglii:

West Bromwich Albion - Brighton and Hove Albion 1:2 pd. (0:0, 1:1, 1:2)
1:0 - Callum Robinson 47'
1:1 - Jakub Moder 81'
1:2 - Neal Maupay 98'

Newcastle United - Cambridge United 0:1 (0:0)

4:1 - Marc Albrighton 85'

Barnsley FC - Barrow AFC 5:4 pd. (2:0, 4:4, 5:4)

2:0 - Adrian Clifton 86'

Kidderminster Harriers - Reading FC 2:1 (0:1)

1:4 - Bryan Mbeumo (k.) 87'

Wigan Athletic - Blackburn Rovers 3:2 (0:0)
0:1 - Reda Khadra 49'
1:1 - Max Power 61'
2:1 - Jack Whatmough 73'
2:2 - Daniel Ayala 89'
3:2 - Thelo Aasgaard 90'

Peterborough United - Bristol Rovers 2:1 (1:1)
1:0 - Sammie Szmodics 20'
1:1 - Paul Coutts (k.) 29'
2:1 - Bali Mumba 63'

Queens Park Rangers - Rotherham United 1:1 k. 8:7 (0:0, 0:0, 0:1)
0:1 - Michael Ihiekwe 98'
1:1 - Lyndon Dykes 115'

Grafika za SofaScore.com:

Oglądaj rozgrywki Pucharu Anglii na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Jakub Moder zagra w barażach o awans do MŚ 2022?